Atskleista visa istorija, kaip anglai gavo neįkainojamą deimantą, įsodintą į karalienės karūną  (1)

Neįkainojamas deimantas, įsodintas į Britanijos karalienės motinos karūną, buvo padovanotas tai šaliai, o ne pavogtas, Indijos vyriausybė pirmadienį pareiškė Aukščiausiajam Teismui, nagrinėjančiam ieškinį, kuriame tą briliantą reikalaujama grąžinti.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

108 karatų deimantas „Koh-i-Noor“, patekęs į britų rankas kolonijiniu laikotarpiu, yra tapęs istorinės nuosavybės ginčų objektu. Teises į šį brangakmenį yra pareiškusios bent keturios šalys, tarp jų Indija.

Tačiau Indijos generalinio prokuroro pavaduotojas Ranjitas Kumaras sakė, kad sikhų karalius Ranjitas Singhas XIX amžiuje padovanojo tą deimantą britams.

Dabar jis yra įsodintas į karūną, dėvėtą Britanijos karalienės Elžbietos II motinos iki pat jos mirties 2002 metais. Šiuo metu „Koh-i-Noor“ yra viešai eksponuojamas Londono Taueryje kartu su kitomis karališkosiomis brangenybėmis.

„Jis buvo perduotas laisva valia Ranjito Singho kaip kompensacija britams už pagalbą sikhų karuose. „Koh-i-Noor“ nėra vogtas daiktas“, – R.Kumaras sakė Aukščiausiajam Teismui.

Teismas nagrinėja ieškinį, pateiktą nevyriausybinės organizacijos „All India Human Rights & Social Justice Front“, siekiančios, kad tas brangakmenis būtų grąžintas.

Teismas paprašė generalinio prokuroro pavaduotojo duoti parodymus šioje byloje, atstovaujant vyriausybės pozicijai.

„Koh-i-Noor“ buvo padovanotas karalienei Viktorijai 1850 metais po anglų ir sikhų karų, per kuriuos Britanija perėmė kontrolę Sikhų imperijoje Pandžabe – regione, kuris šiuo metu yra padalytas tarp Indijos ir Pakistano.

R.Singhas savo ruožtu išsireikalavo tą brangakmenį iš Afganistano emyro, kuris buvo nuverstas savo brolio ir pabėgo į Indiją.

Anksčiau „Koh-i-Noor“ šimtmečius priklausė persų ir afganų monarchams, bet jo tikroji kilmė nežinoma. Manoma, kad jis buvo rastas dar XIII amžiuje vienoje Indijos deimantų kasykloje.

Jo pavadinimas reiškia „Šviesos kalnas“; šį deimantą tradiciškai dėvi Britanijos karalienė, nes tikima, kad jis prišaukia nelaimę bet kokiam jį dėvinčiam vyrui.

1976 metais Britanija atsisakė vykdyti reikalavimą grąžinti tą deimantą, remdamasi Anglijos ir Sikhų imperijos taikos sutarties sąlygomis.

„Negaliu patarti Jos Didenybei Karalienei, kad jis turėtų būti atiduotas“, – sakė tuometis ministras pirmininkas Jimas Callaghanas.

Dabartinis Britanijos premjeras Davidas Cameronas taip pat yra išsakęs nuomonę, jog priešintųsi deimanto grąžinimui.

„Jei tarsim „Taip“ vieniems, netruksim pamatyti, jog Britų muziejus liko tuščias, – aiškino jis televizijai NDTV 2010-aisiais. – Jis turi likti ten, kur yra.“

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: alfa.lt
(25)
(1)
(24)

Komentarai (1)