Moterų orgazmai tokie pat funkcionaliai beprasmiški, kaip ir vyrų krūtinės speneliai? (18)
Kokia yra moterų orgazmo paskirtis? Štai kur klausimas. Ar moterų orgazmas evoliucijos eigoje išsivystė kaip paskata daugintis, ar tai yra tiesiog rudimentinė vyrų orgazmo evoliucijos liekana?
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kaip ir ankstesnių tyrimų metu, B. Zičas ir P. Santila priėjo išvadą, jog tos pačios lyties identiški dvyniai orgazmo bendrumų turėjo daugiau nei tos pačios lyties neidentiški dvyniai ar įprasti broliai/sesės. Tai byloja, jog orgazmo funkcijai įtakos turi genai. Vadinasi, tam tikra prasme galima numanyti, jog hipotezė apie rudimentinę moterų orgazmo paskirtį gali būti teisinga.
Vis dėlto, paaiškėjo, jog „rudimentinės“ hipotezės pamatai ne tokie jau ir tvirti. Mat apklausos autoriai rezultatuose aptiko, jog priešingos lyties dvyniai ir broliai/seserys statistiškai reikšmingų orgazmo bendrumų neturi.
„Tai rodo, jog moterys ir vyrai turi nevienodus orgazmo funkciją reguliuojančius genus, – aiškina B. Zičas. Kitaip tariant, moterų ir vyrų orgazmas vystėsi skirtingais genetiniais keliais. Vadinasi, moterų orgazmas nėra jokia evoliucinė vyrų orgazmo liekana.
Natūralu, jog „rudimentinės“ hipotezės gerbėjai protestuoja, esą tokios išvados yra smarkiai per ankstyvos ir nepagrįstos. Štai Kimas Volenas (Kim Wallen) iš Emori universiteto (Džordžija, JAV) pažymi, jog tyrimo metu buvo matuojami skirtingi vyrų ir moterų parametrai – laikas orgazmui pasiekti (buvo teiraujamasi vyrų) ir orgazmo tikimybė (buvo teiraujamasi moterų). Anot mokslininko, nepanašu, jog tokie faktoriai galėtų būti susiję. Į tokį kritikos argumentą B. Zičas atsako, jog skirtingi parametrai buvo būtini dėl to, jog vyrų ir moterų orgazmo pobūdis ir fiziologija yra labai skirtinga.
„Žinoma, neatmestinas variantas, jog skirtingi klausimai galėjo lemti skirtingus atsakymus, – samprotauja elgesio ypatumus tyrinėjantis antropologas Deividas Pustas iš Pensilvanijos valstijos universiteto (JAV). – Tačiau šio tyrimo rezultatai neabejotinai nėra palankūs „rudimentinei“ teorijai.“
Parengė Saulius Žukauskas,
sauliuszukauskas01@gmail.com