Paprastas klausimas, sudėtingas atsakymas: kaip sunaikinti kelmus? (Video) (2)
Tokių preparatų, kurie labai greitai supūdytų kelmą žemėje, kol kas nėra, bet yra papildomių priemonių, kurios gali pagreitinti šį procesą. Taip sako Miškų instituto Miškininkystės skyriaus vedėjas dr. Gintautas Urbaitis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
LRT RADIJO klausytojas Juozas iš Marijampolės teiraujasi, kaip paskatinti tujų kelmų nykimą. „Sulig žeme nupjovėme tujas. Norėtume sužinoti, ar yra priemonių paveikti tujų kelmus, kad jie žemėje sudūlėtų?“ – domisi marijampolietis.
„Vienas iš būdų paskatinti kelmų nykimą yra biologinis preparatas „PG“. Kol kas jo veikimas nėra pagrįstas, bet jis yra propaguojamas internetinėje erdvėje. Šis preparatas pagamintas iš grybo didžiosios vaškuolės. Tai yra grynai biologinis preparatas, kuris, bent jau kaip teigia gamintojai, aplinkai jokio poveikio neturi. Mano žiniomis, šis preparatas kelmą galėtų supūdyti per kelerius metus“, – kalba G. Urbaitis.
Specialisto teigimu, taip pat yra cheminių preparatų, kurių pagrindas – natrio druskos. Tai yra kai kurios trąšos – kalio salietra arba karbamidas, kuriuos galima ištirpinti vandenyje arba miltelių pavidalu užpilti ant kelmo. Prieš tai kelmą galima šiek tiek apdoroti – išgręžti skyles ar kirsti kirviu, kad medžiagos giliau patektų ir užpylus vandeniu tai pagreitintų trūnijimą. Bet tokio cheminio preparato, kuris greitai paveiktų kelmą, specialisto teigimu, nėra.
„Greičiausiai kelmą sunaikinti galima fiziniu būdu, t. y., grąžtais. Yra įmonė, kuri užsiima šiais darbais ir, priklausomai nuo kelmo diametro, per kelias ar keliasdešimt minučių kelmą išgręžia, sudoroja, sutrupina, nelieka jokių žymių. Jei norima, toje pačioje vietoje iškart galima sodinti kitą medį“, – pataria G. Urbaitis.
Internete paviešinta ir bandymų sudeginti kelmą, bet nors tai ir padaroma, nėra labai lengva: