Kokių medžiagų su maistu gauname neužtektinai ir ką vertėtų vartoti papildomai  (1)

Vidutinio dydžio banane yra maždaug 358 miligramai kalio. Tačiau visa kalio paros norma žmogui – 2000 miligramų. Juk niekam nerekomenduotumėte kas dieną suvalgyti 5 bananų?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tiesa ta, kad su maistu organizmui pasisavinti reikiamą medžiagų kiekį yra beveik neįmanoma. Taip pat su maistu negauname mums reikalingų mikroelementų, nes įprastai valgome produktus, jau praradusius visas maistines medžiagas.

Norint gauti reikiamą kiekį vitaminų, per dieną reikėtų suvalgyti iki pusės kilogramo daržovių. Jokiu būdu nepamiršti ir žuvų – riebiosios žuvys yra Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis.

Kokių gi dar medžiagų su maistu gauname neužtektinai ir ką vertėtų vartoti papildomai?

Saulės vitaminas

Vitaminas D dar vadinamas saulės vitaminu, mat didžiausias jo kiekis gaunamas iš saulės šviesos. Teigiama, kad vitamino D stoką patiria net 90 proc. suaugusiųjų. Iš dalies dėl to kaltas klimatas, kuriame gyvename. Šaltis, lietūs, vėjai mūsų krašte dažnai užsitęsia, tad keli saulėti mėnesiai nepajėgia atpirkti trūkumo organizme.

Vitamino D stygius silpnina imuninę sistemą, dažniau kimba virusai, kvėpavimo takų infekcijos, peršalame. Suprastėja ir nuotaika, dažniau jaučiamės vangūs, pavargę ar apatiški. Depresija, ypač sezoninė, kartais taip pat siejama su šio vitamino trūkumu.

Didžioji B grupė

Yra du B grupės vitaminai, kurie – itin svarbūs mūsų organizmui, tačiau su maistu jų gauti sunku. Apie vitaminą B12 daug kalbama veganizmo tema. Taip yra todėl, kad natūraliai jo suteikia tik gyvulinės kilmės produktai: mėsa, pienas, kiaušiniai, kepenys, lašiša. Pasirinkus augalinį mitybos būdą ir atsisakius šių produktų, organizmas nebeturi iš kur gauti vitamino B12.

Jo trūkstant, prasideda sunki anemija. Todėl nevalgant jį suteikiančių produktų, būtina šį vitaminą naudoti papildomai. Jis taip pa padeda gydyti depresiją.

Kitas jau ne kartą grožio temose aptartas vitaminas – B7 (biotinas). Jo trūkumas gali būti viena iš sunkios odos ligos – žvynelinės – priežasčių.

Biotino natūraliai turi mielės, jautiena, žirniai, pienas, šokoladas. Jis labai svarbus mažinti plaukų slinkimui, skatinti naujų plaukų augimą. Taip pat daug reiškia kalbant ir apie nagų tvirtumą bei odos būklę.

Didelis šansas, kad šio grožio vitamino gaunate nepakankamai. Jeigu kasdien nevalgote mielių ir tikro šokolado – veikiausiai truputis papildomo biotino jums padėtų jaustis ir atrodyti geriau.

Jaunystės eliksyras

Kolagenas – medžiaga, dar vadinama jaunystės eliksyru. Ji suteikia elastingumo ir tvirtumo mūsų plaukams, nagams, stiprina kaulus ir stangrina odą. Kai kurių produktų (pvz., lašišos) valgymas skatina kolageno gamybą. Kolageno turi maisto pramonėje naudojama želatina, taip pat kaulų sultinys. O daugiau?

Metioninas – viena iš dvidešimties aminorūgščių. Metioninas veikia augimą ir vystymąsi, palaiko kūno svorį. Metionino gaunate valgydami paukštieną ar žuvį, tačiau nepakankamai.

Panaši situacija ir kalbant apie cinką: daugiausia jo turi austrės, tačiau kaip dažnai galite sau leisti jomis mėgautis? Cinko trūkumas lemia plaukų, nagų bei odos būklės suprastėjimą. Todėl norint išsaugoti grožį, jo taip pat gali tekti vartoti papildomai.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
Autoriai: Joana Gimberytė-Balčiuvienė
(6)
(8)
(-2)

Komentarai (1)