Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
Nano 2010-06-18 20:19
Visas šitas aklas priešiškumas GMO yra tiesiog dėl visuomenės žinių trūkumo. Kas yra "DNR", "genas", kas atsitinka pakeitus/įterpus tam tikrą geną, kas yra ir kaip veikia hormonai ir t.t. Visą šitą supratus pasikeistų žmonių požiūris į GMO. Bet nemačiau nė vieno straipsnio internete (juo labiau laikraščiuose), kad kažkas bandytų žmonėm paaiškint kas čia per baubas ir kaip jis veikia. Užtat priešingų straipsnių - pilna. Ir juose nepateikiami kažkokie tyrimų rezultatai, nebandoma kažko įrodinėti moksliškai, o tiesiog rašo populistines frazes, maždaug "Po ES sprendomo valgysim mutantus" ir pan. Juokingiausia, kai pvz Europoj ne mokslininkai, o Europos parlamentas sprendžia įsileist GMO ar ne. Šiuo atveju galima pagirt JAV, kad tokius sprendimus priminėja maisto ir vaistų administracija.
C, specifinis pH ir t.t.). Pakeitus šias sąlygas, hormonas tampa neaktyvus. Tuo labiau, pakeitus sąlygas drastiškai (pvz išvirus mėsą), baltymas denatūruoja (jo struktūra pakinta negrįžtamai). Be to, kiekvienas organizmas turi specifinius hormonus. Kartais jų struktūra būna panaši (pvz žmogaus ir kiaulės insulinas panašios struktūros, todėl kiaulės insulinas veiklus žmogaus organizme. Anksčiau taip gydydavo diabetikus), tačiau dažniausiai skiriasi. Negana to, bet koks organizmas yra prisitaikęs reaguoti į hormonų labai mažas koncentacijas ir po to iš karto tuos hormonus pašalinti (suskaidyti) iš sistemos. Hormonai patys nieko nedaro, jie duoda signalą organizmui kažką daryti. Organizmas šį signalą "išgirdęs" tai įvykdo, o patį hormoną suskaldo. Tad bet kuriuo atveju, mėsoje (ar kitame organe) hormonų būna tiek mažai, kad faktiškai nėra jokios grėsmės žmonėms. Galiausiai, žmogaus virškinimo sistema tą mėsą apdoroja (skrandžio pH yra tik 1-2, tad jame denatūruoja beveik visi baltymai), o virškinimo fermentai baltymą galiausiai suskaldo į molekules ir į kraujotaką patenka pavienės aminorūgštys. Turbūt nė sakyt nereikia, kad tokios pavienės baltymo "detalės" nėra aktyvios ir žmogaus organizme negali nieko pakeisti.
Be to, nėra nė vieno klinikinio tyrimo, kuris parodytų, kad tokie hormonai maiste gali paveikti žmogų.
Geografitis 2010-06-18 20:32
Ka su tavim padare mano draugeli Salmone? .Speju visa savo pykti isliesi ant zmoniu. pribaigsi juos?ne?
Nano 2010-06-18 20:34
Turėti savo nuomonę gali kiekvienas, tačiau teiginius reikia argumentuoti. Kažin ar kam bus įdomu, jei komentatorius X parašys "Nesąmonė, GMO yra šūdas", o komentatorius Y - "GMO yra labai gerai". Su tokiais komentarais technologijos.lt pasidarys kaip delfi. Tačiau jei komentatoriai X ir Y parašys kodėl taip galvoja - čia jau kitas reikalas. Nuo to ir prasideda diskusija.
