„160 km smūgio banga. Smogė milžiniškas meteoritas“  ()

Tyrimas susiejo du iki šiol atrodžiusius nesusijusius įvykius.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Drenaline (CC BY-SA 3.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Canyon#/media/File:Nankoweap.JPG

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mokslininkų teigimu, senovinis meteorito smūgis, suformavęs Arizonos Baringerio kraterį, galėjo sukelti smūgio bangas Didžiajame kanjone, kurios, tikėtina, išprovokavo nuošliaužą, laikinai užtvenkusią Kolorado upę.

Kaip praneša „Live Science“, Baringerio krateris – dar vadinamas Meteorų krateriu – susidarė prieš 53–63 tūkst. metų, kai milžiniškas kosminis kūnas trenkėsi į Žemės paviršių. Smūgio banga galėjo nukeliauti daugiau nei 160 kilometrų ir pasiekti Didįjį kanjoną, sukeldama milžinišką uolos griūtį į Kolorado upę.

[EU+Kuponai] Tik nuo 97€! Vėjo jėgainių rinkiniai. Turėkite energetinę nepriklausomybę visur, kur tik jums reikia
8610 7

Fantastiškai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Liepos 15 d. žurnale „Geology“ publikuotas tyrimas susiejo du iki šiol atrodžiusius nesusijusius įvykius: meteorito smūgį ir potvynį, kadaise užtvindžiusį Didįjį kanjoną.

„Yra ir kitų galimų paaiškinimų – pavyzdžiui, atsitiktinis uolienų griuvimas ar vietinis žemės drebėjimas, įvykęs per tūkstantmetį nuo meteorito smūgio“, – teigė pagrindinis tyrimo autorius, Naujosios Meksikos universiteto Žemės ir planetų mokslų profesorius Karlas Karlstromas.

Tačiau aprašyti įvykiai įvyko per įtartinai trumpą laiko tarpą, o tai leidžia manyti, kad jie buvo susiję, rašo „Live Science“.

 

Mokslininkai jau žinojo, kad Kolorado upė užtvindė Didįjį kanjoną. Tai jie nustatė analizuodami iš dreifuojančios medienos iškaltas gyvūnų figūrėles, kurias K.Karlstomo tėvas su kolegomis XX a. septintajame dešimtmetyje atkasė Stantono urve.

Pradžioje, naudojant to meto technologijas, medienos amžius buvo įvertintas kaip viršijantis 35 tūkst. metų. Pačios figūrėlės, pasak mokslininkų, buvo iškaltos prieš 3–4 tūkst. metų. Tačiau vėlesni pažangesni datavimo metodai parodė, kad medienai yra apie 43 500 metų. Naujausias tyrimas šią datą dar labiau atitolino – iki 56 000 metų.

 

Stantono urvas yra 46 metrais aukščiau dabartinio upės lygio, tad, pasak K.Karlstomo, vanduo turėjo smarkiai pakilti, kad galėtų įplukdyti medieną į urvą.

„Tam reikėjo dešimteriopai didesnio potvynio nei bet kuris, įvykęs per pastaruosius kelis tūkstančius metų“, – sakė jis.

Medienos datavimas tapo lemiamu žingsniu aiškinantis, kaip ji apskritai galėjo patekti į urvą – ir galbūt tai įvyko dėl senovinės katastrofos, kurią sukėlė kosminis smūgis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(2)
(0)
(2)

Komentarai ()

Susijusios žymos: