Naudojate žadintuvą? Smarkiai gadiname sau sveikatą  (12)

Miegojote užtektinai, bet vaikštote apsiblausęs bei sudirgęs? Mokslininkai žino galimą priežastį.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jų pastebėjimu, žadintuvo naudojimas ryte yra vienas blogesnių mūsų įpročių. Labai negerai, kai jis pažadina iš gilaus miego fazės. Tada žmogus visą dieną būna mieguistas, jaučiasi lyg sudaužytas.

Nustatyta, kad nuskambėjus aštriam žadintuvo signalui atsipalaidavęs organizmas patiria didelį stresą. Tada į kraują plūsteli didelė dozė adrenalino bei noradrenalino, pradeda stipriau daužytis širdis, padidėja kraujo spaudimas, gali pradėti skaudėti galvą ir kt.

Taip nubudęs žmogus gali būti sudirgęs visą dieną, jam pablogėja regėjimas, atmintis, reakcija. Ilgainiui tai gali paskatinti įvairių neurologinių sutrikimų atsiradimą, sumažinti mąstymo aktyvumą.

Ypač neigiamai garsus žadintuvo signalas veikia pirmadieniais. Savaitės viduryje į šį dirgiklį organizmas reaguoja daug mažiau, o kai kurie žmonės gali jį iš viso toleruoti. Labai negerai, kai žadintuvas pažadina iš gilaus miego fazės. Tada žmogus visą dieną būna mieguistas, jaučiasi lyg sudaužytas.

Kaip žinoma, yra penkios miego fazės. Nubusti geriausia pirmoje, antroje ir penktoje fazėse. Norint sumažinti žadintuvo neigiamą poveikį patariama mobiliajame telefone nustatyti ramią melodiją, kurios garsas stiprėtų pamažu. Tai organizmui leis pabusti lėtai. Bet geriausia iš viso nenaudoti žadintuvo.

Mokslininkai siūlo žmogui išmokti pačiam prabusti norimu laiku. Tai nėra taip sunku. Iš pradžių reikėtų, kad žadintuvas skambėtų visada tuo pačiu laiku. Po vienos ar dviejų savaičių galima pabandyti jo neįjungti – organizmas jau pats turėtų nubusti nustatytu laiku.

„Biologinis žadintuvas“ dar tiksliau veiks, jei miegoti bus einama tuo pačiu metu. Be to, toks būdas leidžia organizmui pabusti optimalioje miego fazėje.

Turbūt esate pastebėję, kad prieš egzaminą ar kokį kitą svarbų įvykį dažniausiai atbundate ir be žadintuvo. Mokslininkų manymu, tai lemia hormonai, kurie besiruošdami stresinei situacijai smegenims pasiunčia signalą, kada reikia pabusti.

Tačiau ramūs ir nerūpestingi žmonės, kurie įsitikinę, kad visos problemos bus išspręstos jiems nedalyvaujant, ir po 10 valandų trunkančio miego gali negirdėti net garsiai skambančio žadintuvo. Tokių asmenų hormonai „miega“ kartu.

Verta žinoti, kad Niukaslio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai yra nustatę, jog patys nemaloniausi žmogaus ausims yra 2000–5000 hercų diapazonu skambantys garsai. Į nemaloniausių garsų sąrašą pateko: peiliu brūžinamas stiklas, šakutės brūžinimas į lėkštę, kreidos cypimas rašant ant lentos, lentos drėskimas nagais, stabdžių cypimas, griaustinis, bėgantis vanduo ir kt. Norint gerai pradėti dieną, reikėtų vengti šio dažnio garsų. Tačiau jeigu sunkiai pabundate ir nuolat pramiegate, galbūt tai yra raktas į jūsų rytinių problemų sprendimą.


 

Aut. teisės: delfi.lt
(13)
(8)
(5)

Komentarai (12)