Muskietininx 2010-06-18 20:44
Ačiū tau už prieš tai parašytą komentarą, o ir dėl šio tau prieštarauti tikrai negaliu. Aš net neturėjau galvoje tokių komentarų kaip "Nesąmonė, GMO yra šūdas" arba "GMO yra labai gerai". Aš kalbu būtent apie technologijos.lt lygį. Todėl tokie komentarai čia nėra priimtini. Na aš patekiau savo nuomonę ir tikiuosi, kad argumentuotai. Tikiuosi kad nesu vienas iš tų, delfi. komentatoriu.
seba555419 2010-06-18 20:45
Jeigu šita superlašiša nekenkia sveikatai tai aš esu už, galima daug gyvybių išgelbet ;}
alkaponas 2010-06-18 21:49
fuuu
blizzard 2010-06-18 22:57
čia jau tu klysti, mašina prisitaikė vairuoti dauguma. nuo mašinos pereik prie motorolerio ir pajausi skirtumą, iš pradžių drebėti visas kūnas pradės, po kurio laiko tu pripranti prie važiavimo motoroleriu ir viskas normaliai būna. Tas pats yra ir žmoniems kurie mato tik viena akimi, laikui bėgant akis prisitaiko taip kad tas skirtumas kažkiek sumažėja..
elektromagnetinė spinduliuotė, senovėje jos visiškai nebuvo arba buvo minimali, dabar ji auga kasdien bet žmonės prisitaiko prie jos.. nors vis dar daugėja susirgimų vėžiu, bet naujoji karta prisitaiko..
ir tas pats maistas, tarkime gyvūnai, paimkim karvę, jeigu badas užeina ji tampa mėseėde ir pradeda ėsti savo gentainius, tas pats su kiaulėmis ir t.t.
Todėl dėl modifikuoto maisto gali ir žmogus kažkokia linkme modifikuotas tapt.. gal pradės greičiau augti kūnas gal dar kas nors, kas gali žinoti..
p.s. pagal tavo logiką skiepai turėtų neveikti, nes organizmas nesugeba visiškai prisitaikyti prie nuodų ar ligų..
Esu tikras kad kasdien po mažą dozę naudojant kokio nors nuodo tu tapsi jam daugiau atsparesnis. kaip ir su alkoholiu, jeigu kasdien vartosi tau prireiks vis daugiau kiekio kad nusigertum..
špokas 2010-06-19 00:00
Ar tu tikrai manai , kad tavo nuomonė labai paiso monopolinės įmonės, kurios tiekia į prekybą genetiškai modifikuotą maistą ? Nei tu ką pakeistum, nei ką. Pvz. kodėl cigaretės tik 20amžiaus 10 dešimt. buvo pripažintos kaip kenksmingos ir sukeliančios priklausomybę? Ar pvz. gaivieji gėrimai (limonadai) ar juos vartoti yra sveika ? Žinoma ne , bet ar tavo nuomonė , ant kiek ji bebus teisinga , ar jie bus "išimti" iš pardotuvių ?
Kitas dalykas tu gali tuo dalyku samprotauti, bet ne kategoriškai teigti. Nes man taip rodos, kad net patys mokslinikai nežino pasekmių , kurios tikrai kažkokios bus modifikavus maistą( nuo nutiono dėsnio nepabėgsi).
Tu automobilį sugebi vairuoti tik tada, kai viskas yra nesudėtinga ir nepasikeičia sąlygos. Atėjus kritiniam ar pakitus vairavimo sąlygom, daug kas nesugeba automobilio suvaldyti ( kaip pvz. tik prisnigus padaroma daugiau avarijų, nes pakitus sąlygom daug kas nesugeba prisitakyti).
loggo 2010-06-19 01:01
O kai žmonės dėl tam tikrų liaukų sutrikimų naudoja tam tikrus hormonus, kaip jie juos vartoja? Į kraują suleidžia, ar tabletes/piliules ryja? Jei antras variantas, tai man logiška atrodo, kad suvalgius maistą, kuriame yra didelis hormonų kiekis, tie hormonai padarys įtakos pačiam žmogui. Tuo atveju, hormonai iš jais prišerto jaučio pateks į žmogaus organizmą ir atitinkamai jį paveiks; tuo atveju, hormonai, kurie yra, tarkime žuvyje, kurios organizmas dėl modifikuotų genų gamina didesnius jų [horm.] kiekius, pateks į žmogaus organizmą ir turės atitinkamos įtakos.
