Fizikos perversmą žadanti naujoji gravitacijos teorija įveikė pirmąjį išbandymą: gali būti, kad tamsiosios materijos nėra iš viso? (Video)  ()

Astronomės Margot Brouwer (Leideno observatorija, Nyderlandai) vadovaujama komanda pirmą kartą patikrino naują fizikos teoretiko Eriko Verlinde'o (Amsterdamo universitetas) teoriją galaktikų gravitaciniu lęšiavimu. Tikrindami Verlinde'o prognozes, Brouwer ir jos komanda matavo gravitacijos išsidėstymą apie daugiau nei 33 000 galatikų.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2016-12-16 Fizikos perversmą žadanti naujoji gravitacijos teorija įveikė pirmąjį išbandymą: gali būti, kad tamsiosios materijos nėra iš viso? (Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ji daro išvadą, kad Verlinde'o teorija gerai atitinka išmatuotą gravitacijos pasiskirstymą. Tyrimo rezultatai priimti publikavimui britiškame Monthly Notices of the Royal Astronomical Society žurnale.

Verlinde'as dabar tvirtina, kad jis paaiškina ne tik gravitacijos mechanizmą savo alternatyva Einšteino teorijai, bet ir kilmę paslaptingosios papildomos gravitacijos, kurią astronomai dabar prisiiria tamsiajai materijai. Naujoji Verlinde'o teorija numato, kiek gravitacijos turėtų būti, remdamasi vien regimos materijos mase.

Brouwer paskaičiavo 33 613 galaktikų masę, remdamasi vien iš regimosios masės Verlinde'o numatoma gravitacija. Tikrindama Verlinde'o palygino šiuos spėjimus su gravitacijos pasiskirstymu, išmatuotu gravitaciniu lęšiavimu.

Ji daro išvadą, kad jo prognozės gerai sutampa su stebėtu gravitacijos pasiskirstymu, tačiau pabrėžia, kad papildomą gravitaciją gali paaiškinti ir tamsioji materija. Tačiau tamsiosios materijos masė yra laisvas parametras, kurį reikia priderinti prie stebėjimų. Verlinde'o teorija leidžia daryti tiesiogines prognozes, be laisvų parametrų.

Naujoji teorija dabar taikytina tik izoliuotoms, sferinėms ir statiškoms sistemoms, kai tuo tarpu visata yra dinamiška ir sudėtinga. Daugelio stebėjimų naujoji teorija dar paaiškinti negali, tad tamsioji materija iš trasos dar nesitraukia.

Brouwer: „Dabar lieka tik pažiūrėti, kaip teorija vystysis, ir kaip ją galima toliau tikrinti. Bet šio pirmojo testo rezultatai tikrai įdomūs.“

Margot M. Brouwer et al. First test of Verlinde's theory of Emergent Gravity using Weak Gravitational Lensing measurements, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2016). DOI: 10.1093/mnras/stw3192 ,Arxiv: https://arxiv.org/abs/1612.03034

Žurnalo nuoroda: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society search and more info

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(34)
(3)
(31)

Komentarai ()