Pagaliau aptiktas tamsiosios materijos dalelių signalas?  ()

Tamsioji materija greičiausiai yra sudaryta iš elementariųjų dalelių, tačiau jų savybės yra beveik nežinomos. Jau prieš keletą metų buvo pastebėta, kad iš kai kurių galaktikų spiečių sklinda rentgeno spindulių signalas, kurio energija – 3,5 kiloelektronvolto (keV) – neatitinka jokios žinomos atomų spektrinės linijos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Taigi buvo spėjama, kad tai gali būti tamsiosios materijos dalelių signalas. Dabar šis signalas patvirtintas dar vieno rentgeno spindulių teleskopo – Hitomi – duomenimis.

Be to, paaiškėjo, kad stebint galaktikų spiečiuose esančių aktyvių galaktikų branduolius, matoma tokios pačios energijos sugerties linija, t. y. kažkas tarp branduolio ir mūsų sugeria tokios energijos spinduliuotę, tuo tarpu spiečių pakraščiai ją spinduliuoja.

Tokius stebėjimus galima paaiškinti tamsiosios materijos dalelėmis, kurios turi du energijos lygmenis, besiskiriančius būtent 3,5 keV. Stiprią tokią spinduliuotę dalelės sugeria ir yra sužadinamos, o sužadintos vėliau išspinduliuoja tokius pačius fotonus įvairiomis kryptimis. Panašiai atrodo žvaigždžių iš vidaus apšviečiami dujų debesys.

Tyrimo rezultatai arXiv.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(29)
(4)
(25)

Komentarai ()