Virto stiklu... „Vienintelis tokio pobūdžio atvejis.“ Neeilinis radinys (Foto, Video) ()
Tai vienintelis žinomas atvejis pasaulyje, kai žmogaus audinys natūraliai virsto stiklu.

© Ekrano kopija | https://x.com/InfoR00M/status/1895166105162813929/photo/1
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Senovės Herkulanėjo (dar žinomas kaip Herkulanumas, Herkulanas, lot. Herculaneum), mieste per Vezuvijaus išsiveržimą žuvusio 20-mečio vyro smegenys virto stiklu. Mokslininkai nustatė, kad taip atsitiko organui susilietus su itin karštu pelenų debesiu.
Žurnale „Scientific Reports“ paskelbtame naujame tyrime aprašoma, kaip jauno vyro smegenys pavirto stiklu per katastrofišką Vezuvijaus išsiveržimą 79 m. mūsų eros metais. Mokslininkai mano, kad ant vyrą užgriuvo 510 laipsnių Celsijaus pelenų debesis, o vėliau jo smegenys greitai atvėso.
🚨BRAIN TURNED TO GLASS IN VESUVIUS ERUPTION
— Info Room (@InfoR00M) February 27, 2025
In 79 AD, Mount Vesuvius' eruption instantly killed people in Herculaneum.
🔹A young man’s brain was exposed to 510°C (950°F) — turning it into glass.
🔹Scientists say it's the only case ever recorded of human brain vitrification.… pic.twitter.com/H4V0UvZncF
|
Stiklas susidaro greitai aušinant skystį (dažniausiai išlydytą smėlį) iki kietos būsenos be kristalizacijos etapo. Šiuo atveju dėl didelio karščio smegenų audinys sustiklėjo – tai gamtoje pasitaiko retai – ir vėliau sukietėjo į medžiagą, kuri atvėsusi primena stiklą. Stiklo susidarymo procesas gali vykti natūraliai, pavyzdžiui, kai žaibas trenkia į smėlio reljefą. Tada susidaro stiklo gabalėliai, vadinami fulguritais.
Journal Nature: A 2,000-year-old Pompeii man's brain turned to glass due to extreme conditions during the eruption of Mount Vesuvius.
— Dr. Eddie Ramirez (@EddieRDMD) February 28, 2025
Press: https://t.co/O5O6YMLCts
Journal: https://t.co/G8B6QgUukK @_atanas_ pic.twitter.com/jIjAk9lmXB
Neeilinį atradimą padarė Neapolio universiteto archeologai, apžiūrėję aptariamo žmogaus palaikus. Maždaug 20-ies metų Herkulanėjo gyventojo kūnas buvo rastas septintajame dešimtmetyje.
Tyrinėjant apanglėjusius palaikus vienu metu pastebėta kažkas neįprasto. „Staiga pamačiau mažus stiklinius fragmentus, blizgančius vulkaniniuose pelenuose, užpildančius kaukolę“, – rašė atradėjas Pier Paolo Petrone. Kai archeologas ir jo kolegos mikroskopu ištyrė medžiagos fragmentus, jiems netgi pavyko pamatyti neuronus.
Kai buvo aptiktas, vyro kūnas gulėjo veidu žemyn ant medinės lovos pastate, kuris greičiausiai buvo vietinė garbinimo vieta. Archeologai spėja, kad 20-metis galėjo saugoti pastatą. Kaip pažymi „Science News“, kaukolė galėjo apsaugoti vyro smegenis nuo tiesioginio kontakto su karštu pelenų debesiu.
Kai kurie mokslininkai atkreipia dėmesį, kad toks pat likimas galėjo ištikti ir kitų žmonių, mirusių Herkulanėjuje, bet kurių palaikai neišlikę iki šių dienų, smegenis.
Petrone apibūdino sustiklėjusių audinių liekanas kaip „juodą spalvą ir blizgius paviršius, gana panašius į obsidianą“. Tačiau, kaip pažymėjo jis, „skirtingai nei obsidianas, stiklo likučiai buvo itin gležni ir lengvai sutrupinami“.
Tęsinys kitame puslapyje: