Astronomai atrado hipotetinę žvaigždę – Torno-Zytkou objektą (0)
Dangaus kūnas, kurio kosmoso tyruose iki šiol nebuvo užfiksavę nė pažangiausi kosminiai teleskopai. Astronomai mano, kad jiems netikėtai pavyko atrasti tai, kas iki šiol buvo laikoma tik teoriniu kosminiu paradoksu – Torno-Zytkou objektu (TZO) vadinamą hipotetinę žvaigždę.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Teoriją apie tokių žvaigždžių egzistavimą 1975 m. suformulavo fizikas Kipas Tornas (Kip Thorne) ir astronomė Ana Zytkou (Anna Zytkow). Tačiau įsitikinta, kad surasti Torno-Zytkou objektus iš tikrųjų yra nepaprastai sudėtinga, nes jie labai panašūs į raudonąsias supermilžines (viena jų – vaizdingame Oriono žvaigždyne spindinti garsioji bet kurią akimirką sprogti galinti Betelgeizė). TZO galima identifikuoti faktiškai tik atlikus ypač tikslią spektroskopinę analizę ir jos metu aptikus ypatingų cheminių požymių.
Mažajame Magelano Debesyje spindinčios raudonosios supermilžinės HV 2112 stebėjimai pateikė kaip tik tokių požymių, kokių reikia Torno-Zytkou objekto identifikavimui: neįprastai didelė tam tikrų cheminių elementų (molibdenas, rubidis, litis) koncentracija.
Nors visi šie cheminiai elementai gimsta žvaigždėse (anot Carlo Sagano, visi mes – iš žvaigždžių dulkių), minėtų cheminių elementų pavienėse supermilžinėse įprastai nebūna. Supermilžinės atmosferoje tokių elementų gali atsirasti tik tada, jei ji absorbuotų (prarytų) gerokai karštesnį kūną – masyvesnės kaimyninės žvaigždės sprogimo liekaną, kuri vadinama neutronine žvaigžde.
„Tyrinėti tokius kosminius objektus yra neįtikėtina! Jie atskleidžia visiškai naują žvaigždžių gelmėse vykstančių procesų modelį, – įsitikinusi Kolorado universiteto Boulderyje astronomė, atradimą padariusios tyrėjų grupės vadovė Emily Levesque. – Jis gali atskleisti naujus būdus, kaip visatoje gimsta sunkieji elementai.“
Prieš 40 metų suformuluotos teorijos vaisiais patenkinta ir viena jos autorių, Kembridžo universiteto astronomijos daktarė Ana Zytkou.
„Aš neapsakomai laiminga, kad stebėjimai patvirtino teorines mūsų prognozes, – kalbėjo A. Zytkou. – Kai su kolega Kipu Tornu pateikėme teorinį žvaigždės su neutroniniu branduoliu modelį, jo paneigti niekas nesugebėjo. Jei teoriškai viskas korektiška, anksčiau ar vėliau bus sulaukta ir tiesioginių teorijos patvirtinimų.“
Tyrimo rezultatus pristatanti publikacija priimta spaudai ir pasirodys žurnale „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters“. Straipsnį rasite spustelėję šią nuorodą.