Čiaudulys iš arti: virusų debesys nukeliauja 200 kartų toliau nei manyta (Video)  (0)

Mokslininkai nustatė, kad čiaudulio metu išmestos dalelės gali susitelkti į migruojančius debesis ir keliauti kur kas toliau nei manėme. Tą atskleidė sulėtintas šio vyksmo vaizdas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Masačusetso technologijos instituto (MIT) tyrimas atskleidė, kad kosulys ir čiaudulys sugeba žymiai plačiau skleisti virusus, nei buvo manyta iki šiol. Šis atradimas reiškia, kad įstaigų vėdinimo sistemos atlieka daug didesnį vaidmenį ligų pernašoje, negu manėme prieš tai.

„Kai kosime ar čiaudome, išvystame lašelius arba juos pajaučiame. Bet mes nematome debesies, kuris yra dujinėje fazėje. Jo paskirtis – išplėsti atskirų lašelių spektrą“, – teigia tyrimo vadovas John G. Bush.

Mokslininkai nustatė, kad mažesni lašeliai, susidarantys kosulio ar čiaudulio metu, gali keliauti nuo 5 iki 200 kartų toliau, negu jie būtų perkeliami kitais būdais, pavyzdžiui, nepriklausomų dalelių pernaša. Šių lašelių tendencija likti ore ir susitelkti į dujų debesį reiškia, kad vėdinimo sistemos gali būti potencialūs infekcinių ligų perdavimo šaltiniai.

Turint tai omenyje, architektams ir inžinieriams gali tekti iš naujo įvertinti darboviečių, ligoninių ar oro cirkuliacijos lėktuvuose dizainą, kad būtų kuo labiau sumažintos tarp žmonių oru perduodamų patogenų plitimo galimybės.

„Turbūt pirmasis jūsų spėjimas būtų, kad didesni lašai nukeliauja toliau, negu mažieji, ir pasklinda daugiausia poros metrų diapazone. Tačiau išsiaiškinus dujų debesies dinamiką, mes atskleidėme, kad jame egzistuoja tam tikra cirkuliacija - mažesni lašai pasklinda aplink ir yra suspenduojami į sūkurius, todėl nusėda lėčiau“ – aiškina Bush. Iš esmės, lašeliai šiame dujų debesyje gali nukeliauti nemažą atstumą, kai tuo tarpu didieji lašai nukrenta. Taigi egzistuoja priklausomybė nuo dydžio.

MIT mokslininkai dabar atlieka papildomas studijas ir kuria įrankius, kurie išplėstų mūsų žinias šia tematika. Į tyrimus įtraukiamos ir oro sąlygos bei aplinkos faktoriai, kurie gali padėti įvertinti keliaujančio patogeno pasiekiamumą. „Kur patogenas iš tikrųjų nukeliauja? Peržiūrėjus užfiksuotus šio vyksmo kadrus, atsakymas labai pasikeitė“ – priduria John G. Bush.

Studijos pavadinimu „Staigaus iškvėpimo įvykiai: kosulys bei čiaudulys“ išvados buvo paskelbtos žurnale „Journal of Fluid Mechanics“.

(4)
(0)
(0)

Komentarai (0)