Pirmą kartą žmonijos istorijoje prognozuojami ryškūs pokyčiai religijose: pasaulis keičiasi, bet turbūt ne taip, kaip tikitės XXI amžiuje (23)
Kuri religija šiuo metu yra paplitusi labiausiai? Net ir nereligingas žmogus atsakys, kad tai yra krikščionybė.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tačiau „Pew Research Center“ atliktas tyrimas rodo, kad šio amžiaus pabaigoje pirmą kartą žmonijos istorijoje musulmonų skaičius gali pralenkti krikščionių skaičių.
„Pew Research Center“ religinių tyrimų direktorius Alanas Coopermanas sako, kad krikščionybė atsirado septyniais amžiais anksčiau, todėl islamas tik dabar sugebėjo prisivyti.
Krikščionybė šiuo metu yra didžiausia religija, o ją išpažįsta net trečdalis pasaulio – 2,2 milijardai žmonių. Tačiau „Pew“ atlikti tyrimai rodo, kad islamas sparčiai vejasi. Manoma, kad islamą 2050 metais išpažins net 30% pasaulio gyventojų, kai tuo tarpu 2010-aisiais šis skaičius siekė 23%. Tai reiškia, kad 2050 metais krikščionių ir musulmonų skaičius pasaulyje susilygins. Manoma, kad tokiu greičiu augant islamui, šios religijos pasekėjų skaičius pralenks krikščionis 2070-aisiais.
Tiesa, tai nereiškia, kad krikščionių pasaulyje mažėja – tiesiog krikščionių skaičius auga ne taip sparčiai. Manoma, kad krikščionių skaičius 2050 metais išaugs nuo 2,2 iki 2,9 milijardo, o musulmonų – nuo 1,6 iki 2,8 milijardo.
Šis augimas susijęs su jaunu musulmonų amžiumi bei didesniu gimstamumu. O kitos religinės grupės sparčiai sensta. Budistų tarpe net pusė religijos pasekėjų yra vyresni nei 30 metų amžiaus, o vidutinis gimstamumas yra 1,6 vaiko. Palyginimui, trečdalis musulmonų amžiaus nesiekia 15 metų. Dar daugiau, kiekviena musulmonė turi vidutiniškai po 3,1 vaiko, o viena kriškčionė – 2,7 vaiko.
„Pew“ tyrimas atskleidė dar keletą įdomių aspektų.
Pirma, ateistai, agnostikai bei kiti žmonės, kurie savęs nesieja su religijomis, 2050 metais sudarys mažesnę pasaulio gyventojų dalį, nors šios grupės ir auga JAV bei Europoje. Mažėjimas susijęs su tuo, kad netikinčiųjų tarpe yra mažesnis gimstamumo rodiklis – vienas moteris turi vos 1,7 vaiko.
Be to, 2050 metais krikščionybės centras turėtų pasikeisti – iš Europos jis persikels į šiaurės Afriką. 2010 metais 25,5% krikščionių gyveno Europoje, tačiau 2050 metais net 40% krikščionių gyvens šiaurės Afrikoje. Tai susiję su gimstamumu: šiaurės Afrikoje gyvenantys krikščionys turi vieną didžiausių gimstamumo rodiklių, ir vienai moteriai tenka po 4,4 vaiko.
Tiesa, A.Coopermanas sako, jog tai tik prognozės, o kaip bus iš tikrųjų, niekas nežino.