Nepamatęs to iš arti, nepatikėtum: sankryžoje prabangiausi „Porsche Carrera“, „Ferrari Testarossa“ ir „Tesla“, šaligatvyje - kelnes nusimovę benamiai  (7)

Amerikos visuomenėje praraja tarp vargšų ir turtingųjų vis gilėja, vidurinis sluoksnis mažėja. O naujojo socialinio skilimo JAV simboliu tapo klestintis San Fransiskas. Čia kraštutinumai matomi ant kiekvieno kampo.


Koks vaizdas geriausiai apibūdintų San Fransiską? Veikiausiai šis: didmiesčio širdyje prie judrios gatvės kryžkelės šviesoforo vienas po kito rikiuojasi prabangūs automobiliai: „Porsche Carrera“, „Ferrari Testarossa“, „Tesla“.

Vos už poros metrų benamis nusimauna kelnes ir stovėdamas nusilengvina tiesiai ant šaligatvio.

Į tai rytinės skubos metu praeiviai nekreipia nė mažiausio dėmesio. Atlikęs gamtinius reikalus dar užmiegotomis akimis benamis vėl apsimauna kelnes.

Toks akivaizdus kontrastas rodo, kad San Fransiskas – išskirtinis miestas net tokioje neįprastoje šalyje kaip Amerika.

Skurdas ir prabanga

San Fransiske internetinio amžiaus milžinai – „Twitter“, „Google“, „Airbnb“, „Uber“ – įsirengia naujas drąsių architektūrinių sprendimų būstines ir filialus.

Iš prabangiu marmuru išklotų vestibiulių atsiveria įspūdingi miesto vaizdai. Per pietus šių garsių bendrovių darbuotojai nemokamai gauna ekologiškų braškių, o kartais – ir šviežių austrių. Bet anapus pastato durų – kitas pasaulis: prie įėjimų į būstines mėtosi sulaužytos kreko pypkės, aplink slampinėja narkomanai.

Jie pakelia šiukšles ir jomis apmėto darbuotojus, kurie pro juos prašvilpia 2 tūkst. dolerių (1,9 tūkst. eurų) kainuojančiais lenktyniniais dviračiais.

San Fransiskas patiria pakilimą: kasmet į miestą ir jo apylinkes atvyksta dešimt tūkstančių naujų gyventojų – kompiuterinės įrangos kūrėjai, inžinieriai, dizaineriai, kurie uždirba 150 tūkst. dolerių (142 tūkst. eurų) per metus.

Bet tūkstančiai kasmet palieka miestą – mokytojai, policininkai, gydytojų padėjėjos, uždirbantys 70 tūkst. dolerių (66,3 tūkst. eurų) ar mažiau.

Paprasto trijų kambarių buto mėnesio nuoma siekia 5 tūkst. dolerių (4,7 tūkst. eurų), o geresnės būklės – daugiau nei 7 tūkst. dolerių (6,6 tūkst. eurų).

San Fransisko įlankoje (Bay Area) yra 55 restoranai, įvertinti aukščiausios kokybės ženklu – „Michelin“ žvaigždutėmis. Vien didmiestyje įsikūrusios 56 labdaros valgyklos. Mieste yra beveik 3 tūkst. startuolių ir mažiausiai 7,5 tūkst. benamių.

San Fransiske atsiranda vis daugiau žmonių, kurių pajamos leidžia nusipirkti du butus, ir vis daugiau tų, kuriems dviejų kambarių nuoma ne pagal kišenę.

Didėja socialinis vidurys

San Fransiskas kaip jokia kita vieta simbolizuoja padėtį, į kurią pateko Amerika. Šiaurės Kalifornijos didmiestis ir likusi šalis – galinga ir bejėgė, pernelyg ambicinga ir reikalaujanti, nesuvokiamai turtinga ir neapsakomai varginga. Amerika visada buvo kraštutinumų valstybė: nuostabi ir atgrasiai žiauri, kupina daugybės galimybių ir siaubingai atšiauri.

 

(52)
(7)
(45)

Komentarai (7)