Mokslo festivalis 2015: išsamiai apie tai, ką išvysite ir išgirsite šiais metais  (0)

Išradingumas – svarbiausias civilizacijos pažangos variklis. Jau dvyliktą kartą Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ ketina nustebinti jus šio išradingumo vaisiais. Festivalio programą šiemet praturtino dar keli universitetai, inovatyvios verslo kompanijos, kolegijos. Vienas iš naujų festivalio draugų - Italų kultūros institutas Vilniuje, kurio dėka Lietuvos mokslų akademijos (LMA) didžiojoje salėje išgirsite žymių Italijos mokslininkų: prof. Michele de Luca, prof. Salvatore M. Aglio-ti ir prof. Edoardo Boncinelli paskaitas apie kamienines ląsteles, užuojautos mechanizmus mūsų smegenyse ir mokslo grožio esmę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Rugsėjo 10–18 dienomis visi norintys, nuo mažiausiojo iki vyriausiojo, galės rinktis iš daugiau kaip 300 nemokamų renginių dešimtyje Lietuvos miestų mokyklų, universitetuose, mokslo centrų laboratorijose, verslo įmonėse, miestų aikštėse ar kavinėse. Itin platus ir temų spektras, pradedant diskusijomis apie tai, kaip numalšinti pyktį, poliglotų dirbtuvėmis ir baigiantbiofizikinių reiškinių modeliavimu superkompiuteriu, apsilankymais moderniausiose fizikos, biofarmacijos laboratorijose, Žmogaus elgesio tyrimų laboratorijoje, ekskursijomis Botanikos ir Zoologijos soduose.

Mokysimės atpažinti melą nuo tiesos, kurti reklaminius šūkius, sužinosime, ar dirbtinis intelektas gali priimti geresnius sprendimus nei žmogusir kaip gimsta mada. Festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ padeda priartinti mokslo idėjas prie visuomenės, pristatyti technologijų, inovacijų naudą ir populiarinti Lietuvos mokslo įstaigas, inovatyvaus verslo įmones, taikančias savo veikloje mokslo laimėjimus. Atkreipiame dėmesį į tai, kad festivalyje vyks net kelios mokslo šventės Vilniuje ir Kaune, subursiančios mokslo, verslo atstovus, menininkus, filosofus, netgi Lietuvos kariuomenę, policiją ir gaisrininkus gelbėtojus.

Vilniuje pakviesime visus norinčiuosius, o ypač moksleivius, savo akimis pamatyti, kaip Vilniaus universiteto (VU) Žmogaus genomo tyrimų centro mokslininkai, vadovaujami LMA tikrojo nario prof. Vaidučio Kučinsko, naudoja citogenetinius tyrimo metodus, padedančius atskleisti žmogaus genomo įvairovę.VU Biotechnologijų institute sužinosite, kaip kuriami ir kur taikomi biojutikliai. Jeigu smalsu išgirsti apie įterptinių sistemų taikymus – užsukite į VU Matematikos ir informatikos fakultetą. Apie šviesolaidines technologijas informacijos perdavimui ir organinės optoelektronikos technologijas išgirsite Fizikos fakultete.

LMA  patalpose Lietuvos mokslo premijos laureatai atskleis, už kokius darbus pelnė šį apdovanojimą. Pavyzdžiui, LMA tikrasis narys prof. Pavelas Duchovskis pasakos, kaip šviesa galima keisti augalų formą, jų maistines savybes. Dr. Giedriaus Sasnausko paskaitoje sužinosite, kaip mokslininkai naudojasi bakterijų savigynos nuo virusų mechanizmais, kurdami genų terapijos metodus, o prof. Daumantas Čiplys supažindins su negirdimų bangų šaltinių panaudojimu įvairiausiose technologijose. Apie fantastiškas 3D spausdinimo galimybes ir šio metodo taikymą papasakos „Nextury Ventures“ atstovas, robotikos mokyklos vadovas Paulius Briedis. Dermatologė prof. Matilda Bylaitė-Bučinskienė parengė paskaitą itin aktualia tema, kaip mokslas padeda išsaugoti sveiką odą.

