Kyla audra dėl HeLa genomo paskelbimo  (0)

Viena iš prestižiškiausių pasaulio laboratorijų karštligiškai bando išspręsti pasipriešinimą jos sprendimui paskelbti genomą vienos iš labiausiai tyrinėjamų žmogaus ląstelių linijų – gimdos kaklelio vėžio ląstelių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ląstelės 1951 metais buvo paimtos iš moters Henrietta'os Lacks, be jos sutikimo. Jos palikuoniai teigia, kad paskelbtas genomas gali atskleisti šeimos narių genetinius bruožus.

Vadinamąsias HeLa ląsteles ypatingai lengva auginti laboratorijoje ir jos tapo ląsteliniu laboratorinių žiurkių ekvivalentu. Ištisus dešimtmečius mokslininkai dirbo su šiomis ląstelėmis, atskleisdami vėžio paslaptis ir kurdami naujas vakcinas ir vaistus.

Po HeLa genomo paskelbimo internetiniame žurnale G3: Genes, Genomes and Genetics, tyrėjai, vadovaujami Larso Steinmetzo iš Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) Heidelberge, Vokietijoje, kilus prieštaravimams, duomenis pašalino.

„Jie neturėjo būti paskelbti be mūsų sutikimo… Tai privati šeimos informacija,“ sakė Lacksės vaikaitė Jeri Lacks-Whye, kurią citavo The New York Times, aprašydamas Rebecca'os Skloot parašytą Lacks biografiją, The Immortal Life of Henrietta Lacks, pasirodžiusią 2011 m.

EMBL atsiprašė šeimos ir kalbasi su ja, stengdamasi išspręsti situaciją.

„Vos sužinoję apie tai, gerbdami šeimą, pašalinome savo duomenis iš interneto,“ pažymi EMBL atstovė Raeka Aiyar. „Labai rimtai žiūrime į jų nerimą ir susisiekėme su jais, kad atsiprašytume ir išreikštume savo pasiryžimą bendradarbiauti su jais dėl tinkamų veiksmų, tvarkant duomenų prieinamumą. Dabar laukiame jų atsakymo.“

EMBL taip pat pateikė G3 žurnale pareiškimą, paaiškinantį, kodėl duomenys buvo pašalinti.

Chaotiški genai

Dokumente atskleidžiama, kad HeLa ląstelių genomas chaotiškas. To ir galima tikėtis vėžinėse ląstelėse, kuriose vyksta nenormalūs genetiniai pertvarkymai.

Steinmetzas rado daug genomo regionų, kur, pavyzdžiui, chromosomos išdėstytos ne ta tvarka, taip pat vienų genų trūkumą ir kitų perteklių.

Dokumento tikslas buvo parodyti HeLa ląstelių ir sveikų ląstelių skirtingumo laipsnį, kad tyrėjai galėtų į tai atsižvelgti, kurdami eksperimentus ir analizuodami HaLa ląstelių liniją naudojančių tyrimų rezultatus. Genomo turėjimas taip pat būtų leidęs tyrėjams patikrinti ar naujos ląstelių linijos nėra užkrėstos HeLa ląstelėmis, nes tai plačiai paplitusi ir retai pranešama problema.

EMBL pripažįsta, kad vėžio ląstelių genomas gali būti naudojamas, darant prielaidas apie Henrietta'os Lacks ir jos palikuonių genomus. Tačiau jie įspėja, kad yra žymių skirtumų tarp vėžinių ir sveikų ląstelių genomų, ribojančių galimą iššifruoti informaciją apie ją ir jos palikuonis.


Andy Coghlan
New Scientist, 2013 kovo 28d.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(14)
(0)
(1)

Komentarai (0)