Česnakai yra naudingi sveikatai, tačiau ne visiems ir ne visai taip, kaip dažnai manoma  (1)

Česnakai yra populiarus produktas tarp praktikuojančių alternatyviąją ar papildų mediciną. Visiems yra gerai žinomos jo antibakterinės, priešuždegiminės ir antioksidacinės savybės. Tačiau jei jums yra aktuali širdies sveikata ar medžiagų apykaitos problemos, kuo gali padėti šios aštraus kvapo skiltelės?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Be sugebėjimo malšinti oksidacinį stresą ir sumažinti kraujospūdį, česnakai dar tyrinėjami dėl galimo poveikio cholesteroliui. Svetainė curejoy.com peržvelgė kai kuriuos įrodymus. Tyrimai rodo, kad česnakų poveikis mažinant cholesterolio kiekį yra neginčijamas.

Česnakai padeda sumažinti bendrojo cholesterolio, „blogojo“ cholesterolio ir trigliceridų rodiklius. Anot vieno tyrimo, subrendusių česnakų ekstrakto papildai bendrojo cholesterolio rodiklius sumažino 7 proc. Vyrams, kurių cholesterolio kiekis buvo padidėjęs, šis ekstraktas mažo tankio („blogojo“) cholesterolio rodiklius sumažino 10 proc.

Kitas tyrimas parodė, kad šešias savaites kasdien pavartojus po dvi česnakų miltelių tabletes (atitinkančias 400 mg česnakų arba 1 mg alicino), žmonėms, turintiems problemų dėl cholesterolio, bendrojo cholesterolio kiekis sumažėjo 12 proc., o „blogojo“ cholesterolio – 17 proc. 6 proc. sumažėjo ir trigliceridų kiekis.

Anot trečio tyrimo, žmonės, kurių cholesterolio rodikliai buvo didesni kaip 5,17 mmol/l, pusė skiltelės ar visa skiltelė česnako (ar atitinkamais kiekis kitų česnako formų) bendrojo cholesterolio kiekį po kurio laiko sumažino 9 proc.

Vienas tyrimas su gyvūnais taip pat parodė, kad bandomiesiems subjektams davus česnakų ekstrakto tirpalo, sumažėjo ne tik bendras ir „blogasis“ cholesterolis, bet ir trigliceridų lygis. Tačiau yra tyrimų, nustačiusių mažesnį česnakų poveikį cholesteroliui: jie rodo, kad česnakai cholesterolio rodiklius sumažina tik 4 – 6 proc., o ne dvigubai daugiau, kaip teigia kitos studijos.

Ar gali česnakai padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį?

Kol česnakai gali sumažinti bendrojo, mažo tankio cholesterolio ir trigliceridų kiekį, gera žinia ta, kad jie nemažina „gerojo“ – didelio tankio – cholesterolio lygio. Kai kurie tyrimai užfiksavo 15 proc. padidėjusius „gerojo“ cholesterolio rodiklius, kai tyrimo dalyviai šešias savaites pavartojo česnako papildų.

Kitos nedidelės studijos autoriai pastebėjo, kad keturis mėnesius pavartojus česnakų ekstrakto, žmonėms su padidėjusiu cholesterolio kiekiu pagerėjo kraujo lipidų rodikliai, įskaitant ir tai, kad padidėjo „gerojo“ cholesterolio lygis.

Tačiau šie rezultatai gali būti trumpalaikiai

Kad ir kaip bebūtų gaila, bet česnakų poveikis cholesteroliui nėra ilgalaikis. Kitaip tariant, jei norėsite, kad česnakų poveikis ir nauda tęstųsi ilgai, česnakus jums reikės vartoti nuolat.

Vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad praėjus 8 ir 12 savaičių nuo sausų česnako miltelių vartojimo, bendrojo ir mažo tankio cholesterolio kiekiai dar buvo sumažėję, tačiau po šešių mėnesių česnako miltelių poveikis jau buvo išblėsęs.

