Mėnuo karo Izraelyje. Kodėl kovos Gazos Ruože toli gražu nesibaigė  ()

Per karo veiksmų mėnesį Izraelio gynybos pajėgos ne tik išmušė „Hamas“ teroristus iš užgrobtų gyvenviečių, bet ir dėl operacijos „Geležiniai kardai“ apsupo Gazos miestą. Tikslas yra visiškai sunaikinti „Hamas“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Spalio 7-osios rytas Izraelyje prasidėjo masine „Hamas“ kovotojų invazija į Izraelio teritoriją. Po mėnesio Gazos miestas yra veiksmingai apsuptas, o Izraelio gynybos pajėgos vykdo puolimo operacijas. „Focus“ apžvelgia, kaip vyksta karo veiksmai.

„Hamas“ užpuolė Izraelį – nuo ​​to prasidėjo karo veiksmai

Ankstų spalio 7 d. rytą prasidėjo didelis „Hamas“ kovotojų puolimas iš Gazos Ruožo. Pirmiausia į Izraelio teritoriją buvo paleista daugiau nei 5000 raketų.

„Izraelio piliečiai, mes kariaujame – tai nėra eskalacija. Šį rytą „Hamas“ surengė mirtiną netikėtą ataką prieš Izraelio valstybę ir jos piliečius. Mes kariavome šį karą nuo pat ryto“, – tą dieną sakė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu.

Teroristai surengė tikras civilių žudynes. Jie įsiveržė į Izraelio teritoriją sausumos, jūrų ir net oro transportu, ypač parasparniais. Kovotojai naudojo ne tik naujas invazijos priemones, bet ir bepiločius orlaivius, iš kurių buvo metamos minos. Pirmosiomis atakos dienomis Izraelio gynybos pajėgos prarado keletą technikos vienetų.

„Hamas“ kovotojai demonstravo itin žiaurų elgesį prieš civilius. Žuvo apie 1400 Izraelio gyventojų. Be to, kovotojai paėmė į nelaisvę apie 220 žmonių, tarp įkaitų buvo ne tik izraeliečiai, bet ir kitų šalių piliečiai, dalis jų žuvo.

Izraelio gynybos ministras Yoavas Galant paskelbė operaciją „Geležiniai kardai“. Aviacija pradėjo bombarduoti karinius objektus Gazos Ruože. Prasidėjo rezervo karių verbavimas, kuris per kelias dienas leido sutelkti beveik 360 000 karių. Prasidėjus karo veiksmams žiniasklaidoje, vis labiau ryškėjo Rusijos ir Irano paramos „Hamas“ kovotojams tendencija.

Operacija „Geležiniai kardai“ – kaip Izraelis nugalėjo „Hamas“ kovotojus

Paskelbus apie operacijos „Geležiniai kardai“ pradžią, Izraelio oro pajėgos pradėjo bombardavimo kampaniją prieš „Hamas“ karinius objektus Gazos Ruože, taip pat Libano teritorijoje, kur „Hezbollah“ kovotojai rengė provokacijas prie šiaurinės sienos.

Dėl to, kad „Hamas“ karinę infrastruktūrą dažnai slepia tarp civilių, nuo smūgių kenčia civiliai palestiniečiai. Naujausiais duomenimis, per karo veiksmus žuvo 30 IDF karių. Gazos Ruože žuvo beveik 10 000 žmonių.

Kariškiams per kelias dienas pavyko visiškai išvalyti Izraelio teritoriją ir pasiekti Gazos Ruožo sienas. Dar spalio 7 d. IDF pranešėjas kontradmirolas Danielis Khagari sakė, kad kariuomenė pateko į visus kovotojų užimtus miestus. Po to buvo pradėta ruoštis išplėsti operaciją, įtraukiant antžeminį komponentą.

Gazos miestas apgultas

 

Spalio pabaigoje Izraelis oficialiai paskelbė apie operacijos „Geležiniai kardai“ išplėtimą. Į Gazos Ruožą pradėjo veržtis mechanizuoti daliniai. Lapkričio 7 d. Gazos Ruožas yra veiksmingai apsuptas Izraelio gynybos pajėgų. Gazos Ruožas nuo pietinės pakrantės padalintas į dvi dalis.

Izraelio armijos 36-oji divizija atakavo šiaurines sektoriaus sritis, išplėsdama sausumos operacijas. Jos užduotis – apsupti „Hamas“ kovotojus. Buvo sunaikinta daugiau nei 1600 kovotojų objektų: infrastruktūra su ginklais, sandėliai, stebėjimo postai.

Per karo veiksmus Izraelis pirmą kartą istorijoje numušė balistinę raketą už atmosferos ribų. Buvo panaudota priešraketinė sistema „Arrow“. Raketą paleido Jemeno husiai, paskelbę karą Izraeliui.