VU astronomai pasakos apie orus įvairiose planetose, apie vandenį ir ledą kosmose. Sužinosite, kaip evoliucionuoja žvaigždės. VU Gamtos mokslų fakultete, kaip ir kasmet – intriguojanti programa ir įdėmus žvilgsnis į gamtą. Išgirsite, kodėl mikrofosilijos yra itin svarbios, geologams tiriant įvairių geologinių epochų klimatą ir jo kaitą, ar augalai mąsto ir kokie augalai prilygsta dinozaurams. Didžiausius Lietuvos vamzdinius vargonus VU Šv. Jonų bažnyčioje pademonstruos vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius. Bažnytinio paveldo muziejuje pamatysite pusę šimto metų katedros mūro sienoje slėptą Vilniaus katedros lobyną. Jeigu norite patirti, kaip restauruojamos knygos ir gaminamas popierius, kviečiame į ekskursiją VU Bibiliotekos Restauravimo skyriuje.

Lietuvos edukologijos universiteto diena rugsėjo 15-ąją – tai pažintis su ultragarso sistemomis, eksperimentai chemijos laboratorijoje, pavyzdinė matematikos pamoka ir pokalbis apie tai, kokie pavojai slypi kambarinėse gėlėse. Tą pačią dieną festivalyje įvyks ir Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centro renginiai, kurių metu pamatysite, kaip gimsta lietuviški lazeriai, išbandysite 3D spausdinimą, aplankysite laboratoriją, kurioje gimsta vienos ląstelės lusto platforma metabolitų jutimui ir integruotai analizei. Viešnagę užbaigs lazerių šou.

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU)rugsėjo 18 d.nuo 12 val.Saulėtekyje pakvies įMokslo šventę „Stebėk, dalyvauk, eksperimentuok“. Palapinių miestelyje kartu su šventės šeimininkais įsikurs jos svečiai: KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas, Lietuvos sporto universiteto Sporto mokslo ir inovacijų institutas, Vilniaus kolegija, Vilniaus gimnazijų jungtinė komanda, VU ir kompanijos „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas – bioklasė. VGTU komanda supažindins jus su prietaisais ir įranga, naudojama įvairiems žmogaus kūno biomechaniniams parametrams matuoti. Kursite vaizdo klipus, dalyvausite robotų karuose, valdysite kvadrokopterį. Sužinosite, kaip keisis miestai, ką daryti, kad mes valdytume pinigus, o ne pinigai mus. Analizuosite geriausias Kanų Liūtų reklamas, žaisite su pneumatiniu ekskavatoriumi, sumaniąja roboto ranka, dalyvausite imitaciniame derybų žaidime, patirsite žemės drebėjimą ir pan.

Tuo pačiu metu greta vyks Vilniaus universiteto atvirų durų diena. Joje - akių sekimo įranga, kurią galima naudoti skaitymo, reklamų, prekių pakuočių ir pan. efektyvumo, interneto svetainių patogumo naudoti tyrimams. Jūsų laukia LMA tikrojo nario prof. Vytauto Nekrošiaus ir prof. Alvydo Jokūbaičio paskaitos apie teisės ir politikos vaidmenis visuomenėje. Išgirsite tikrąją Vilniaus Basilisko istoriją, pamatysite, kaip dirba archeologai ir sužinosite, kaip chemija keičia gyvenimo kokybę, net išmoksite sukurti dirbtinę kalbą. Savo žiniomis su jumis mielai dalysis fizikai, chemikai, biologai, teisininkai, filosofai, matematikai, orientalistai, filologai, ekonomistai ir daugelis kitų.

Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultetas pasiūlys jums išmokti per minutę sužavėti pašnekovą, atrasti savo tikrąjį balsą, susikurti šokio judesius, sužinoti apie šukuosenos įtaką įvaizdžiui. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Atrankos centre išgirsite apie lazerinį ginklą ir jo panaudojimą karyboje, apie karininko profesiją ir karines institucijas, nuo XIX a. veikusias Karo akademijos teritorijoje. išmėginsite akies taiklumą lazeriniame tire.

