Garsiausi istorijoje JAV uraganai: 5 kategorijos
(0)
Penkiabalės Safiro-Simpsono skalės įverčiais visos planetoje vykstančios audros ir uraganai skirstomi į penkias kategorijas. Skirstymo kriterijus – vėjo greitis. Uraganui suteikiant vieną iš penkių kategorijų, neatsižvelgiama į kritulius ar jo siautėjimo vietą. Tad silpnesnis antros kategorijos uraganas, miestuose gali pridaryti nepalyginamai didesnių materialinių nuostolių, nei ketvirtosios kategorijos uraganas kaimo vietovėje. Todėl šiuo metu prie JAV rytinės pakrantės artėjantis uraganas Irena vertinamas kaip itin pavojingas – ši JAV teritorija yra itin tankiai urbanizuota, tad didžiulių bėdų čia gali pridaryti ir 2-os kategorijos audros šėlsmas. O kokie gi yra garsiausi JAV užregistruoti uraganai per visą meteorologijos istoriją?
Pirmiausia – apie pačias penkias Safiro-Simpsono skalės kategorijas:
1-oji – vėjo greitis siekia nuo 119 iki 153 km/h
2-oji – vėjo greitis siekia nuo 154 iki 177 km/h
3-ioji – vėjo greitis siekia nuo 178 iki 209 km/h
4-oji – vėjo greitis siekia nuo 210 iki 249 km/h
5-oji – vėjo greitis siekia daugiau kaip 250 km/h.
1-oji kategorija
Garsiausias šios kategorijos uraganas, pavadinimu Deni (angl. - „Danny“) buvo užfiksuotas 1985-aisiais. Deni Atlanto vandenyne susiformavo kaip tropinė depresija (žemo slėgio centras), ir tokiu pavidalu praošė virš Kubos Golfo įlankos link. Ten ciklonas transformavosi į tropinę audrą, o vėliau – ir į uraganą.
Šis pirmos kategorijos uraganas rimčiausiai smogė Luizijanos miestui Leik Čarlzui (Lake Charles) – tai nutiko 1985-ųjų rugpjūčio 15 d. Sausumoje maksimalus uragano greitis siekė 129 km/h.
Pasiekęs sausumą, uraganas Deni netrukus nusilpo iki tropinės audros. Tačiau nuostolių pridarė apsčiai. Bene rimčiausia žala – uraganas atnešė 39 tornadais vadinamų viesulų seriją ir žaibišką potvynį Golfo įlankos ir pietrytinėje JAV pakrantėje. Uragano padaryti nuostoliai siekė 100 mln. JAV dolerių. Tiesa, aukų Deni pasiglemžė tik tris.
2-oji kategorija
Garsiausias šios kategorijos uraganas, pavadinimu Erin (angl. – „Erin“) buvo užfiksuotas 1995-aisiais. Susiformavęs kaip tropinė banga (ištįsusi atmosferos žemo slėgio sritis, judanti iš rytų į vakarus), šis atmosferos darinys nuo Afrikos pajudėjo skersai Atlanto vandenyną Jamaikos ir Floridos link. Pakeliui Erin galia vis augo. Galiausiai Floridos pusiasalį ir Džordžijos valstiją Erin pasiekė jau kaip uraganas. Tai nutiko taipogi rugpjūčio mėnesį, tik šįkart – gerokai anksčiau nei Deni atveju – rugpjūčio 2 d. Tądien jam buvo suteikta pirma kategorija, o kitą dieną (rugpjūčio 3-iąją) – antroji kategorija. Maksimalus vėjo greitis sausumoje siekė 160 km/h.
Smarki liūtis Jamaikoje sukėlė lėktuvo katastrofą, kurios metu žuvo penki žmonės. Floridos pakrantėse audros metu nuskendo dar šeši žmonės. Bendra uragano Erin padaryta žala – 700 mln. JAV dolerių (daugiausiai žalos pridarė išvartyti medžiai, nusiaubti pasėlių laukai, apgadinti laivai). Erin privertė NASA imtis tam tikrų veiksmų, Kenedžio kosminiame centre saugant daugkartinio naudojimo erdvėlaivius „Space Shuttle“.
