Į Mėnulį tėškėsi asteroidas – sprogimo metu įamžintas ryškus blyksnis (Video) ()
Japonų astronomas Daichi Fujii užfiksavo, kaip į Mėnulį atsitrenkė asteoroidas. Asteroido smūgio į Mėnulio paviršių metu buvo įamžintas ir galingas sprogimo blyksnis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Hiratsuka miesto muziejaus kuratorius D. Fujii asteroido susidūrimą įamžino teleskopu, nustatytu ilgalaikiam Mėnulio stebėjimui. Įamžintu reginiu astronomas pasidalijo socialiniame tinkle „Twitter“.
私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0
— 藤井大地 (@dfuji1) February 24, 2023
Asteroido blyksnis įamžintas vasario 23 d. 20:14:30 vietos laiku (7:14 val. Lietuvos laiku), praneša space.com.
Pasak D. Fujii, meteoritas nukrito šiek tiek į šiaurės vakarus nuo Pitišo (Pitiscus) kraterio, netoli Idelerio L kraterio.
Asteroidai kosmoso erdvėje skrieja vidutiniškai 48 280 km/val. (arba 13,4 km/s) greičiu. Dėl didelio greičio ir smūgio į planetos ar jos palydovo paviršių smūgio metu išsiskiria didžiulis karštis, o dėl milžiniškos sprogimo galios susiformuoja krateriai. Asteroidų smūgius į Mėnulį galima pamatyti iš Žemės, tačiau kosminis kūnas turi pataikyti į tą Mėnulio pusę, kuri yra atsukta į Žemę ir kurioje yra nakties metas.
Naujai atsiradęs krateris gali būti maždaug keliolikos metrų skersmens ir, tikėtina, bus nufotografuotas NASA kosminio zondo „Lunar Reconnaissance Orbiter“ arba Indijos Mėnulio zondu „Chandrayaan 2“.
Kaip aiškina astronomai, įvairiūs nedideli kosminiai akmenys kasdien įskrieja į Žemės atmosferą, tačiau dauguma jų sudega atmosferoje ir pačios Žemės nepasiekia. Tuo tarpu Mėnulis turi tik labai ploną ir retą egzosferą, todėl meteorai į Mėnulį tėškiasi beveik be pasipriešinimo – štai todėl Mėnulio paviršius yra nusėtas krateriais.