Kaune šiemet planuojamos ne tik dešimtys įvairių ekskursijų, praktikos darbų ir paskaitų, bet ir Kauno technologijos universiteto (KTU) diena rugsėjo 11-tą bei Mokslo populiarinimo šventė „Kodas: atradimai. Ekspedicija į mokslo pasaulį“ Kauno VII forte, kuri vyks dvi dienas - rugsėjo 11 ir 12 d. nuo 10 val. iki 18 val. Ekspedicijoje laukiami moksleiviai, studentai, šeimos. Kelionės metu aplankysite magišką šviesos bei spalvų šalį: tamsiuose VII forto tuneliuose suksis ugnies tornadas, švies liuminescencinės medžiagos. Kareivinėse įsikūrusioje laboratorijoje prisiminsite chemijos mokslo raidą, pasitikrinsite žinias viktorinoje, pamatysite eterinių aliejų gamybos procesą. Ištroškusių ar išalkusių keliautojų lauks molekulinės gastronomijos specialistai. Po atviru dangumi įsikūrusiose dirbtuvėlėse kiekvienas maišys tankio kokteilį, gamins tamprųjį pabaisiuką arba leis didžiulius muilo burbulus. Norintys išsamiau susipažinti su VII fortu, apžvelgsite jį iš viršaus, bandydami įveikti alpinistines trasas. Istorijos mylėtojų lauks Kauno tvirtovės istoriją pristatanti teatralizuota ekskursija. Šventės svečiai - Lietuvos universitetai: VU, KTU, VDU, LSU, LSMU, ASU ir Šiaulių universitetas, Kauno ir Kauno technikos kolegijos, Lietuvos zoologijos bei VDU botanikos sodai, Kaniterapijos pagalbos centras, Šunų dresūros mokykla „Reksas“, Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija, Lietuvos biochemikų draugija, Kauno policijos ir Lietuvos kariuomenės atstovai. UAB „Aqua lingua“ kurs garso paveikslus, dalyvaus ir VšĮ „Mokslas ir menas“, Hitachi Europe Limited atstovybė bei jungtinė Kauno gimnazijų komanda.

KTU dienos metu rugsėjo 11 d. Studentų miestelyje – itin daug praktinių užsiėmimų. Sužinosite, kokiomis savybėmis pasižymi kosminė tekstilė ir „protinga“ apranga. Galėsite atlikti kojų venų funkcionalumo tyrimą. Bus pristatyti KTU Transporto priemonių inžinerijos programos studentų projektai - eksperimentinis hibridinis automobilis. Apie „protingus“ daiktus, pradedant žaislais ir baigiant pjezoelektriniais robotais, pasakos LMA tikrasis narys, prof. Ramutis Bansevičius. Maisto mokslo ir technologijos katedros laboratorijoje pamatysite, kaip gaminamas funkcionalusis maistas. Sužinosite, kodėl šviesolaidinis internetas geresnis už kitus. Atliksite įvairias užduotis automatikos, elektros inžinerijos, elektronikos ir telekomunikacijų laboratorijose. Išmoksite sukurti savo interneto svetainę. Užsidėję virtualios realybės akinius, pasivažinėsite amerikietiškais kalneliais virtualioje realybėje. Susipažinsite su Globalia padėties nustatymo sistema, pagrindinėmis šiuo metu veikiančiomis palydovinėmis sistemomis. Taip pat su saulės laikrodžių maketais. Bus demonstruojamos Bloomberg Professional platformos galimybės, leidžiančios pasijusti finansų rinkų profesionalu. Paskaitoje „Septyni efektyvaus mokymosi principai“ doc. dr. Vilija Stanišauskienė aptarsįsiminimo efektyvumą lemiančius veiksnius.

Tą pačią dieną į specialią programą pirmąkart pakvies Vytauto Didžiojo universitetas. Menų laboratorijos lankytojai, vadovaujami patyrusių dėstytojų ir žymių menininkų, trumpam taps menininkais ir meno kritikais. VDU kiemelyje mokysitės pagaminti šiaudinius reketukus – vieną seniausių rankdarbių rūšių, kuriuos darydavo ir vyresnieji šeimos nariai, ir vaikai. Perkūno namelaukiateatralizuotos vokiečių kalbos pamokėlės visiems besidomintiems vokiečių kalba ir kultūra, norintiems „prisiliesti“ prie vokiečių kalbos ir pajusti senąją Hanzos laikų dvasią. Viduržemio jūros šalių SLEMO poezijos varžytuvės – kavinėje „Buon Giorno Trattoria“, o restorane „La Rouge“ - prancūziškų dainų akustinis vakaras.

Aleksandro Stulginskio universitetas rugsėjo 18 d. taip pat parengė specialią programą, kurios metu sužinosime, kodėl biotechnologija yra įvairaspalvė, kaip atrodo medžiaga pro mikroskopą, kuris didina nuo 100 iki 1000 kartų. Upės formavimosi stende matysite, kaip formuojasi upės vaga, susipažinsite su triukšmo problemos mastais, jo žala sveikatai ir priemonėmis triukšmui mažinti. Bus pademonstruota visa nuotraukos iš pilotuojamų ir bepiločių orlaivių gavimo technologija: orlaiviai, fotografavimo ir orlaivių valdymo įranga, nuotraukos atlikimas, gautų duomenų apdorojimas. Atsisėdę į savaeigio krautuvo kabiną, suprasite, kaip jį valdyti be rankų.