Rezultatai gali priklausyti ir nuo dabartinių cholesterolio rodiklių

Kokį poveikį turės česnakai, gali priklausyti ir nuo dabartinio cholesterolio kiekio jūsų organizme. Per vieną studiją tiriant žmones, kurių cholesterolio kiekis viršijo normą 200 mg/dl, tyrėjai pastebėjo, kad 800 mg česnakų miltelių tabletės geriausią cholesterolio mažinimo poveikį turėjo tiems žmonėms, kurių pradiniai bendrojo cholesterolio rodikliai svyravo nuo 250 iki 300 mg/dl.

Taigi poveikio stiprumas gali priklausyti nuo dabartinių jūsų cholesterolio rodiklių – tačiau mokslininkai šio ryšio dar nėra gerai ištyrinėję.

Kai kuriems žmonėms gali būti problematiška vartoti česnakus

Kai kuriems žmonėms nuo česnakų gali atsirasti toks pašalinis poveikis kaip blogas burnos kvapas, rėmuo, dujų kaupimasis ar virškinimo sutrikimai. Tačiau daugumai žmonių viena ar dvi skiltelės česnako kasdien nesukelia jokių problemų (išskyrus česnako kvapą iš burnos!).

Tačiau jei norite vartoti didesnius česnako papildų kiekius, pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Kaip ir vartojant kitus papildus, reikia atsižvelgti į kitus sveikatos sutrikimus ar vaistus, kurie gali kirstis su česnakais ar jų ekstraktu.

Pavyzdžiui, vaistų sąveika gali įvykti tuomet, jei vartojate priešuždegiminius vaistus ar antikoaguliantus (kraują skystinančius preparatus). Česnakai užkerta kelią krešulių susidarymui, o tai iš esmės reiškia, kad kraujas kreša silpniau, todėl susižeidę galite kraujuoti ilgiau negu įprastai. Jei jūs jau vartojate tokį poveikį turinčius vaistus (pavyzdžiui, antikoaguliantus), kraujo krešėjimas bus dar silpnesnis, o tai gali sukelti itin stipraus kraujavimo pavojų.

Išvada: česnakai padeda, bet vien tik jų nepakanka

Kai kurie mokslininkai laikosi nuomonės, kad česnako papildų vartojamas siekiant sumažinti lipidų kiekį nėra rekomenduotinas, nes nėra pakankamai tvirtų įrodymų, kad jie tai daro. Jie įspėja, kad nereikėtų tikėtis stebuklingų cholesterolio rodiklių pokyčių.

Česnakai gali padėti, bet jų poveikio nepakaks, kad nebereikėtų gerti vaistų. Tarp kitko, mokslininkai diskutuoja, ar padidėjęs cholesterolio kiekis tikrai turi neigiamą įtaką širdies sveikatai ir gyvenimo trukmei. Nors cholesterolio ir širdies ligų galvosūkis nėra iki galo išspręstas, aiškėja vienas dalykas: jums reikia kontroliuoti lėtinius organizmo uždegimus, kuriuos sukelia apdorotas ir rafinuotas maistas, stresas ar sėdimas gyvenimo būdas.

Anot vienos hipotezės, padidėjusią cholesterolio gamybą skatina būtent lėtiniai uždegimai. Aukštas cholesterolio kiekis, arba hipercholesterolemija, taip pat yra susiję su padidėjusiu uždegimu. Hipercholesterolemija taip pat gali kenkti kepenims bei inkstams ir padidinti nutukimo bei diabeto pavojų. Laimė, česnakai gali turėti teigiamą poveikį ir kovoti su uždegimais.

Išvada? Nesitikėkite, kad česnakai stebuklingai jus išgydys ar leis nekreipti dėmesio į širdies ir kraujagyslių sveikatą. Česnakai yra puikus jūsų mitybos papildymas ir kartu su gyvenimo būdo pokyčiais bei mitybos intervencijomis gali tapti holistinio plano, kaip sumažinti cholesterolio kiekį, dalimi.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(9)
(2)
(7)

Komentarai (1)