Keli mitai ir faktai apie miegą - kodėl avių skaičiavimas iš tikto nieko gero ir koks būdas yra kur kas geresnis  ()

Egzistuoja daug mitų apie miegą. Sakoma, užmigsite greičiau, jei skaičiuosite, kaip įsivaizduojama avis per tvorelę peršoka 100 kartų arba kaip leidžiatės iki savo lovos nuo 100 įsivaizduojamų laiptelių... Tačiau specialistai teigia, kad greičiau užmigti padeda visai kitas būdas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ar pokaitis tikrai gera idėja, jei esate pavargęs?

Siesta – ne tas pats, kas saldus pogulis. Tai kultūrinė norma kai kuriose šalyse, ypač tose, kuriose labai karšta, kai žmonėms įprasta po pietų leisti sau trumpam atsikvėpti nuo darbų ir pamiegoti. Mūsų kūnas po pietų natūraliai apsunksta, o budrumas – nuslopsta. Jei dienos metu jaučiatės labai mieguisti, turėtumėte leisti sau nusnūsti – tai ypač svarbu dirbant darbus, reikalaujančius akylumo, pavyzdžiui, sunkvežimių vairuotojų.

Jei miegame tik 15–25 minutes, išvengiame gilaus miego fazės, tačiau atnaujiname budrumą ir atkuriame smegenų gebėjimą mokytis – netgi pageriname nuotaiką. Bet kokiu atveju, miego mechanizmas nėra prietaisas, kurį galime įjungti ir išjungti. Tad ir trumpas pogulis nepakeičia nakties miego poreikio.

Ar tikrai geriau nueiti miegoti prieš vidurnaktį nei po jo?

Ne, visų svarbiausia pasirūpinti, kad organizmas gautų užtektinai miego. Tai, kiek jūsų organizmui reikia miego, nulemia amžius. Naujagimiai miega netgi iki 17 valandų per parą, o suaugusiesiems būtina miegoti vos 7 valandas. Miegas gyvybiškai svarbus dėl daugelio fiziologinių procesų, pavyzdžiui, baltymų biosintezės, augimo, gebėjimo atsiminti.

Kasnakt svarbu ne tik išsimiegoti, bet ir miegoti tiek pat valandų. Aukodami miegą dėl kitų dalykų galite patirti daug neigiamų pasekmių: blogą nuotaiką, prastą koncentraciją, nerimą, padidėjusią širdies ligų riziką ir didesnį kraujospūdį. Dėl to netgi gali padidėti svoris.

Ar savaitgalį daugiau miegodami galime pasivyti per visą savaitę susikaupusį miego trūkumą?

Iš dalies, tačiau svarbu prisiminti, kad jei naktimis neišsimiegosite, jūsų veiklos rezultatai visą savaitę bus neoptimalūs. Miego režimas – tai geresnė investicija į našumą, nei dirbti iki vėlumos ir neleisti sau išsimiegoti.

Jei atsibundu naktį, ar turiu miego sutrikimų?

Nebūtinai. Visi naktį prabundame, tačiau jei šie prabudimai dažni ir varginantys, reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Dažniausias miego sutrikimas yra nemiga.

Miego ritmas gali sutrikti dėl daugybės priežasčių: patiriamų emocijų, įtampos ir streso, pervargus, taip pat dėl aktyvios protinės veiklos, gaunamo didelio informacijos kiekio ir pan. Vienas iš kovos su nemiga būdų – migdomieji vaistai, tačiau pripratus prie jų šie tampa nebeveiksmingi. Taip pat gali padėti atsipalaidavimo technika.

Ar avių skaičiavimas tikrai padeda užmigti?

Pagal 2002 m. Oksfordo universitete atliktą tyrimą – ne. Kognityvinės psichologijos daktarė Allison Harvey teigia – šis būdas per daug žemiškas ir mechaniškas, kad efektyviai atitolintų mūsų rūpesčius. Testinė grupė, prieš miegą galvojusi apie idiliškas, nuostabias vietas, tokias kaip paplūdimys Pietų Prancūzijoje, į miegą nugrimzdo vidutiniškai maždaug 20 minučių anksčiau, palyginti su vakarais, kai prieš miegą negalvojo apie tokias tolimas vietas. O tie, kurie skaičiavo avis, užmigo per ilgesnį nei įprastai laiką.

Keltis anksti gerai ar blogai?

Sakoma, kad žmonės, kurie yra daug pasiekę, keliasi anksti. Net viena valanda be trikdžių iš ryto, kai vaikai dar miega, o el. pašto dėžutė tyli, gali pakeisti gyvenimą, nes per jas galite nuveikti tiek daug. Tačiau tiesa kiek kitokia – nors tyrimai atskleidžia, kad anksti besikeliantys žmonės ir sėkmė yra susiję, kiti tyrimai teigia, kad ne kiekvienam lemta būti produktyviam anksti atsikėlus ir dėl to gali būti kalti genai.

Jei nesate vyturys, versdamas save keltis anksti nieko nepasieksite, o kartais tai gali netgi pakenkti, nes ne tik tuo metu nieko nenuveiksite, bet ir sutrikdysite savo natūralų didžiausio našumo periodą – tuo laiku, kai natūraliai esate produktyviausi, jausitės pavargę.

Pagal užsienio žiniasklaidą parengė Indrė Česnauskaitė.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(4)
(3)
(1)

Komentarai ()