3D: žmogaus liežuvis iš arčiau  (0)

Mūsų liežuviai darbuojasi išsijuosę kai kalbame ar valgome, tačiau mokslininkams šis "klane gulinčiu mįslių tėvu" tautosakoje vadinamas organas tebėra nemenka mįslė. Paslapties šydą galbūt padės praskleisti pirmasis žmogaus liežuvio 3D modelis.


Pagrindiniai duomenys šiam modeliui surinkti iš projekto "Visible Human Project". Jo vykdytojai paskutiniame XX a. dešimtmetyje įšaldė mirusio vyro ir moters kūnus želatinoje, o vėliau juos supjaustė plonomis atraižomis, kurias skenavo, rašo "ScienceMag.com". Vėliau modelis buvo patobulintas papildomai ištyrinėjus dar tris žmogaus liežuvius – pastarieji duomenys sudarė galimybes itin sudėtingą ir painiai tarpusavyje persipynusį organo raumenyną.

Skirtingai nei rankos ar kojos, kurios turi kaulus, liežuvis funkcionuoja be kaulo audinio – panašiai kaip aštuonkojo čiuptuvai. Kiekvieno liežuvio raumenėlio judesys priklauso nuo kompleksinio jį supančių raumenų aktyvumo, kurio mokslininkai dar neperprato.

Šios savaitės žurnalo "The Anatomical Record" numeryje publikuotas straipsnis, kuriame pristatomas žmogaus liežuvio 3D modelis, demonstruoja, kur ir kokie raumenys sudaro liežuvį (skirtingi raumenys iliustracijoje nuspalvinti skirtingomis spalvomis), taip pat kokia yra raumenų padėtis žandikaulio (pilka spalva) atžvilgiu.

Akivaizdu, kad liežuvį sudaro galybė persiklojančių raumenų, tačiau jie taip tampriai susiję, kad liežuvis labiau panašus ne į daugybės raumenų junginį, o vieną savarankišką raumenį.
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(4)
(0)
(0)

Komentarai (0)