NASA Marse rado mįslingai nutilusio sovietų zondo "Mars 3" paskutinio poilsio vietą?
(1)
Praėjus beveik 42 metams nuo to laiko, kai ant Raudonosios planetos paviršiaus nusileido ir paslaptingai žuvo sovietinis Marso zondas, NASA išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad aštrios Rusijos kosmoso entuziastų akys tikriausiai atrado paskutinę šio zondo poilsio vietą, rašo nationalgeographic.com.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Civiliai mokslininkai, savo akimis analizavę prieš keletą metų NASA zondo „Mars Reconnaissance Orbiter“ užfiksuotus vaizdus, pastebėjo tai, kas jiems pasirodė įtartinai panašu į seno sovietinio „Mars 3“ zondo liekanas. Visuomenės prašymu NASA dar kartą nufotografavo tą pačią vietą didesne raiška- naujoje nuotraukoje išryškėjo labai intriguojančių detalių.
„Norėjau patraukti visuomenės dėmesį į faktą, kad šiais laikais Marso tyrinėjimu gali užsiimti praktiškai kiekvienas. Ir tuo pačiu mes galime atrasti sąsajų su mūsų šalies istorija, apie kurią mums po daugelio metų priminė „Mars Reconnaissance Orbiter“ užfiksuoti vaizdai“, - sakė Rusijos interneto bendruomenei, stebinčiai marsaeigio „Curiosity“ misiją, vadovaujantis Vitalijus Jegorovas.
Zondai-dvyniai „Mars 2“ ir „Mars 3“ buvo paleisti 1971 metais. Buvo tikimasi, kad šie aparatai švelniai nusileis ant Raudonosios planetos paviršiaus ir atsiųs iš jos pirmąsias nuotraukas. 1971 metų lapkričio 27 dieną „Mars 2“ ant Raudonosios planetos paviršiaus nusileido labai nesėkmingai – neišsiskleidė parašiutai, todėl zondas sudužo, bet tapo pirmuoju žmogaus sukurtu objektu, pasiekusiu Marso paviršių. Bet po savaitės „Mars 3“, manoma, nusileido sėkmingiau.
Nors „Mars 3“ tapo pirmuoju žmogaus darbo objektu, kuris ant Marso nusileido sėkmingai, praėjus vos 20 sekundžių po pirmojo signalo išsiuntimo į Žemę jis nutilo visiems laikams.
NASA skelbia, kad norint patvirtinti, jog nuotraukoje iš tiesų yra „Mars 3“, reikia atlikti išsamesnę analizę, tačiau kol kas esami įrodymai yra gana tvirti. Greta paties zondo 168 kilometrų skersmens Ptolemėjo krateryje pietiniame Marso pusrutulyje, panašu, guli ir termoizoliacinis sluoksnis bei parašiutas.
„Šis detalių rinkinys ir jų išsidėstymas ant planetos paviršiaus labai gerai atitinka „Mars 3“ nusileidimo scenarijų, bet kol kas negalime atmesti ir alternatyvių gauto vaizdo paaiškinimų. Norint geriau nustatyti trimatę nufotografuotų objektų struktūrą reikalinga išsamesnė duomenų ir ateities nuotraukų analizė“, - sakė MRO vaizdus analizuojančios grupės vadovas, Arizonos universiteto (JAV) mokslininkas Alfredas McEwenas.