Ir visai tikėtina, jog tai nebus staigus poveikis. Kas blogiausia, tai kad tokius išradimus kuria ir bando prastumti PELNO SIEKIANČIOS kompanijos. Dėl to jų sprendimai ir tikslai yra 'trumpalaikiai' - t.y., gauti pelno kuo greičiau, apie ateitį mažai galvojant. Negi dabar 10-20 metų atlikinės tyrimus, kas kažkiek laiko žmones ir jų palikuonis maitindami savo gaminiu, kad nustatytų, koks ilgalaikis jų produkto poveikis? NE.
Axx 2010-06-19 09:01
Aš vis gi prieš šituos super produktus, per mažai laiko praėjo, kad galima būtų nustatyti GMO poveikį žmogui, vieni teigia, kad tai sveika, kiti, kad kenkia.
Genetinės modifikacijos nėra žaidimas (kažką įjungi, kažką išjungi), jei yra veiksmas, bus ir atoveiksmis, o apie visus galimus atoveiksmius niekas negalvoja ir nekalba.
Tarkim, labai didelė tikimybė, jog pradėjus auginti šias super lašišas, jos pateks į mūsų jūras ir upes, tada pasekmės būtų skaudžios: greičiau auga - daugiau maisto suvartoja, dėl to gali kilti pavojus kitų žuvų populiacijoms, arba ir jas reiks modifikuoti, o tai jau būtų kaip grandininė reakcija ir per neilgą laikotarpį mūsų tarpe atsirastų daug didelių alkanų padarų, kurie gal būt ims mus pačius medžioti, kad išliktų.
fraktalas 2010-06-19 09:28
Kazkada teko ziureti dok. filma (ir aplamai labai daug filmu apie GMO yra torentuose), kur peles maitino GMO grudais, sekanti karta tapo tik 50% vaisinga.
Manau viskas priklauso nuo to kas butent yra pakeista, produkto gene, ir is kur ta pakeista geno dalis atkeliavo, juk vyksta kryzminimas. Esu labai atitoles nuo biologijos mokslo, bet manau, kad zmogui isviso nederetu lysti i genu kryzminimo sriti, per daug eksperimentu esamuoju laiku, bet ilgalaikio tyrimo niekas ir nedaro.
Aisku, kas liecia zmogaus genus, gallime gauti daug informacijos apie save, apie silpnasias ir stipriasias savo kuno savybes. Visai kas kita yra genu keitimas.
Muskietininx 2010-06-19 09:34
Na gerai, iš dalies tu teisus. Bet ar man, sėdint prie kompiuterio ir "samprotaujant" apie GMO ar E raides sąlygos yra labai pakitę ? Na ar aš nevaldau to, ką išmanau ? Aš juk nelendu ten, su kuo visiškai nesu susipažinęs, tad sąlygos lyg ir nesikeičia. Bet jeigu tu pasikliauji tik "profesionaliais vairuotojais", ar niekad nenori pavairuoti pats ? Pagerinti savo įgudžius ir daugiau neslysti ? Štai tau dar keli klausimai.
Muskietininx 2010-06-19 09:44
Na tam tikrai negaliu prieštarauti. Tik abejočiau dėl tų didelių alkanų padarų. Bet šiaip, visko gali nutikti.
Nano 2010-06-19 14:14
Hm, nu čia galima pasiginčyti.. Tarkim rūkalius rukydamas kosti mažiau, nes jo plaučiau labiau pažeisti, likę mažiau receptorių ir t.t. Bet ar jam pats rūkymas kenkia mažiau nei rūkančiam pirmą kartą?
enternald 2010-06-19 15:38
Hormonai hormonams nelygu. Žuvį gali veikti žmogų ne. Be to ir taip žmogus hormonų gauna nemažai, bet ne viskas veikia.
Nano 2010-06-19 16:15
Leidžiasi į kraują. Lyg buvo kalbų, kad kuria insulino tabletes, bet dabar kažkaip nieko naujo nesigirdi. Ten mintis buvo, kad insulino tabletės patalpintos nanokapsulėse, o ta kapsulė suyra patekusi į kraują (atpažįsta kraujo pH). Bet kaip tos kapsulės "pralenda" iš žarnyno į kraują, man nelabai aišku..
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
JAV sukurta genetiškai pakeista „superlašiša“