Stebėkime kainas: kaip kainą eurais mintyse paversti į litus be skaičiuotuvo?  (13)

Keičiant litus į eurus, vienas euras bus prilygintas 3,4528 Lt. Tai nėra patogus skaičius matematinėms operacijoms. Vis dėlto yra nesudėtingas būdas mintyse eurus perskaičiuoti į litus, net jei po ranka nebus skaičiuotuvo, su nedidele paklaida mintinai skaičiuoti.

Lietuvai oficialiai leidus įsivesti eurą gyventojai turės įprasti prie naujų skaitine reikšme kainų. Kiek eurais teks mokėti už maisto produktus įsivedus naują valiutą?

„Swedbank“ asmeninių finansų institutas dar pavasarį skelbė, kad maisto krepšelis keturių asmenų šeimai Vilniuje kainuoja 996 Lt. Tai sudaro 288,46 eurus. Vieno asmens šeimai rekomenduojamo maisto krepšelio išlaidos mėnesiui Vilniuje siekia 279,88 Lt arba 81,06 euro.

Statistikos departamento duomenimis, 2013 m. vidutinis darbo užmokestis siekė 1 729 Lt (atskaičius mokesčius) arba 500,75 euro. „Sodros” duomenimis, vidutinė pensija – 240,3 euro, vidutinė mėnesinė tėvystės pašalpa – 660,1 euro, motinystės (tėvystės) – 354 eurai. Šių metų balandį nedarbo socialinio draudimo išmoka siekė 155,8 euro.

Primename, jog Lietuvos bankas skaičiuoja, kad dėl euro įvedimo prekių ir paslaugų kainos gali pakilti 0,2-0,3 proc.

Litų nepamirš dar ilgai

Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, jei gyventojai nuo naujų metų pirks ir toliau tas pačias prekes, didelio skirtumo įvedus eurą pajusti neturėtų.

„Maisto produktų kainos bus stebimos, tai, manau, prekybininkai turės labai mažai paskatų kainas didinti ar jomis manipuliuoti“, - svarstė ekonomistė.

Vis dėlto J. Varanauskienė pripažino, kad esant mažesnei kainos skaitinei išraiškai kai kurie gyventojai gali susigundyti pirkti prekę, kurios iki šiol sau įsigyti neleido.

„Todėl reikėtų stengtis nieko nekeisti. Kaip jau ir anksčiau, siūlome susirašyti savo išlaidas, jas sekti ir tą patį krepšelį pirkti ir metų pradžioje, - komentavo pašnekovė. - Žinoma, mažesnės kainos efektas yra, bet, manau, aktualesnis jis bus tiems, kurie uždirba vidutines ar didesnes pajamas. Tie žmonės, kurie vargsta su mažomis pajamomis, net nežiūrės į tų prekių, kurių negali sau leisti, pusę“.

Tyrimai rodo, kad vartotojų elgsenai naudingiau, kai gyventojai kuo greičiau pradeda mąstyti nauja valiuta, tačiau tai gali užtrukti ir kelerius metų.

J. Varanauskienės teigimu, pasakyti, kurios amžiaus grupės žmonėms bus sunkiau priprasti prie euro, sunku.

„Labiau reikėtų tai sieti ne su amžiaus grupe, o su tuo, ar žmogus turi patyrimo su eurais. Jauni žmonės daugiau ir dažniau keliauja, tad šiems turėtų būti lengviau, o vyresniam, kuriam euras bus visiškai nauja patirtis, bus sunkiau“, - teigė specialistė.

Siūlo stebėti kainas eurais jau dabar

„Swedbank“ Asmeninių finansų instituto ekspertė Deimantė Urbonaitė taip pat teigė, kad specialiai gyventojai eurui ruoštis neturėtų, nebent turėtų pasirūpinti, kad didesnės sumos, laikomos grynais, būtų pakeistos į eurus arba iki kitų metų pradžios būtų įneštos į bankų sąskaitas, kur pinigai į eurus bus konvertuojami automatiškai.

„Geriausiai santaupomis grynaisiais pasirūpinti nelaukiant metų pabaigos, kuomet gali susidaryti eilės prie bankomatų ir finansų institucijose, tačiau tai nereiškia, jog pinigus reikia keisti jau dabar. Šiuo metu ši operacija yra mokama, o metų pradžioje valiuta bus keičiama nemokamai“, - patarė specialistė.

D. Urbonaitė teigė, kad įvedus eurą didesnis iššūkis asmeniniams finansams gali būti tai, jog pasikeitus kainų skaitinėms reikšmėms bus sudėtinga lyginti kainas, jas vertinti, nes nebus susiformavę „brangumo“, „pigumo“ kriterijai, sukaupta prekių ir paslaugų kainų „duomenų bazė“.

„Todėl norėtume paraginti jau dabar atkreipti dėmesį į kai kurių prekybininkų skelbiamas kainas eurais, pamažu formuojant kainų vertinimo kriterijus. Taip pat metų pradžioje reikėtų didesnį dėmesį skirti sąskaitų išrašams, ugdant įgūdžius vertinti pasikeitusias pinigų srautų skaitines reikšmes“, - kalbėjo „Swedbank“ atstovė.

D. Urbonaitės teigimu, greitesnis prisitaikymas prie naujos valiutos priklauso nuo to, koks yra valiutos keitimo kursas. Lietuvos atveju vienas euras bus prilygintas 3,4528 Lt.

„Tai nėra patogus skaičius matematinėms operacijoms. Jei skaičiuotuvo po ranka nebus, su nedidele paklaida mintinai skaičiuoti patogiau sumą eurais dauginant iš trijų ir su ta pačia suma, padalinta iš dviejų. Pavyzdžiui, 3 EUR = 3x3 + 3/2 = 9 + 1.5 = 10.5 LTL (pagal oficialų kursą 3 EUR*3.4528 = 10.36 LTL)“, - skaičiavo ekonomistė.

Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Ugnė Karaliūnaitė

(50)
(31)
(19)

Komentarai (13)