Ką veikia paukščiai ant ledo lyčių?  (0)

Kartą, spaudžiant vienam iš paskutinių žiemos šalčių, studentų ekskursijos Vilniuje metu, nuo Žaliojo tilto stebėjome nuostabų ledonešį: Nėries vaga pilna ledo lyčių, nusėtų varnomis ir žvirbliais. Studentai klausė: ką paukščiai veikia ant ledo lyčių užuot tupėję ant medžių šakų? Ne iš karto sumojau pasitelkti termodinamikos žinias, todėl mėginau ieškoti “gelbstinčių situaciją” atsakymų: gaudo žuvis, ilsisi, galų gale visai juokais – mėgaujasi kraštovaizdžiu ar keliauja.

Paanalizavus situaciją paaiškėjo, kad paukščiai šį tą “nutuokia” apie fazinius virsmus. Ne paslaptis, kad l kg ledo, kurio temperatūra 0°C, virsdamas vandeniu paima iš aplinkos 80 kcal šilumos. Vykstant atvirkščiam procesui, vandens virtimui ledu (kristalizacijai), kiekvienas ledo kilogramas tiek pat šilumos atiduoda aplinkai, minėtos situacijos atveju – ledo lyties aplinkos orui. Dabar jau aišku, kad paukščiai speiguotą žiemos dieną šildosi ant ledo lyčių!

Be abejonės, kiekybinis šios situacijos sprendimas nėra toks paprastas: pirmiausia reikėtų apskaičiuoti išsiskiriančią vandeniui sušąlant šilumą. Po to išsiaiškinti, kaip tas šilumos kiekis pasiskirsto tarp dalyvaujančių šilumokaitos procese terpių: vandens, paties ledo ir aplinkos oro. Žinant kiek oras gauna šilumos galima būtų įvertinti jo temperatūros padidėjimą. Tačiau mūsų tikslas – suvokti šio reiškinio fiziką.

Kauno technikos kolegija
Dėstytojas A. Gavėnas

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Artūras Gavėnas

(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)