Prasideda lazerių karai: sukurtas antilazeris turėtų apsaugoti dronus nuo paprastų lazerių atakų (3)
Prasidėjo lazerių ginklavimosi varžybos. Kadangi vis daugiau šalių savo kariuomenes aprūpina didelės energijos lazeriniais ginklais, iškyla naujos gynybos sistemos poreikis. Sutikite Helios, antilazerinį lazerį, skirtą dronų ir kitų aparatų apsaugai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lazeriai ginkluotėje naudojami jau porą dešimtmečių, bet dabar jie imti naudoti daug plačiau. JAV kariuomenė turi nemažai nešiojamų ir transporte montuojamų lazerių, kuriais galima, pavyzdžiui, sutrikdyti priešų regą. O karo laive USS Ponce sumontuoti lazeriai, kurių galios pakanka numušti skrendančius dronus.
Lazerius turi ne vien JAV kariuomenė. Rugpjūčio mėnesį Ukrainos sienos apsaugos tarnyba pranešė, kad trys jos pasieniečiai patyrė tinklainės nudegimus, stebėdami separatistų veiklą žiūronais. Jie įsitikinę, kad prieš juos buvo panaudoti lazeriai. Tai įvyko po ankstesnio incidento, kai tarnyba pranešė, kad į vieną jos žvalgybos lėktuvą nešiojamu lazeriu Kryme taikėsi rusų kareivis:
„Jei ši tendencija tęsis, tai yra konflikto eskalavimas,” teigia Kalifornijoje įsikūręs gynybos analitikas ir rašytojas Robertas Bunkeris.
Gynybai nuo karinių lazerių Adsys Controls iš Irvine'o, Kalifornijoje, sukūrė Helios, kuri gali būti gabenama dronais. Kad padarytų didelę žalą, puolantysis lazeris taikinį turi veikti kelias sekundes. Helios užkerta tam kelią, sutrikdydamas spindulį kontroliuojančią sistemą – tokių ginklų Achilo kulną. „Spindulio kontrolė yra kritiškai svarbi aukštos energijos lazerių funkcija,” sako Adsys CEO Brian Goldberg.
Helios gali aptikti lazerio spindulį ir identifikuoti pagrindines jo charakteristikas – galią, bangų ilgį, pulsų dažnį ir šaltinį. Tada Helios sutrikdo spindulio kontrolės sistemą – galbūt, nukreipdama savo mažos galios lazerį – atakuojantis negali fiksuoti taikinio. „Taip suteikiama nuolatinė apsauga,” sako Goldbergas. „Tai nėra tiesiog papildomo laiko suteikimas.”
Nežinoma tiksliai, kaip trikdymas vyksta, bet gal kontrolės sistema verčiama manyti, kad ji pataikė į taikinį, nors iš tiesų spindulys skrieja keletą metrų pro šalį. Pataikius tiesiogiai, kiltų stiprus atspindėtos šviesos blyksnis, tad antilazerio atgal pasiųstas signalas galėtų sudaryti įspūdį, kad lazeris pataikė į taikinį.
Bet tas pats triukas galėtų veikti ir patį Helios, pažymi Roland Smith, ICL plazmos fizikas. „Jeigu pakankamai galios skiriama taikymosi nukreipimui, matomas tampa ir pats taikinys,” sako jis. „Jei lazerinis ginklas žino, kad jam trukdoma, jis gali užsiimti trukdytoju.”
David Hambling
newscientist.com