Tai, kad po įkandimo paraudo ir patino, nieko baisaus - gyvybei pavojingi požymiai yra kitokie ir juos būtina žinoti ()
Pavojingiausi geliantys vabzdžiai – bitės ir širšės, bet uodai alerginės reakcijos niekada nesukelia, LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto profesorė alergologė Rūta Dubakienė. Jos teigimu, patinimas, paraudimas – normali reakcija.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
O alerginę reakciją išduoda dilgėlinis bėrimas, nukritęs kraujospūdis, dusulio priepuoliai arba staigus viduriavimas.
– Kokių vabzdžių įgėlimai pavojingiausi?
– Bitės, širšės – pavojingiausi geliantys vabzdžiai. Iš karto noriu atkreipti dėmesį, kad uodai alerginių reakcijų nesukelia. Reikia skirti alerginę reakciją nuo įprastinės reakcijos į įgėlimą. Patinimas, paraudimas – normali reakcija.
Alerginė reakcija yra kitokia, neįprasta: atsiranda dilgėlinis bėrimas, blogiausiu atveju krinta kraujospūdis (net iki nulio), prasideda dusulio priepuoliai arba staigus viduriavimas. Tokia grėsminga alerginė reakcija vadinama anafilaksija. Tada reikia labai skubiai veikti, tiesiog per kelias minutes, nes žmogus gali mirti.
– Kodėl įgėlus bitei ar širšei labai svarbu skubiai pašalinti geluonį?
– Nes reikia stabdyti nuodo plitimą toliau į organizmą. Bet svarbu ne tik geluonį ištraukti. Jei kyla didelė alerginė reakcija, pirmas vaistas – adrenalinas. Ir nesvarbu, kur jį švirkšti: ar į raumenis, ar po oda. Sušvirkšti jį reikia kuo greičiau, nes tai pirmasis vaistas.
– Ar alergiškiems žmonėms patartumėte visada su savimi turėti antialerginių vaistų?
– Žmonės, kuriems jau buvusi kažkokia alerginė reakcija, gali tikėtis ir dar grėsmingesnės reakcijos. Tokiu atveju jiems pravartu turėti ir adrenalino. Juolab kad dabar vaistinėse jis parduodamas toks, kurį galima pačiam susišvirkšti.
– Nebūtinai žmogus žino, kad vabzdžių įgėlimas jam gali būti pavojingas. Ką daryti, jei organizmas sureaguoja?
– Pirmiausia, jeigu tai tikrai alerginė reakcija, reikia žmogų paguldyti, pakelti kojas aukščiau galvos ir kviesti pagalbą. Kitos išeities nėra.
– Ar tikrai uodų įkandimas gali būti pavojingas?
– Alergijos uodams nebūna. Žinoma, nemalonu, kai sukanda, bet tai tikrai nėra pavojinga.
– Kodėl tokio mažo vabzdžio nuodas sukelia tokias dideles alergines reakcijas?
– Kaltas ne nuodas, o žmogaus imuninė sistema. Tai imuninės sistemos atsakas į alergeną. Alerginės reakcijos nepriklauso nuo dozės – pakanka minimalios dozės, kad kiltų grėsminga alerginė reakcija.
Neužmirškime, kad gali būti vadinamosios pseudoalerginės reakcijos, kurios priklauso nuo dozės. Jei įgels 100 bičių, natūralu, kad žmogus ištins, gal atsiras panašių reiškinių į anafilaksiją. Bet tai nėra tikra alergija.