Negailestingas erkinis encefalitas: ką privalome žinoti ir kaip nuo jo apsisaugoti  ()

Kiekvienais metais žiniasklaidoje apstu straipsnių apie pavasarį bundančias ir alkanas erkes. Šiais metais situacija beveik nesikeičia. Stebėtina, kad šylant klimatui erkių aktyvumas ir susirgimas erkių plintančiomis ligomis kiekvienais metais vis didėja. Ką privalome žinoti apie erkinį encefalitą ir kaip nuo jo apsisaugoti, pasakoja „Euromed" klinikos šeimos gydytoja Eglė Karaliūtė.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Erkinį encefalitą sukelia EEV virusas, priklausantis Flaviviridae šeimai. Ligą perneša įsisiurbusios į žmogaus odą erkės - nimfos arba suaugusios. Erkės nėra išrankios – po žiemos jos būna išbadėjusios, dėl to kiekvienas „donoras“ yra joms ypač svarbus. Šiuo metu laiku labai aktyvios yra nimfos, kurias labai sunku pastebėti ant odos arba ant drabužių. Svarbu pažymėti, kad erkės po žiemos miego bunda labai anksti – jau kovo bei balandžio mėnesiais erkės yra labai aktyvios, rašoma pranešime spaudai.

- Kas priklauso rizikos grupei?

- Rizikos grupei priklauso visi, bet daugiausia yra pažeidžiami žmonės, dirbantys gamtoje - miško darbininkai, grybautojai, uogautojai, taip pat turistai ir keliautojai. Pastebėtina, kad erkės labai aktyvios parkuose, dėl to net po paprasto pasivaikščiojimo su šeima namo gali grįžti ir nelaukti bei pavojingi svečiai.

- Kaip privalo elgtis žmogui, pastebėjęs įsisiurbusią erkę?

- Erkę reikėtų kuo greičiau pašalinti, nepaliekant odoje galvos, t.y. su pincetu užtikrintu judėsiu ją ištraukti. Erkės negalima tepti jokiais aliejais, nes tai sukeltų erkės vėmimą. Erkę (gyvą) galima nuvežti į ligoninę, kurios darbuotojai patikrins, ar erkė nebuvo EEV platintoja. Tokiu atveju erkė turi būti gyva. Labai svarbu yra stebėti erkės įsisiurbtą vietą - jeigu pastebėsite raudoną žiedą, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą, kadangi tai gali būti Laimo ligos požymis. Erkinio encefalito požymiai atsiranda taip pat tik po kelių savaičių.

- Kokie yra erkinio encefalito požymiai?

- Ligos inkubacinis periodas trunka maždaug 2–28 dienas, o vidutiniškai – nuo 7 iki 14 dienų. Užsikrėtęs asmuo gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, karščiavimą, kūno skausmus. Šie simptomai trunka maždaug savaitę. Po to dauguma žmonių pasijunta geriau. Visgi kas trečiam užkrėstajam virusas gali išplisti, pasiekti smegenų dangalus ir smegenis. Tokiu atveju po maždaug 2–7 dienų vėl pakyla kūno temperatūra, atsiranda smegenų ir jų apvalkalų sudirginimo požymių: stiprus galvos skausmas, vėmimas, galvos svaigimas. Gali būti pusiausvyros, sąmonės sutrikimų, paralyžius. Atsiradus tokiems požymiams reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Diagnozei patvirtinti galima atlikti kraujo tyrimus, skirtus nustatyti antikūnus prieš erkinio encefalito virusą. Negydoma liga gali sukelti sergančiam komą ar net mirtį.

- Ar yra erkinio encefalito gydymo planas?

-Šiuo metu vaistų nuo šios klastingos ligos nėra. Gydymas tik simptominis – skiriami aukštą temperatūrą mažinantys ir priešuždegiminiai vaistai. Erkiniu encefalitu susirgę pacientai gydomi ligoninėje.

- Kaip galime apsisaugoti nuo erkių pernešamų ligų?

- Prieš būnant lauke reikėtų naudoti erkes atbaidančias priemones. Po iškylos gamtoje būtina kruopščiai apžiūrėti kūną ir rūbus. Patartina gerai iššukuoti plaukus. Deja, nėra priemonių, padėsiančių 100 proc. išvengti erkių ir jų pernešamų ligų. Laimei, yra nuo erkinio encefalito apsauganti vakcina. Pirminį vakcinacijos kursą sudaro trys vakcinos dozės. Po vakcinos imunitetas susiformuoja per 3-4 savaites. Vakcina yra visiškai saugi vaikams, todėl tėveliams nėra priežasties nerimauti.

„Euromed" klinikos gydytojai rekomenduoja skiepytis nuo erkinio encefalito. Tai neužima daug laiko, bet saugo Jus nuo pavojingos ligos ir jos pasekmių. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikata jau dabar!

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(2)
(6)
(-4)

Komentarai ()

Susijusios žymos: