Viena naktis be miego keičia netgi DNR: ką tokio pastebėjo mokslininkai ir kodėl pradeda augti svoris  (1)

Jau tikriausiai ne kartą teko girdėti, kad blogi miego įpročiai kenkia gyvenimo kokybei ir sveikatai. Šį kartą mokslininkai nustatė, kad prastas miegas ir darbas naktinėse pamainose gali nutukinti, padidinti širdies ligų bei cukrinio diabeto išsivystymo riziką.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vieno tyrimo metu buvo atskleista, kad trumpas ir neramus nakties miegas pakeičia DNR funkcionavimą taip, kad kūnas pradeda labiau kaupti riebalus.

Dėl nutukimo dažnai kaltinamas užkandžiavimas vakare arba tingėjimas sportuoti, bet dabar tam yra moksliškesnis paaiškinimas. Specialistų teigimu, pakanka vos vienos bemiegės nakties, kad raumenų masė pradėtų mažėti, o riebalai – kauptis, rašo naujienų portalas „Daily Mail“.

Tyrėjai rado sąryšį tarp miego trūkumo ir svorio augimo, anksčiau to jie negalėjo paaiškinti, bet dabar mano, kad tai yra susiję su vidiniu kūno laikrodžiu.

Be to, pavargęs organizmas tampa mažiau pajėgus susidoroti su cukrumi, esančiu kraujyje, todėl tai padidina 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką.

Šis atradimas gali padėti kovoti su antsvoriu, kuris prisideda prie rimtų ligų ir ankstyvų mirčių visame pasaulyje.

Miego tyrėjai iš Upsalos universiteto, Švedijoje, ištyrė 15 dalyvių. Mokslininkai tikrino juos po kokybiško nakties miego ir bemiegės nakties.

Jie paėmė riebalų, raumenų audinių bei kraujo mėginius ir nustatė, kaip jų DNR veikla pasikeitė po neišsimiegojimo. Vos po vienos bemiegės nakties genai paskatino kūną kaupti riebalus ir atsikratyti raumenų masės.

„Mes manome, kad pokyčiai, kuriuos pastebėjome, gali dar viena detale papildyti dėlionę apie tai, kaip lėtinis miego sutrikimas gali turėti įtakos nutukimui“, – sakė tyrimo autorius Jonathanas Cederbaesas.

Vidinio organizmo laikrodžio sutrikimas padidina riebalų kaupimąsi

Kūno sprendimas kaupti riebalus, kai žmogus yra pavargęs, yra susijęs su cirkadinių ritmų sutrikimu, įprastai vadinamu vidiniu kūno laikrodžiu.

Kai miegojimo laikas pasikeičia tai sutrikdo DNR funkcionavimą, o riebalų ląstelės tampa svarbesnės už raumenų jėgą.

Nutukimas padidina širdies smūgio, ligų ir vėžio riziką

Mokslininkai teigia, kad jų išvados yra svarbios, nes didelis kūno riebalų kiekis didina didžiausių pasaulyje mirčių priežasčių riziką: vėžio, širdies smūgio ir ligų.

Žmonių jautrumas cukraus kiekiui kraujyje taip pat susilpnėja, kai jie yra pavargę. Tyrimas parodė, kad tie asmenys, kurie prastai miega, turi didesnę 2 tipo cukrinio diabeto susirgimo tikimybę.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(5)
(0)
(5)

Komentarai (1)