4 labai sparčiai populiarėjančios odos ligos, kurias skatina vienas itin mėgiamas produktas (Video)  (3)

Kiekvieną dieną galite atidžiai prižiūrėti savo odą, valyti, šveisti, drėkinti, bet, per pietus suvalgę sumuštinį, odai padarysite daugiau žalos nei praleidę vieną tokią procedūrą, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Be to, žinoti, kad glitimas gali sukelti aknę, turėtų ir paaugliai bei jų tėvai.

„Oda yra didžiausias kūno organas, atsakingas už temperatūros reguliavimą, apsaugą ir toksinų išskyrimą. Oda – tarsi sudėtinga nervų, liaukų ir ląstelių sistema, nuo kurios labai priklauso jūsų sveikata“, – primena A. Unikauskas.

Taigi, priduria jis, jei norite apsaugoti odą, atrodyti jauniau ir sumažinti odos problemų, laikas imti ja rūpintis taip pat, kaip rūpinatės širdimi ar kontroliuojate savo svorį. „Kviečiai (miltai) yra populiariausia grūdinė kultūra perdirbtuose maisto produktuose, duonos gaminiuose, kepiniuose. Ir jie neretai daro įtaką odos ligoms, tokioms kaip žvynelinė ar egzema“, – teigia medikas.

Kaip aiškina profesorius, žmogaus žarnynas nesugeba iki galo suvirškinti glitimo, kuris skiriasi nuo kitų baltymų: „Mūsų imuninė sistema puola nesuvirškintą glitimo baltymą – tuomet organizme ir prasideda uždegimai. Šiandien jautrumas glitimui pasireiškia 6–7 kartus daugiau žmonių negu celiakija. O po 15 metų jų gali būti jau keliolika kartų daugiau“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Profesoriaus teigimu, tik vienam iš aštuonių ligonių gliuteno netoleravimas pasireiškia kaip virškinimo sutrikimas. Likusiems septyniems tai gali būti skydliaukės, sąnarių, raumenų, odos ir kitos ligos. Netgi yra terminas – gliuteno sindromas (neurologinė liga, kai labiausiai pažeidžiamos smegenys ir nervai).

Taigi, sako A. Unikauskas, yra penkios odos būklės, kurias sukelia glitimas.

Aknė paveikia beveik 80 proc. visų Vakarų kultūros 11–30 metų žmonių. Ji suaugusiesiems gali pasireikšti dėl jautrumo glitimui.

Atopinis dermatitas tris kartus dažnesnis žmonėms, sergantiems celiakija, ir du kartus dažnesnis šeimose, kur nors vienas iš tėvų sirgo celiakija.

Psoriazė ir egzema. Egzema iš dalies susijusi su alerginiu atsaku ir dažnai susijusi su kitomis alerginėmis reakcijomis, tokiomis kaip astma ar alerginis rinitas. Psoriazė dažnai paveikia didelius odos plotus. Tai – imuninė reakcija, kuri gali būti susijusi su glitimu.

Baltmė pasireiškia odos pigmento praradimu, dėl to atsiranda baltų dėmių. Nors tai nėra pavojinga, tokia būklė turi didelę įtaką gyvenimo kokybei. Vieno atlikto tyrimo metu merginoms, kurioms buvo nesėkmingai taikomas medicininis gydymas, buvo paskirta dieta be glitimo. Per pirmą mėnesį buvo pastebėta dalinė, tačiau gana sparti repigmentacija, būklė stabilizavosi po keturių mėnesių beglitimės dietos.

Plačiau – laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(12)
(3)
(9)

Komentarai (3)