Tęsinys kitame puslapyje:




Atskirai verta paminėti Izraelio ir Turkijos, Rusijos ir Irano santykių pablogėjimą. Pastarasis visada laikė Jeruzalę savo priešu, todėl per „Hamas“, Libano „Hezbollah“, Jemeno husius ir kitas grupuotes – išsikelia tikslą visiškai sunaikinti Izraelį. „Hamas“ atstovas tiesiogiai pareiškė, kad tokie išpuoliai, kaip spalio 7 d., turi kartotis vėl ir vėl.

 

Turkijos ir Izraelio santykiai pablogėjo ir dėl Recepo Erdogano pareiškimų Turkijos Respublikos 100-mečio dieną. Jis pareiškė, kad Izraelis yra okupantas Gazos Ruože, o atsakomybė už karo veiksmus tenka Vakarams.

„Hamas“: „Mes nesame atsakingi už civilius gyventojus“

Patys „Hamas“ kovotojai tiesiogiai teigia, kad jie nėra atsakingi už civilius, todėl statė tunelius savo kariams, bet ne civiliams. Vienas iš lyderių Musa Abu Marzoukas teigė, kad požeminiai tuneliai skirti tik kariškiams, o už civilių gyventojų saugumą turėtų būti atsakingos JT ir Izraelis, o ne „Hamas“.

Taip pat kovotojai neslepia simpatijų Rusijai ir Kinijai. Prieš pat invaziją į Izraelį užsienio reikalų viceministras Mychailas Bogdanovas Maskvoje susitiko su Musa Abu Marzouk vadovaujama „Hamas“ delegacija.

Be to, kovotojų atstovas Ali Baraka interviu sakė, kad jie kasdien palaiko ryšius su Maskva. Jis taip pat labai vertino KLDR, palaikančios „Hamas“, poziciją. Jų raketos gali pasiekti JAV, skirtingai nei Irano.

Karas Izraelyje – kiek truks karo veiksmai?

 

Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas sakė, kad gali prireikti 3 mėnesių, kol Gazos Ruožas bus išvalytas nuo „Hamas“ kovotojų.

„Tai turėtų būti paskutinis antžeminis manevras Gazoje – dėl tos paprastos priežasties, kad po jo nebebus „Hamas“. Tai užtruks mėnesį, du mėnesius, tris mėnesius, bet galų gale „Hamas“ nebebus“, - sakė Gallantas.

Anot žiniasklaidos, lapkričio 5 dieną Izraelio gynybos pajėgos įvykdė vieną intensyviausių atakų Gazos Ruože. Smūgiai buvo vykdomi vienu metu iš sausumos, jūros ir oro. Gazoje užfiksuotos interneto ir ryšio problemos. Izraelio kariuomenės tikslas – sunaikinti visą „Hamas“ teroristų infrastruktūrą Gazoje.

Kaip rašo „The Times of Israel“, karo veiksmai Gazos Ruože greitai nesibaigs. Jie Gazą pavadino didžiausia kada nors pastatyta tvirtove. Izraelio kariuomenė itin rūpinasi, kad sumažintų savo pajėgų aukų skaičių.

„Kuo greičiau judės IDF, tuo daugiau bus aukų tarp Izraelio pajėgų“, – rašo žurnalistai.

Be to, įkaitų paieška užtruks ilgiau. 2006 m. birželį „Hamas“ iš karinės bazės Izraelyje pagrobė Giladą Shalitą, kuris daugiau nei 5 metus buvo slepiamas Gazos Ruože. Jo išgelbėti pavyko. Šiuo metu kovotojų nelaisvėje yra šimtai žmonių, o kai kurie iš jų yra ne „Hamas“ rankose, o kitose grupėse ir klanuose.

 

Žurnalistų šaltiniai IDF teigia, kad operacija truks mažiausiai 3 mėnesius, nes su IDF kovoja apie 30 000 karių, o beveik 80 % požeminių tunelių vis dar veikia.

Taip pat yra nesutarimų tarp JAV ir Izraelio dėl to, kaip turėtų vykti kovos. JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas viešai paragino pristabdyti puolimą Gazos Ruože, tačiau Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad toks žingsnis galėtų būti svarstomas, jei „Hamas“ paleistų visus įkaitus.

Savo ruožtu kovotojai pareiškia esantys pasirengę perduoti belaisvius, jei bus paskelbtos 5 dienų paliaubos, rašo „The Washington Post“, remdamasis šaltiniais.

Jungtinėse Valstijose didėja susirūpinimas, kad Izraelio pastangos gali radikalizuoti vietos gyventojus Gazos Ruože ir visame regione. Todėl reikia rasti pusiausvyrą, kaip panaikinti „Hamas“, kad Gazos žmonės nebūtų radikalizuoti. Kartu teigiama, kad tol, kol egzistuos JAV, Izraelis niekada nebus paliktas vienas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(4)
(3)
(1)

Komentarai ()