15-metis moksleivis išrado revoliucinį testą S. Jobso gyvybę pasiglemžusio kasos vėžio ankstyvai diagnostikai (Video) (16)
Gali būti, kad penkiolikmečio Merilendo valstijos (JAV) moksleivio visai nebrangiai kainuojantis išradimas išgelbės milijonus gyvybių - Džekas Andraka (Jack Andraka) išrado ankstyvas kasos vėžio stadijas diagnozuojantį testą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Sukurti testą Džeką paskatino netikėta šeimos draugo mirtis – jo gyvybę (kaip ir garsiojo Steve'o Jobso) pasiglemžė kasos vėžys. Po šios tragedijos vaikinas per biologijos pamoką vogčiomis perskaitė mokslinį straipsnį apie anglies nanovamzdelius. Tiesa, sušukti „eureka“ nepakako: paauglio pasiūlymą atmetė 197 mokslininkai, į kuriuos jis kreipėsi pagalbos, prašydamas atlikti tyrimus – kai kurie iš jų atvirai rėžė į akis, kad toks sumanymas niekam tikęs.
Galiausiai erdvės savo laboratorijoje testą sukurti pasišovusiam paaugliui sutiko suteikti Džonso Hopkinso universiteto patologijos ir onkologijos profesorius Anirbanas Maitra (Anirban Maitra). Paprastai kalbant, kad sukurtų testą, Džekas sumaišė į mezoteliną reaguojančius žmogaus antikūnius su viengubais anglies nanovamzdeliais, kurie naudojami filtravimo popieriaus gamyboje.
Nanovamzdeliai suteikia popieriui elektrinio laidumo. O kai ant jo patenka mezotelino, teste esantys antikūniai suriša tas kasos vėžį indikuojančias molekules ir išdidina, pakeisdami popieriuje esančių nanovamzdelių elektrines savybes. Kuo daugiau mėginyje mezotelino, tuo daugiau antikūnių išdidėja ir tuo silpnesnis elektrinis signalas.
15-metis vunderkindas planuoja pradėti didmeninę prekybą kasos vėžį diagnozuojančiais testais ir padaryti taip, kad jie būtų prieinami plačiajai visuomenei.