Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) auga toks pelėsis, kuris atlaiko net 200 kartų stipresnę spinduliuotę, nei būtų mirtina žmogui  (3)

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) auga pelėsis. Augo jis ir kituose kosminiuose laivuose bei stotyse – jo sporomis atsikratyti yra tikrai nelengva.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujame tyrime nustatyta, kad dviejų dažniausiai TKS aptinkamų pelėsių – Aspergillus ir Pennicilliumsporos atsparios ir žalingai spinduliuotei. Rentgeno spinduliuotę jos atlaiko 200 kartų stipresnę, nei mirtina žmogui. Taip pat jos išgyvena, paveiktos labai stipriomis sunkiųjų jonų ar ultravioletinės spinduliuotės dozėmis. Dozės, naudotos tyrime, viršija netgi TKS išorėje pasiekiamas, taigi sporos galėtų išgyventi netgi ten.

Tai nėra vien bloga žinia; jau kurį laiką mokslininkai svarsto būdus, kaip įvairius grybus panaudoti kosminėse kelionėse, pavyzdžiui kaip žmonėms reikalingų medžiagų gamyklas. Grybai, kaip žinia, genetiškai artimesni žmonėms, nei bakterijos, todėl juos pritaikyti žmonių poreikiams tenkinti yra lengviau.

Atradimas, kad bent kai kurie grybai lengvai išgyvens kelionę į Marsą ar net toliau, suteikia papildomos paskatos tokiems tyrimams. Genetiškai modifikuoti grybai galėtų gaminti vaistus, maistą ir netgi techninius polimerus.

Tyrimo rezultatai pristatyti praeitą savaitę JAV vykusioje Astrobiologijos mokslų konferencijoje.

Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(41)
(1)
(40)

Komentarai (3)

Susijusios žymos: