Beveik kaip sąmokslo teorija, tačiau… kuriai valstybei naudingiausia įtampa Š. Korėjoje?  (1)

Šiaurės Korėjos vandenilinės bombos bandymas ir dėl to auganti įtampa – galvos skausmas ne tik Jungtinėms Valstijoms. Pasirodo, išprotėjusio Pchenjano režimo triukai gali liesti ir Lietuvą. Esama svarstymų, kad ne kas kitas, o Rusija galėjo padėti Šiaurės Korėjai pasigaminti galingą vandenilinę bombą. Gal net tam, kad atitrauktų amerikiečių dėmesį nuo kitų regionų, kur Rusija norėtų didinti savo įtaką.


Po galingiausio iki šiol vandenilinės bombos bandymo Kim Čong Inas į Pchenjaną ir vėl kviečia mirtiną ginklą kuriančius mokslininkus švęsti.

Tik kyla klausimas, ar pats režimas galėjo sukurti tokią technologiją. Karo technikos žinovai įtaria, kad sukurti Pchenjano karinius ginklus kažkas gerokai padėjo.

„Labai keistas dalykas, kada jų technologinis lygis tiesiog sprogo arba šoko į kosminį lygį. Tai nauji varikliai, kurie tiesiogiai nurodomi, kad atkeliavo iš Rusijos ir kurie leidžia raketas siųsti iki pat JAV. Ir staiga termobranduolinė bomba.

Oficialiai tik penkios šalys turi tokias technologijas: tai JAV, Prancūzija, Britanija, Kinija ir Rusija. Todėl šioje vietoje reikia pagalvoti, kam tai naudinga perduoti tokią technologiją. Trys pirmos šalys demokratinės jos nėra suinteresuotos.

Kinija taip pat nėra tiesiogiai suinteresuota, kadangi jai nereikia, kad šitoje pasaulio pusėje būtų JAV su visa savo armada. Todėl lieka teoriškai tik viena Rusija“, – sako atsargos karininkas Darius Antanaitis.

Informaciją Š. Korėjai perdavė Rusija?

Savo vandenilinių bombų galią rusai praėjusio amžiaus viduryje demonstravo ne vieną kartą. Pirmoji demonstracija įvyko –1953 m., o antroji – 1955 m. Tiesioginių įrodymų, kad Rusija perdavė mirtį nešančią technologiją Šiaurės Korėjai nėra, bet...

„Jei kalbame apie tikimybę, tai tikimybė yra milžiniška dėl kelių paprastų priežasčių. Pirma priežastis – mes turėtumėm pagaliau suprasti, kad kai kalbame apie Rusiją, kalbame apie mafijos valstybę. Ką daro mafija? Prekiauja ginklais“, – mano Marius Laurinavičius, politikos analitikas.

„Visa tai rodo, kad be abejo galėjo būti kažkokie papildomi rėmėjai, ir jie galėjo turėti kažkokių kitų kėslų. Galbūt tiesiog sukurti papildomas problemas amerikiečiams, Pietų Korėjai, Japonijai, žinant, kad Šiaurės Korėja taps pagrindiniu taikiniu iš šitų šalių pusės“, – prideda Tomas Janeliūnas, politologas.

O tai reiškia, kad Korėjos pusiasalyje užvirus košei Rusija, anot ekspertų, turėtų daugiau laisvės veikti, kad ir toje pačioje Ukrainoje ar Sirijoje.

Beje, kai pasaulis ėmė kalbėti apie naujas spaudimo priemones Kim Čong Ino režimui, sankcijoms prieštarauti ėmė ne kas kitas, o Kremliaus vadas Vladimiras Putinas, pats patiriantis Vakarų sankcijas.

„Bet kokių sankcijų taikymas šiuo atveju – tai jau neveiksminga ir neefektyvu. Kaip vakar pasakiau vienam iš savo kolegų: jie žolę valgys, suprantate, bet neatsisakys programos, jei nesijaus saugūs“, – kalbėjo V. Putinas.

Svarbiausia, anot ekspertų, pusiasalyje kylant įtampai ir pakvaišusiam Kim Čong Inui, ir kartais karštakošiui Donaldui Trumpui išvengti skubotų sprendimų. Branduolinis karas reikštų jei ne šimtus tūkstančių, tai dešimtis milijonų aukų ir naują pabėgėlių krizę.

O jei mokslininkai neklysta ir Pchenjano raketos gali pasiekti Ameriką – tuomet pasiekti mus ar Europos centrą jiems dar lengviau. ES, beje, jau stoja į Šiaurės Korėjos priešų gretas ir planuoja įvesti Pchenjanui atskiras bendrijos sankcijas.

Aut. teisės: TV3
TV3
Autoriai: Vytautas Dovydaitis
(15)
(10)
(5)

Komentarai (1)