Klimato kaitos padariniai: Antarktidoje ledkalnis pražudė 150 tūkst. pingvinų  (3)

Dėl didžiulio ledkalnio Antarktidoje žuvo daugybė pingvinų. Mokslininkai tikina, kad tai įvyko dėl pasikeitusio klimato.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2016-02-15 Klimato kaitos padariniai: Antarktidoje ledkalnis pražudė 150 tūkst. pingvinų  (3)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai įvyko netoli jų kolonijos. 2010 metų gruodį ant sausumos užplaukė didžiulis ledkalnis ir dėl šio incidento ieškodami maisto jie turi leistis į ilgas keliones, kurių metu gyvūnams sunku išgyventi. Maždaug 100 km² dydžio ledkalnis B09B užplaukė ant seklumos Sandraugos įlankoje Rytų Antarktidoje, žurnale „Antarctic Science“ rašo tyrėjai iš Australijos ir Naujosios Zelandijos.

Adelės pingvinų populiaciją, įsikūrusią prie Denisono kyšulio, 2011 metų vasarį sudarė maždaug 160 tūkst. individų, bet 2013 metų gruodį šis skaičius buvo tik maždaug 10 tūkstančių.

Ledkalniui užplaukus ant seklumos, pingvinai, ieškodami maisto, turi nueiti daugiau kaip 60 km, nurodo mokslininkai iš Naujojo Pietų Velso universiteto (UNSW) Klimato kaitos tyrimų centro ir Naujosios Zelandijos labdaros fondo „West Coast Penguin Trust“.

„Denisono kyšulio populiacija gali išnykti per 20 metų, jeigu B09B nenukeliaus į kitą vietą arba jeigu nesutrūkinės dabar amžinas priekrantės ledas įlankoje“, – sakoma studijoje, kuri buvo publikuota vasario mėnesį.

Per surašymą 2013 metų gruodį mokslininkai nurodė, kad „buvo pastebėti šimtai paliktų kiaušinių, o žemė buvo nusėta šaltyje išdžiūvusiais ankstesnių sezonų paukščiukų kūnais“.

„Dabar ten nykiai tylu“, – penktadienį laikraščiui „The Sydney Morning Herald“ sakė Chrisas Turney iš UNSW, vadovavęs 2013 metų ekspedicijai.

„Tie, kuriuos matėme Denisono kyšulyje, buvo neįtikėtinai romūs, apatiški, beveik nejaučiantys žmogaus buvimo. Tiems, kas išlieka, aiškiai sunku. Jie vos pajėgia ištverti patys, jau nekalbant apie kitos kartos išperėjimą. Ant žemės matėme daugybę negyvų paukščių... Tiesiog širdį veria tai matant“, – sakė jis.

O pingvinai, gyvenantys rytiniame įlankos pakraštyje, už aštuonių kilometrų nuo priekrantės ledo krašto, klesti, sakė mokslininkai.

Pasak jų, ši studija reikšminga didesniam Rytų Antarktidos regionui, jei dabartinė jūros ledo ploto didėjimo tendencija tęsis. Jūros ledas aplink Antarktidą plečiasi, priešingai nei Arktyje, kur dėl pasaulinio atšilimo ledas tirpsta, o ledynų plotai mažėja.

Mokslininkai mano, kad Antarkties jūrų ledo ploto didėjimą didžiausia dalimi nulemia klimato kaita, nulemianti vėjų ir kitų vietos sąlygų pokyčius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(22)
(5)
(17)

Komentarai (3)