Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
Stebėtojas 2015-06-25 09:58
Atsiverčiam žodyną ir skaitom kas yra chemija. Straipsnio galima nebeskaityti, nes net neaišku, kokia prasme tą žodį naudoja.
sielinas 2015-06-25 12:55
liked
Shinigami 2015-06-25 18:34
Ir kas čia ne aiškaus?
rimroot 2015-06-25 22:08
Man patiko straipsnis. Gal perskaitys tie didieji chemikai kurie rodo pirštu į kas antrą maisto produktą ir rėkia chemija. Negaliu pakęsti tokių.
Evil Goku 2015-06-25 22:37
chèmija - mokslas, tiriantis medžiagų sandarą, jų vidinius kitimus, taip pat junginius ir vienų medžiagų virtimą kitomis.
Chemikalai =/= cheminės medžiagos.
Straipsnis biški retard...
Galėjo dar parašyti, kad žemė nėra apvali, nes ties pusiauju praplatėja.
Toks akivaizdžių dalykų rašinys, kad vaikai galėtų pasidžiaugti, nes tokį "faktą" jie jau žinojo ir todėl yra kieti.
- 2015-06-25 22:57
Kuo chemikalas skiriasi nuo cheminės medžiagos?
uan 2015-06-26 23:21
Tai kad paskutinis faktas ne visai teisingas. Būtent pagal atomus, įeinančius į junginio sudėtį, ir jų ryšius su kitais atomais ir sprendžiama apie jų savybes. Kaip pavyzdys straipsnyje pateiktas natrio chloridas. Bet net nepaminėta, jog į druskos sudėtį įeina ne atominis natris ar molekulinis chloras, kuris yra pavojingas, o šių medžiagų jonai.
Chloro anijonas turi vieną papildomą elektroną ir visiškai užpildo p orbitalę, sudarydamas elektronų oktetą išoriniame sluoksnyje, todėl jo elektroninio giminingumo energija yra per didelė, kad jis prisijungtų dar daugiau elektronų ir jis yra nereaktyvus.
Nereikia sakyti, jog natris neturi jam būdingų savybių šioje druskoje, nes tiek ir atominis, tiek ir joninis natris dažo liepsną geltonai. O ,pakeitus chloro atomą, pavyzdžiui, jodo atomu, druskos lydymosi temperatūra sumažėtų. Arba tas pats sakyti, jog etano ir chloretano savybių nelemia ten esantis chloras, ar amino grupė neturi įtakos anilino savybėms, nes azotas jų nelemia.
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Penki chemijos faktai, kuriuos vertėtų žinoti kiekvienam