3-oji kategorija
Garsiausias šios kategorijos uraganas, pavadinimu Katrina (angl. – „Katrina“) buvo užfiksuotas 2005-aisiais. Ko gero, šio uragano šėlsmą puikiai prisimena didžioji dalis portalo auditorijos – uraganas JAV pietinę dalį niokojo vos prieš šešerius metus, o pasaulio žiniasklaidoje jis buvo nušvietinėjamas itin išsamiai.
Katrina pradėjo formuotis virš pietrytinių Bahamų salų, virš kurių praslinkęs, nugrumėjo Golfo įlanka Meksikos link. Ten įsiaudrinusios oro masės pasiekė neįprastai šiltus Golfo srovės vandenis, ir žaibiškai virto galingiausiu – 5-os kategorijos – uraganu. Laimei, kol pasiekė sausumą, monstras nusilpo iki 3-iosios kategorijos. Tuomet jo greitis siekė 205 km/h.
Stichijos metu žuvo 1 836 žmonės. Maža to, uraganą lydėję potvyniai pralaužė dambų sistemą ir paskandino Naująjį Orleaną. Tai buvo daugiausiai gyvybių JAV istorijoje nusinešęs uraganas po 1928-aisiais siautėjusio urganano Okičiobi. Katrinos padaryti nuostoliai buvo įvertinti 81 mlrd. JAV dolerių.
4-oji kategorija
Didysis Galvstono uraganas (angl. – „The Great Galveston Hurricane“) siautėjo 1900-aisiais, Teksaso valstijoje. Kur pradėjo formuotis stichija, nežinoma, nes XX a. pradžioje meteorologinių stebėjimų techninės sąlygos dar buvo smarkiai ribotos. Vienintelis patikimas informacijos šaltinis apie uraganus vandenyne buvo ten plaukioję laivai. Kaip galima spręsti pagal jų įgulų pranešimus, uraganas susiformavo kaip tropinė banga, kilusi nuo vakarinės Afrikos pakrantės.
Sausumą štormas pasiekė 1900-ųjų rugsėjo 8 d. Maksimalus vėjo greitis sausumoje siekė 233 km/h. Galinga vėtra nušlavė mažiausiai 3,5 tūkst. pastatų. Stichijos metu žuvo daugiau kaip 8 tūkst. žmonių. Tai – daugiausiai aukų pasiglemžęs uraganas JAV istorijoje. Nors Galvstono gyventojus apie artėjančią audrą įspėjo JAV Orų Biuras, numatyti tikslų uragano laiką galimybių nebuvo. Be to, niekas nebuvo įsitikinęs, jog uraganas apskritai atslinks. Tad gyventojai jam ruošėsi labai aplaidžiai.
5-oji kategorija
Garsiausias galingiausios kategorijos uraganas, pavadinimu Endrius (angl. – „Andrew“) buvo užfiksuotas 1992-aisiais. Tais metais JAV uraganų daugiau nebuvo – Endrius buvo vienintelis JAV 1992-aisiais pasiekęs uraganas. Tačiau stichija smogė ir už visus neįvykusius uraganus. Apskritai JAV meteorologijos istorijoje užfiksuoti tik keli atvejai, kai sausumą pasiekė 5-osios kategorijos uraganas. Endrius prasidėjo kaip tropinė banga, atkilusi nuo Afrikos krantų, tačiau jau šioje stadijoje jo mastas buvo milžiniškas. Audra virto uraganu, pasiekusi Bahamų salas. Vėliau uraganas perėjo Floridos pusiasalio pietine dalimi, Golfo įlankos link, kur dar sykį smogė sausumai (Luizijanos valstija).
Štormo metu vėjo greitis sausumoje siekė 266 km/h. Uraganas Endrius pridarė nuostolių už 26,5 mlrd. JAV dolerių. Labiausiai stichija nuniokojo Floridos pakrantę. Prieš audrą iš pavojingiausių teritorijų buvo evakuotas milijonas gyventojų. Tad, nepaisant milžiniškų nuostolių, uraganas pasiglemžė tik 54 gyvybes.
Parengė Saulius Žukauskas, sauliuszukauskas01@gmail.com