Paaiškėjo Saulės paslaptis - ten tikrai yra Rossby bangos (Video)  ()

Saulėje medžiaga juda dėl žvaigždės sukimosi, dėl konvekcijos (karštos medžiagos kilimo į viršų ir atvėsusios leidimosi žemyn) ir dėl turbulencijos. O dabar nustatyta, kad dideliais masteliais medžiaga dar ir sukasi sūkuriais ties pusiauju, kurie susilpnina konvekciją ir turbulenciją.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šie sūkuriai, vadinami Rossby bangomis, egzistuoja ir Žemės atmosferoje bei reguliuoja mūsų planetos klimatą, taip pat greičiausiai paaiškina Saturno šiaurės ašigalyje esančio šešiakampio kilmę.

Jos atsiranda bet kokiame sferiniame besisukančiame dujų telkinyje dėl Koriolio jėgos, t. y. kyla dėl nevienodo sukimosi greičio skirtingose platumose.

Ilgą laiką buvo spėjama, kad jos egzistuoja ir Saulėje, bet tik dabar pavyko šį judėjimą užfiksuoti vienareikšmiškai. Sukimasis šiuose sūkuriuose yra panašiai spartus, kaip ir dėl konvekcijos kylantis sukimasis vertikalia kryptimi, taigi Rossby bangos yra reikšminga Saulės dinamikos detalė.

Aptiktos bangos yra keleto mastelių, bet jų visų dydžiai siekia dešimtis tūkstančių kilometrų, o apsisukimo periodai – mėnesius. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl jų iki šiol nepavyko aptikti.

Bangos gali paaiškinti ir anksčiau mįslingai atrodžiusią Saulės savybę, jog dideliuose erdviniuose masteliuose jos medžiagos judėjimas yra keistai lėtas – pasirodo, jis tiesiog tampa daug tvarkingesnis ir sunkiau užfiksuojamas.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Astronomy.

Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(12)
(1)
(11)

Komentarai ()