Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
mindaugas.vaitiekūnas 2017-11-29 14:07
, reikia suteikti energijos, kad iš kietos medžiagos būsenos jį paverstume į skystą būseną - vandenį. Šiuo momentu ledo/vandens temperatūra išlieka nepakitusi - 0 laipsnių Celcijaus.
Kitaip sakant, prie 0 laipsnių C galime turėti tiek ledą, tiek vandenį. Viskas priklausys nuo to, kiek energijos bus šioje medžiagoje.
Šaldant veikia tie patys fizikiniai procesai, tik energija yra ne suteikinėjama, o atiminėjama. Tad vandeniui virstant į ledą, t.y. pereinant iš skystos būsenos į kietą, medžiaga (vanduo) išskiria energiją (kaip išsireiškiau anksčiau - aplinka iš jo atima energiją).
Tokie patys "energijos šuoliai" galioja ir keičiant skystą medžiagą į dujinę. Su plazma paprastai buityje nesusiduriame ir apie tai mokykloje nemokė, bet manau ir čia galioja tos pačios sąlygos: norint dujas paversti į plazmą, taip pat reikės investuoti energijos.
Beje grįžtant prie to pašiltėjusio oro... Tai ne visai dėl to, kad vanduo virsta ledu. Tai dėl to, kad vandens garai virsta vandeniu, o šis virsta ledu. Medžiagos (vandens) agrarinė būsena čia pasikeičia 2 kartus, o ne 1!
Beje vanduo, turbūt vienintelė medžiaga, kurios agrarines būsenas mes vadiname skirtingais pavadinimais.
Vanduo, vienintelė medžiaga (kiek man žinoma), kuri šaldama plečiasi. O tiksliau, didžiausias vandens tankis yra prie 4 laipsnių Celscijaus. Nuo šios temperatūros į abi puses (šąlant ar šylant) vanduo plečiasi. Būtent dėl to ledas plaukioja. O įmesk geležies gabalą į išlydytą geležies masę, ir šis geležies gabalas paskęs.
Beje būtent dėl to vanduo ežero/jūros/vandenyno dugne išlieka skysto pavidalo - vanduo yra veikiama didelio slėgio ir taip suspaudžiamas iki savo maximalaus tankio, o prie maximalaus tankio vanduo yra skydas, o ne kietas (ledas)!
AČIŪ vandeniui už savo neeilinius sugebėjimus, kurie ir sudarė pagrindą atsirasti tokios gyvybės formoms, kokias dabar ir turime!
punktyras 2017-11-29 14:42
būseną.
Ir ne prie temperatūros, o temperatūroje.
mindaugas.vaitiekūnas 2017-11-29 14:50
Na čia viskas priklauso dar ir nuo to, koks yra slėgis aplinkoje.
Tačiau šiuo konkrečiu atveju norėjau pabrėžti tai, kad tas oro pašiltėjimas yra ne dėl to, kad vanduo virsta ledu ir išsiskiria x energijos. O dėl to, kad vandens garai virsta ledu ir energijos išsiskiria x+y.
Pataisyk jei klystu.
Aha, agregatinė
punktyras 2017-11-29 17:30
Energijos pokytis yra toks pats – jis priklauso tik nuo pradinės ir galutinės būsenos.
Jei pradinė būsena kieta/dujinė, o galutinė būsena dujinė/kieta, energijos pokytis bus toks pats, ar skysta fazė įsiterps ar ne.
mindaugas.vaitiekūnas 2017-11-29 20:25
Pala pala... Tai tu čia pats pievų prišnekėjai T.y. tu man paprieštaravai (kaip supratau), o paskui pasakei tą patį ką ir aš
punktyras 2017-11-30 11:39
Parašiau, kad gali būti ir vienas kartas, sublimacijos. Galutinis energijos pokytis dėl to nesikeičia. Ne prieštaravau, o patikslinau.
mindaugas.vaitiekūnas 2017-11-30 16:40
"
Na bent jau aš apie sublimacija nebuvau girdėjęs arba tiesiog neprisimenu. Visą laiką galvojau, kad fazės peršokti negalima. Kad ir koks greitas pokytis (kad ir 1ms), bet visada galvojau, kad tarpinė fazė turi egzistuoti. Nors dabar kai giliau apie tai pagalvoju, tai kažkur lyg ir "skambėjo varpai"...
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Jei į šaldiklį padėsite itin tyro vandens butelį, jis nesuledės net esant žemiau 0 °C: įdomus eksperimentas, kurį galite išbandyti ir patys (Video)