Visiškai paralyžiuoti žmonės galės bendrauti mintimis  (1)

Dėl smegenų pažeidimų visiškai paralyžiuoti, bet sąmoningi pacientai netrukus galės bendrauti su kitais ir valdyti motorizuotus vežimėlius mintimis. Jų galvos smegenų signalus fiksuos ir atpažins specialūs davikliai, skelbia britų dienraštis „Daily Mail“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Taip mano Kembridžo universiteto (D. Britanija) neurologas daktaras Adrianas Owenas, sėkmingai išbandęs „minčių skaitymo“ technologiją su visiškai paralyžiuotu žmogumi.

Pasak mokslininko, progresuojančia nervų liga, dėl kurios ištinka visiškas kūno paralyžius, sergantys žmonės galėtų bendrauti ir judėti kaip profesorius Stephenas Hawkingas, kuris, prirakintas vežimėlyje, kalba, rašo ir valdo vežimėlį vos pastebimais raumenų judesiais. Dar daugiau, jie tai galėtų daryti vien tik savo mintimis, teigia daktaras A. Owenas.

Jis atkreipia dėmesį, kad jau dabar įmanoma bendrauti su tokiais pacientais prijungus prie jų galvos elektrodus – tiesa, kol kas dar ne realiuoju laiku.

„Manau, kad tai visiškai įmanomas dalykas. Dar prieš 10 metų niekad nebūčiau taip pasakęs, tačiau dabar esu tikras, jog tai iš tikrųjų yra realu“, - sakė mokslininkas. Daktaras A. Owenas šių metų vasario mėnesį kartu su bendraautoriais paskelbė straipsnį, kuriame pristatė su 29 metų amžiaus Belgijos gyventoju atlikto eksperimento rezultatus. Šis visiškai paralyžiuotas vyras išmoko mintimis perduoti mokslininkams žodžius „taip“ ir „ne“ tiesiog įsivaizduodamas tam tikrų situacijų scenas.

Norėdamas pasakyti „taip“, jis įsivaizduodavo atmušinėjantis teniso instruktoriaus jam mėtomus kamuoliukus. Žodis „ne“, aktyvuojantis kitą smegenų sritį, buvo mintimis „ištariamas“ įsivaizduojant, kad jis vaikšto pažįstamomis gatvėmis arba iš vieno kambario kampo į kitą.

Iki atlikto eksperimento buvo manoma, kad šis pacientas, prieš 7 metus patekęs į sunkią automobilio avariją, yra vegetacinėje būklėje, tai yra, nesuvokia savęs ir aplinkos bei nereaguoja į išorinius stimulus.

Pasitelkę patobulintą funkcinio magnetinio rezonanso (fMRI) technologiją, mokslininkai išmokė pacientą mintimis atsakinėti į paprastus klausimus apie jį patį ir jo šeimą. Tiesa, toks bendravimas vyko lėtai, nes klausimus nuo atsakymų skyrė maždaug 5 minučių intervalai, sakoma pranešime. Tačiau, pasak neurologų, dabar kuriamos šiam tikslui skirtos paprastesnės ir pigesnės sistemos, besiremiančios elektroencefalogramos (EEG) fiksuojamais smegenų signalais. Atliekant EEG gaunami labai dideli duomenų kiekiai, kuriuos reikia išanalizuoti, tačiau daktaras A. Owenas tikisi, kad šią problemą pavyks įveikti ir ilgainiui bus įmanoma naudojant EEG bendrauti su visiškai paralyžiuotais pacientais net ir realiuoju laiku.

Pasak jo, jau dabar egzistuoja sistemoms, leidžiančios mintimis „rašyti“ raides sutelkus į jas dėmesį ir generuojant specifinį EEG signalą. Tačiau jos kol kas negali padėti pacientams, kurių smegenys pažeistos taip smarkiai, kad jie negali kontroliuoti akių judesių, sakė mokslininkas.

(0)
(0)
(0)

Komentarai (1)