Ką labiau apsimoka rinktis: pašalpas ar stipendijas? Arba kur trumpa ten ir trūksta  (0)

Vilniaus universitetas (VU) ir Vilniaus universiteto Studentų atstovybė (VU SA) raštu kreipėsi į LR Seimą ir ragina kuo skubiau pakeisti Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą, nes jis užkerta kelią daliai socialiai remtinų studentų gauti socialines pašalpas ir socialines stipendijas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šiuo metu galiojantis įstatymas nustato, kad į šeimos pajamas įskaičiuojamos visos aukštųjų mokyklų studentams skiriamos išmokos, išskyrus socialinę stipendiją. „Socialiai remtinas ir labai gerai besimokantis, visuomeniškai aktyvus studentas, gavęs kad ir nedidelį paskatinimą iš universiteto, gali atimti socialinę pašalpą iš visos savo šeimos bei pats netekti socialinės stipendijos. Studentai dabar skaičiuoja, ką labiau apsimoka rinktis: pašalpas ar stipendijas. Sistema iš vienos pusės duoda, iš kitos atima“ , – teigė VU Akademinio konsultavimo ir paramos studentams skyriaus vedėja Rasa Matonienė. 

Iš valstybės biudžeto per skirtingas institucijas studentams skiriamos socialinės stipendijos, skatinamosios stipendijos už gerus mokslo rezultatus bei finansinė pagalba neįgaliesiems. Negalią turinti VU studentė nustebo, kai Socialinės paramos centras, iš pradžių paskyręs pašalpą, vėliau pareikalavo sugrąžinti, kadangi skaičiuodamas pajamas neturėjo žinių apie studentės gaunamą finansinę paramą. Studentė, teikdama dokumentus Socialinės paramos centrui dėl pašalpos gavimo, net nepagalvojo, kad finansinė pagalba bus įtraukiama į pajamas.

VU SA socialinės srities koordinatorė Roma Fedosejevaitė teigė, kad dažnai sulaukia studentų klausimų dėl stipendijų įtraukimo į pajamas. „Blogiausia tai, kad iš studentų atimama galimybė gauti priklausantį paskatinimą už savo darbą ar būtiną paramą. Jei pati pašalpa ar stipendija būtų tokio dydžio, kad iš jos galima būtų pragyventi, didelės bėdos gal ir nebūtų. Bet šiuo metu kiekviena  prarandama galimybė labai skaudi. Tenka ilgai skaičiuoti, ar verta studentui prašyti finansinės paramos. Stipendija yra, o norinčių ją gauti – ne“,  – kalbėjo R. Fedosejevaitė. Pasak jos, tokia situacija atima motyvaciją siekti geresnio studijų rezultato ir mažina studentų pasitikėjimą ne tik universitetu, bet ir pačia valstybe.

R. Matonienė teigė, jog studentus remia ne vienas išeivijos fondas ar universiteto garbės daktaras, tačiau jų teikiamos paramos socialiai remtini studentai bijo prašyti. Reimondo, Albertos ir Wandos Yankun vardinės stipendijos, kuri skiriama gabiems ir socialiai remtiniems studentams, gavėja Ana Kušnir stebisi sistemos logika: „Ką tik sužinojau, kad man dėl šios stipendijos nutrauks socialinę pašalpą, tai reiškia, kad stipendija visos prasmės neteko, nes neteksiu tiek pat paramos, kiek gavau“, – teigė studentė.

Seime įregistruotas Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo papildymo projektas, kuriame numatyta galimybė savivaldybių socialinės rūpybos skyrių darbuotojams, skiriant socialinę pašalpą, neatsižvelgti į stipendijas ir kitą iš aukštųjų mokyklų gaunamą materialinę paramą. Tačiau įstatymo papildymui kelią užkerta Seimo Statuto 135 straipsnio 7 punktas, nukeliantis įstatymo pateikimą į Seimo pavasario sesijos pabaigą. Tad labai didelė tikimybė, kad socialiai neteisingas įstatymas liks galioti ir rudenį, kai studentams vėl reikės teikti dokumentus socialinėms stipendijoms gauti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: