Koks yra labiausiai akinantis objektas visatoje?  (0)

Visatoje yra toks kosminis objektas, kuris per keletą sekundžių išspinduliuoja tiek energijos, kiek mūsų Saulė per visą savo egzistenciją – per 10 mlrd. metų. Tačiau šis objektas – toli gražu ne pats ryškiausias ir ne labiausiai akinantis.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2014-03-20 Koks yra labiausiai akinantis objektas visatoje?  (0)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kas yra ryškiausias visatoje? Visų pirma reikėtų "išsiryškinti" dėl ryškių, nes jų astronomijoje yra ne vienas. Vienas dažniausiai naudojamų spindesio matų yra regimasis ryškis – ryškis, kurį stebėtojas mato žvelgdamas į dangaus objektą, būdamas Žemėje. Šis dydis priklauso nuo to, ar arti Žemės yra stebima žvaigždė, planeta.

Ryškiai yra logaritmiški ir didėja atvirkštine tvarka: kuo mažesnė ryškio reikšmė, tuo jis ryškesnis. Pavyzdžiui, ryškiausias iš Žemės matomas objektas yra Saulė, kurios regimasis ryškis yra -26,74. Antras pagal regimąjį ryškį mūsų dangaus skliaute yra Mėnulis (-12,92), trečia (po Tarptautinės kosminės stoties) yra Venera (-4,89). Šiaurinės žvaigždės ryškis siekia tik 1,97, o štai Didžiojo Šuns VY – tik 6,5 (ji plika akimi beveik neįžiūrima).

Tačiau astronomijoje yra ir absoliutinis ryškis – matas, nurodantis, koks ryškus yra objektas, nepriklausomai nuo jo atstumo iki stebėtojo. Absoliutinis ryškis nurodo, kokio ryškumo būtų objektas, jei į visus dangaus objektus žvelgtume iš to paties atstumo.

Štai čia viskas verčiasi aukštyn kojom. Didžiojo Šuns VY absoliutinis ryškis šoka į -9,4 aukštumas, Šiaurinė žvaigždė – į -3,6, mūsų Saulė smunka į pliusinio ryškio vidutiniokes (4,83), o štai Mėnulis ir Venera tampa tokie blyškūs, kad jų atspindima šviesa ryškio prasme tampa statistiškai nereikšminga.

Kaip tik absoliutinis ryškis leis mums išsiaiškinti, kuris objektas visatoje yra labiausiai akinantis. 100 vatų elektros lemputė 8 cm atstumu nuo akies šviestų ryškiau nei Saulė danguje. Bet laikyti jį Saulės ryškumo objektu būtų neteisinga, ar ne? Nes jei 8 cm atstumu pažvelgtumėte į Saulę, kuri būtų septilijoną kartų ryškesnė, tai... Taigi, kas yra kas, lemia absoliutinis ryškis.

Septilijoną kartų didesnis ryškis? Tai – išties ryšku. Tačiau, lyginant su kitais visatos objektais, Saulės ryškis – it menkutės žiežirbos ryškis greta atominio reaktoriaus. Jau minėjome, kad absoliutinis Saulės ryškis yra 4,89. Kaip nykštukių kategorijos žvaigždei – visai neblogai. Bet yra tokia žvaigždė, sudėtingu pavadinimu R136a1. Ši branduolinė pabaisa nėra didžiausia visatos žvaigždė, jei kalbėtume apie žvaigždės tūrį. Tačiau už Saulę ji masyvesnė 256 kartus. Tai – masyviausia žvaigždė per visą astronomijos stebėjimų istoriją. Ji yra ir ryškiausia. Žvaigždė.

Jos absoliutinis ryškis -12,6, o mūsų Saulutės – tik 4,89. Tai reiškia, kad R136a1 už Saulę ryškesnė 8,7 mln. kartų. Bet R136a1 – toli gražu ne pats ryškiausias visatos objektas.

(Bus tęsiama)
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(6)
(0)
(2)

Komentarai (0)