Naujas mokslininkų atradimas gali šokiruoti net karščiausius aviacijos gerbėjus: surasti radiacijos debesys, o apsaugos jokios  (4)

Niekam nėra paslaptis, kad Žemės atmosfera mus saugo nuo pavojingos kosminės spinduliuotės. Ne vienas keliautojas pastebėjo, kad lėktuve Geigerio skaitiklis rodo žymiai didesnius rodmenis nei ant žemės. Visgi, naujas mokslininkų atradimas šokiravo ir visko mačiusius aviacijos specialistus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Įprastai komerciniai lėktuvai skraido maždaug 10 kilometrų aukštyje. Tokiame aukštyje radiacijos lygis gali būti net 10 kartų didesnis nei įprastoje vietoje ant Žemės. Tai - didžiulis skirtumas, nors radiacijos lygis vis tiek nėra laikomas pavojingu, nebent keliaujate labai dažnai. Taip yra todėl, kad kuo aukščiau kylame, tuo plonesnis atmosferos sluoksnis saugo mums nuo pavojingos kosminės radiacijos. Lėktuvo korpusas keleivių beveik neapsaugo - gama spinduliai per jį eina kiaurai. Tai nėra nauja informacija, nors apie ją garsiai nekalbama - nenorima atbaidyti žmonių nuo keliavimo malonumo.

Šį fenomeną tyrinėjantys mokslininkai, remiami NASA organizacijos, neseniai padarė netikėtą atradimą. Jie aptiko radiacijos debesis. Tai yra, kai kuriose vietose radiacijos lygis netikėtai šauna į viršų, pasiekdamas net dvigubai aukštesnį lygį nei jau taip yra įprasta tame aukštyje. Šie debesys negali būti paaiškinti įprasta kosminės spinduliuotės doze, tačiau mokslininkai mano, kad žino atsakymą.

Tyrimas padėjo nustatyti, kad šie radiacijos debesys susiformuoja dėl geoterminių audrų, kurias sukelia padidėjęs Saulės aktyvumas ir jos energijos pliūpsniai. Šios audros išlaisvina Van Aleno radiaciniame žiede įkalintus elektronus, o tada jie keliaują į viršutinius atmosferos sluoksnius, kur susiduria su deguonies ir azoto atomais, paskleisdami radiaciją. Kitaip tariant, šie debesys nėra vientisa sistema - jie išmėtyti padrikai per visą dangų.

Ar tai pavojinga? Buvimas padidintos radiacijos zonoje visada yra pavojingas. Tačiau kuomet kalbame apie apšvitinimą, laikas yra svarbus veiksnys. Daugelis žmonių skraide per daug retai, kad ši radiacija paveiktų jų sveikatą. Kita vertus, mokslininkai teigia, kad tie, kurie keliauja nuolat, orlaivių įgulos ir nėščiosios turėtų žinoti apie šiuos radiacijos debesis.

Teigiama, kad pavojus sveikatai yra realus - mokslininkai svarsto, kad panaudojus automatinę radiacijos lygio dideliame aukštyje matavimo įrangą būtų galima sudaryti tokių raidiacijos debesų žemėlapius. Jie padėtų nežymiai pakoreguoti kursą, kad jų būtų išvengta. 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(65)
(7)
(58)

Komentarai (4)