Festivalio metu renginiai pasklis po visą Kauną. VDU Teisės fakultetas pasiūlys jums pabūti prisiekusiuoju teismo procese. Italistikos studentų, dėstytojų ir Leonardo da Vinci italų kalbos ir kultūros klubo renginyje užsiregistravusios komandos sieks kuo greičiau sudėlioti Leonardo da Vinčio išradimų dėliones. Jūsų laukia kelionė per seniausius Kaune ugniagesių rūmus, pažintis su ugniagesiu darbu bei buitimi. VU Kauno humanitariniame fakultete sužinosite, kada gims lietuviškai kalbantis ir suprantantis kompiuteris. Ir apie „Laisvą meilę“ rūmuose bei kituose visuomenės sluoksniuose istorijos tėkmėje. Lietuvos zoologijos sode sutiksite pačius stambiausius kačių šeimos atstovus, kurie gyvena Kinijoje, Korėjoje bei Rusijos pietryčiuose.

Klaipėdoje, Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje moksleiviai susipažins su jūrinio laivo įranga, patys valdys laivus sumodeliuotose realiuose plaukiojimo rajonuose. Į ekskursijas pakvies Klaipėdos universiteto (KU) mokslinių tyrimų laivo „Mintis“ ir mokomojo burlaivio „Brabander“ įgula. Apsilankę KU Jūrų technologijų ir gamtos mokslų fakultete, susipažinsite su Antrojo pasaulinio karo metu Klaipėdos krašte pastatytomis slėptuvėmis, programuosite ir valdysite mobiliuosius robotus, išbandysite pneumobilį. KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institute išgirsite apie povandeninės ir antžeminės archeologijos metodus ir radinius. Socialinės ir psichologinės pagalbos centre - apie prekybos žmonėmis pavojus. Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume jums atsiskleis delfinų terapijos paslaptys.

Šiauliai kviečia besidominčiuschemija, matematika, robotika, astronomija. Šiaulių universiteto (ŠU) Technologijos ir gamtos mokslų fakulteteStatybos inžinerijos specialybės studentų vadovaujamos moksleivių komandos turės pastatyti kuo aukštesnį bokštą iš medinių tašelių bei dantų krapštukų.Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Šiaulių meteorologijos stotyje susipažinsite su meteorologijos stoties veikla, stebėjimų principais bei modernia matavimų įranga. Šiaulių apskrities Priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje 3-oje komandoje išmoksite dirbti su gaisrų gesinimo priemonėmis. Išgirsite, kaip reikia elgtis kilus gaisrui, aplankysite senovinių gaisrinių automobilių muziejų. ŠU Aerobiologijos laboratorijoje jums papasakos, kaip žiedadulkės gali išduoti nusikaltėlį. Kūrybinėje laboratorijoje ,,Garso studija“ eksperimentuosite su garsu.

Panevėžio kolegijos specialistai pasakos apie valgymo sutrikimų tipus bei jų gydymą. Mokys taisyklingai valytis dantis, pakvies išbandyti klasikinio ir „netradicinio“ masažo technikas, atskleis, kaip išvengti priklausomybių psichoaktyvioms medžiagoms: narkotikams, alkoholiui, rūkymui. Kalbės apie savipagalbos grupių organizavimą, odos priežiūrą bei kompiuterinių tinklų valdymo ypatumus. Aptars eutanazijos, organų donorystės ir transplantacijos etinius aspektus. KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto Technologijų mokymo centre 4 – 10 klasių moksleiviai sužinos, kaip robotai orientuojasi juos supančioje erdvėje, iš ko pagaminti jų „smegenys“ ir mokysis sukonstruoti savo unikalų robotuką.

Žymūs šalies mokslininkai, akademikai - geologai, fizikai, genetikai, mikrobiologai, chemikai, etnologai lankysis su paskaitomis mokyklose Anykščiuose, Druskininkuose, Vilkaviškyje, Ignalinos rajone, Kėdainiuose.

Mokslo festivalis kasmet vis labiau plečia renginių geografiją ir temų įvairovę. Kviečiame savo akimis pamatyti ir pačiupinėti naująjį, sparčiai kintantį mokslo bei technologijų pasaulį. Visą festivalio programą rasite ir užsiregistruoti į renginius galite interneto svetainėje www.mokslofestivalis.eu  

 

Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ informacija.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai (0)