„The New York Times“: JAV mirė J.Stalino dukra
(4)
Žiniasklaida, aptardama Svetlanos Alilujevos mirtį, prisimena jos sudėtingos biografijos vingius ir pasakoja apie tai, kaip Josifo Stalino dukra gyveno paskutinius metus prieš mirtį. Lana Peters (šiuo vardu Svetlana buvo žinoma JAV) mirė senelių prieglaudoje Amerikos Ričlendo miestelyje (Viskonsino valstija) nuo storosios žarnos vėžio dar lapkričio 22 d., būdama 85 m., tačiau apie jos mirtį buvo pranešta tik praėjus savaitei.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Svetlana Alilujeva gyveno uždarai ir labai retai sutikdavo bendrauti su žurnalistais, rašo newsru.com. Apie savo gyvenimą Ričlende Lana Peters papasakojo per kelis interviu žurnalo „Wisconsin State Journal“ žurnalistui Dougui Moe. Kaip rašo leidinys, J. Stalino dukra glaudėsi mažame vieno kambario butuke. Apie save Svetlana kažkada pasakė: „Aš – vargšė pagyvenusi moteris, gyvenanti iš 700 dolerių, kuriuos gaunu iš valstybės.“
S. Alilujeva gimė 1926 m. vasario 28 d. Josifo Stalino ir Nadeždos Alilujevos šeimoje. Du Svetlanos Stalinos pavardės pasikeitimai atspindi jos permainingą gyvenimą. Stalinui 1953 metais mirus ir netekus „tautų tėvo" statuso, ji pasiėmė motinos pavardę – Alilujeva. 1970 metais, po pabėgimo ir trumpos santuokos su amerikiečių architektu Williamu Wesley Petersu, ji tapo Lana Peters.
Mažąja Kremliaus princese vadinta Svetlana vaikystėje Sovietų Sąjungoje buvo tikra įžymybė, jos garbei tūkstančiams mergaičių buvo duotas Svetlanos vardas. Stalinas apipildavo dukrą dovanomis ir vadindavo savo žvirbliuku, bet jos paauglystėje, kai jį įtraukė Antrasis pasaulinis karas, tapo užgaulus ir atsiribojęs, rašo „The New York Times“.
Būdama 17-os ji įsimylėjo vyresnį vyrą – žydą rašytoją ir kino kūrėją, o tam nepritaręs Stalinas išsiuntė jį į darbo stovyklą Sibire.
Jai pavyko nepaisant tėvo prieštaravimų 1945 metais ištekėti už kitos meilės – Maskvos universiteto, kuriame mokėsi ir ji, studento. Pora susilaukė sūnaus Josifo ir 1947 metais išsiskyrė.
Antrasis jos vyras, už kurio ji ištekėjo 1949-aisiais, buvo Jurijus Ždanovas – Stalino dešiniosios rankos Andrejaus Ždanovo sūnus. Tačiau ir su juo Svetlana netrukus išsiskyrė, pagimdžiusi jo dukrą Jekateriną.
Stalinui mirus, Svetlana neteko daugumos savo privilegijų, o sovietų pareigūnai neleido jai tekėti už Maskvoje sutikto Indijos komunisto Brijesho Singho, tačiau nenoromis leido jai nuvežti jo pelenus į Indiją, kai jis 1967 metų pradžioje susirgo ir mirė.
Atvykusi į Indiją, Svetlana pabėgo nuo sovietų agentų ir JAV ambasadoje Delyje pasiprašė politinio prieglobsčio.
S. Alilujeva į Viskonsiną pirmą kartą atvyko 1970 m., pakviesta garsaus architekto Franko Lloydo Wrighto našlės – Olgivannos (ši neeilinė moteris gimė Juodkalnijoje rusų emigrantų šeimoje, o jos tikras vardas buvo Olga Ivanovna). Tais pačiais metais J. Stalino dukra ištekėjo už F. Wrighto mokinio Williamo Wesley Peterso ir pagimdė dukrą Olgą. D. Moe, kuris kelis kartus kalbėjo su Svetlana paskutiniais mėnesiais prieš jos mirtį, teigimu, nepaisant to, kad santuoka buvo neilga, apie buvusį vyrą ji visada kalbėdavo šiltai.
Žurnalisto teigimu, vieno kambario butuke Svetlana neturėjo net televizoriaus – laisvalaikiu ji mėgdavo siūti, klausytis radijo ir skaityti knygas. Kaip parašė D. Moe, tarp daugybės šeimos nuotraukų S. Alilujevos bute jis nematė nė vieno jos garsiojo tėvo portreto.
Per vieną iš pokalbių paklausta, ar tėvas ją mylėjo, Svetlana atsakė teigiamai, paaiškinusi, kad ji buvo panaši į jo motiną, nes kaip ir močiutė buvo strazdanota ir rusvaplaukė. Kaip pažymėjo S. Alilujeva interviu, J. Stalinas buvo be galo paprastas, labai grubus ir labai žiaurus žmogus. „Jame nebuvo nieko sudėtingo“, – pabrėžė ji.
Korespondentas pasidomėjo, ar dažnai Svetlana galvoja apie tėvą, ir ji nukirto: „Ne. Jis sugriovė mano gyvenimą.“
Interviu S. Alilujeva prisipažino, kad jai patinka gyventi Ričlende, nes miestelyje yra ligoninė ir gerai rūpinamasi pagyvenusiais žmonėmis. D. Moe, kuris paskutinį kartą išsamiai bendravo su vado dukra šių metų rugpjūtį, pasakė, jog ji daug kalbėjo apie pinigus. Svetlana pasakė, jog jai kelia juoką gandai apie tai, kad jos tėvas esą turėjo didžiules sąskaitas Šveicarijos bankuose ir ji paveldėjo tuos milijonus.
„Jis niekam nebūtų palikęs pinigų, net savo vaikams. Jis manė, kad pinigai yra blogis“, – paaiškino Svetlana.
Kaip parašė žurnalistai straipsnyje, rugpjūčio mėnesio pokalbį inicijavo ji pati, pareiškusi, kad tai bus paskutinis jos interviu, nes jos ateitis nėra labai ryški, o sveikata vis blogėja. Interviu Svetlana Alilujeva užsiminė apie savo dukterį Olgą. Pareiškusi, kad ji greit atvyks jos aplankyti, Svetlana pasakė, jog dukra yra labai dosnus ir geras žmogus. Svetlana paprašė šį pokalbį paskelbti tik po jos mirties.
Kaip prisimena D. Moe, paskutinį kartą J. Stalino dukra jam skambino lapkričio 13 d., tačiau apsikeitus nereikšmingomis frazėmis, pokalbis greitai baigėsi.