Mūsų galaktiką gaubiantis halas – padės suprasti iš kur atėjome ir kokia Paukščių Tako ateitis  ()

Už mūsų Saulės sistemos yra milijardai kitų planetų, žvaigždžių, palydovų ir kitų sistemų. O už viso to egzistuoja milžiniškas dujų halo ūkas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jis tęsiasi šimtus tūkstančių šviesmečių ir gali padėti išsiaiškinti, kodėl Paukščių Take šitiek daug medžiagos ir kaip viskas susiformavo, rašo engadget.com.

Dabar tyrėjai apie šį dujų sluoksnį suvokė šį tą naujo: jis sukasi beveik tokiu pat greičiu, kaip visa kita galaktikos dalis.

Iki šiol manyta, kad halas yra stacionarus, tačiau Mičigano universiteto mokslininkai nustatė, kad jis juda tokia pat kryptimi, kaip ir galaktikos žvaigždžių diskas, daugiau nei 600 tūkst. km/val. greičiu.

„Žmonės paprasčiausiai manė, kad Paukščių Tako diskas sukasi, o šis milžiniškas karštų dujų rezervuaras yra stacionarus, tačiau tokia nuomonė klaidinga“, – sakė Edmundas Hodgesas-Kluckas iš Mičigano universiteto.

Ir tai nėra tik įdomus pastebėjimas – mokslininkas sako, kad sukimasis leidžia pabandyti nuspėti, kaip mūsų galaktika susiformavo iš pat pradžių. Pavyzdžiui, tai leidžia suprasti, kad karšta atmosfera yra didelės diske esančios medžiagos šaltinis.

Žinodami šią naują informaciją mokslininkai galės sužinoti, kaip ši medžiaga iš išorinio halo pateko į galaktikos centrą. Duomenys taip pat gali padėti nuspėti ir Paukščių Tako galaktikos ateitį, tačiau tam prireiks daug metų trunkančių tyrimų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(18)
(2)
(16)

Komentarai ()