Archeologai aptiko nemirtingumo eliksyrą - jis naudojamas ir šiandien, bet jau kitiems tikslams  ()

Kinijos mokslininkams pagaliau pavyko identifikuoti paslaptingą skystį, rastą senoviniame, maždaug keleto tūkstančių metų senumo bronziniame inde. Pasirodo, kad tai – „stebuklingas gėrimas“, apie kurį pasakojama Kinijos legendose.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Archeologai teigia, kad keistas, gelsvas skystis, rastas kasinėjant Kinijos centrinėje Henano provincijoje praėjusių metų pabaigoje, iš tikrųjų yra senovinis „nemirtingumo eliksyras“. Anksčiau žmonės tikėjo, kad jo atsigėrus gyvensi amžinai.

„Tai pirmas kartas, kai „nemirtingumo gėrimas“ yra randamas Kinijoje. Šis skystis yra labai svarbus norint suvokti, kaip senovės kinai bandė rasti būdą tapti nemirtingais – ir kaip Kinijos civilizacija evoliucionavo“, – teigė Kultūrinių relikvijų ir archeologijos instituto vadovas Shi Jiazhen.

Bronzinis indas su paslaptingu skysčiu buvo rastas 210 m2 kape, kuris datuojamas iki Hanų dinastijos laikų (202 metai pr.m.e. – 8 mūsų eros metai). Kapavietė buvo rasta dabartiniame Luojango mieste. Indas stovėjo šalia kitų senovinių artefaktų, tarp kurių dar buvo dažyti moliniai indai ir žąsies formos lempa. Kape taip pat buvo puikiai išsilaikę žmogaus, kuriam ir buvo skirta kapavietė, palaikai. Nepaisant šių atradimų, mokslininkus labiausiai sudomino skystis, kuris stovėjo visiškai nepaliestas apie 2000 metų. Jo kvapas priminė vyną, o tai privertė archeologus manyti, kad jie atrado senovinį alkoholį.

„Radome 3.5 litro permatomos geltonos spalvos skysčio. Jo kvapas primena vyną“, – sakė S.Jiazhen.

Išpylus indo turinį į permatomą matavimo indą, mokslininkai nusprendė, kad norint išsiaiškinti, koks tai alkoholis, reikės atlikti daugiau tyrimų. Komanda taip pat priminė, kad anksčiau jau buvo rasta senovinių alkoholinių gėrimų iš ryžių ir sorgo grūdų.

Tačiau išanalizavus skystį, paaiškėjo, kad tai tikrai nėra ryžių vynas – o kalio nitrato (arba kalio salietros) ir alunito mišinys. Dabar kalio nitratas yra naudojamas daug kur – fejerverkuose, trąšose ir maisto tirštikliuose – tačiau jo maišymas su alunitu atitinka Daoizmo tekstuose aprašytą nemirtingumo eliksyro receptą.

Magiški gėrimai, kuriais buvo siekiama nemirtingumo, egzistavo įvairiose kultūrose, tačiau senovės Kinijoje į juos buvo maišoma daugybė ingredientų, kurių žmogus šiaip nevalgytų ir negertų – pavyzdžiui, auksas, nefritas, gyvsidabris, arsenas ir dar daugybė kitų nuodingų mineralų.

Tokių gėrimų keliamas pavojus sveikatai buvo puikiai žinomas. Tam net buvo skirtas visiškai atskiras tyrimas, kuris aiškinosi, kaip ir kiek žmonių Kinijoje galėjo apsinuodyti alchemikų kurtais stebuklingais gėrimais. Kalio nitratas irgi yra pavojinga medžiaga, kuri gali būti mirtina priklausomai nuo to, kiek jos nuryjama.

Patys mokslininkai sako nežinantys, ar šis skystis iš tikrųjų kada nors buvo geriamas, ar į kapą buvo įdėtas paprasčiausiai kaip ritualinis objektas, siekiant pagerbti mirusį. Bet atsižvelgiant į tai, kas gali būti šiuose nemirtingumo eliksyruose, panašu, kad tikrasis raktas į ilgą ir gerą gyvenimą yra abstinencija.

Parengta pagal „Science Alert“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(20)
(7)
(13)

Komentarai ()