Astronomai nusprendė pakeisti planetų apibrėžimą. Kas nutiks Plutonui  ()

Mokslininkai siūlo naują planetos apibrėžimą, kuris apimtų pasaulius, esančius už Saulės sistemos ribų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Daugeliui žmonių planetos apibrėžimas tapo aiškus tik 2006 m., kai devintoji Saulės sistemos planeta Plutonas prarado savo statusą ir tapo nykštukine planeta.

Dabar grupė astronomų primygtinai reikalauja peržiūrėti terminą „planeta“, kad į jį būtų įtraukti pasauliai, kurie nesisuka aplink Saulę. Mokslininkai apie tai paskelbė straipsnį išankstinių spaudinių serveryje arXiv, rašo „Gizmodo“.

Straipsnis pasirodė prieš Tarptautinės astronomijos sąjungos (IAU) Generalinės asamblėjos pradžią, kuri rugpjūčio 6-15 dienoms vyks Keiptaune, PAR.

[EU+Kuponai] Beprotiškų kainų tvirtieji išmanieji telefonai, 268W įkrovikliai, 4/8MP kameros, multimedijos sistemos, monitorių šviesų juostos ir kt. (Video)
3970 3

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-08-15/2024-08-31

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Lenkijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „FunWater SUPFW10A“ - pripučiama SUP irklentė

2) Portabili automobilinė multimedijos sistema (modelis - B5303)

3) „FOSSiBOT F101 PRO“ - 15+128GB, Android 13, tvirtasis išmanusis telefonas

4) „BlitzMax BM-ES1 PLUS“ - monitoriaus šviesos juosta

5) „Bakeey“ - 268W galios 8-nių jungčių įkroviklis

6) „Hiseeu“ - 4/8MP vaizdo stebėjimo kamera

Išsamiau

Nors prieš 18 metų Plutonas nustojo būti planeta, šis tolimas pasaulis nėra pagrindinis astronomų grupės pasiūlymo objektas. Mokslininkai sutelkė savo dėmesį į tūkstančius egzoplanetų, tai yra pasaulius, esančius už Saulės sistemos ribų, kurie neįtraukti į dabartinį planetos apibrėžimą.

NASA jau patvirtino, kad atrastų egzoplanetų yra beveik 6 000, nors manoma, kad matomoje Visatos dalyje jų yra milijardai.

Straipsnio autoriai aiškina, kad visos Saulės sistemos planetos yra dominuojantys objektai, o kiti, įskaitant nykštukines planetas, tokias kaip Plutonas ir asteroidai, – ne. Taigi mokslininkai siūlo įtraukti šią savybę į planetos apibrėžimą.

2006 metais IAU nusprendė išbraukti Plutoną iš planetų sąrašo, nes jis neatitiko priimtų planetos kriterijų:

  • Sukasi aplink savo žvaigždę taip pat, kaip Žemė sukasi aplink Saulę;
  • Pakankamai didelė, kad dažniausiai būtų apvali;
  • Turėtų turėti didelę įtaką kitų šalia esančių objektų orbitiniam stabilumui.

 

Straipsnio autoriai siūlo platesnį planetos apibrėžimą, kuris galiotų ne tik Saulės sistemos pasauliams. Jų planetos apibrėžimas yra toks:

  • Ji skrieja aplink vieną ar daugiau žvaigždžių, rudųjų nykštukių ar žvaigždžių liekanų;
  • Jos masė yra didesnė nei 1023 kg;
  • Jos masė mažesnė nei 13 Jupiterio masių.

Kai kurios dujinės milžiniškos planetos turi tokią didelę masę, kad jose vyksta termobranduolinė sintezė ir jos virsta rudosiomis nykštukėmis, o ne planetomis. Todėl straipsnio autoriai savo planetos apibrėžime nustatė viršutinę masės ribą. Palyginimui, Plutono masė yra nuo 1,31 x 1022 kg.

 

Astronomai taip pat pažymėjo, kad planetos paklydėlės (rogue planet), kurios laisvai juda erdvėje ir nėra susietos su jokiomis žvaigždėmis, turėtų atitikti du iš trijų pasiūlytus kriterijus. Pasak astronomų, apibrėžimas, susietas su mase, t. y. kiekiu, kurį galima lengvai išmatuoti, pašalina ginčus dėl to, ar konkretus objektas atitinka planetos sąvoką.

Mokslininkai savo pasiūlymus IAU pateiks rugpjūčio mėnesį vykstančioje Generalinėje asamblėjoje, kur jie bus svarstomi. Jei IAU priims astronomų pasiūlymą, tūkstančiai pasaulių, kurie dabar vadinami egzoplanetomis, bus vadinami tiesiog planetomis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(18)
(1)
(17)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()