Kodėl vyrams kartais skauda lytinius organus? 8 dažniausiai pasitaikančios bėdos  ()

Jaučiate skausmą tarpkojyje, ir jis jums kelia nerimą, nes nesuprantate, ar tai rimta problema, ar praeis savaime? Apie tai šis straipsnis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Varpa yra sudėtingas organas. Vyro tarpkojyje yra daug itin jautrių dalių, kurios atlieka labai svarbias funkcijas. Deja, tai reiškia, kad labai daug kas gali išeiti iš rikiuotės.

Štai aštuonios dažniausiai pasitaikančios varpos skausmo rūšys, jų priežastys ir galimi sprendimai.

1. Kodėl skauda penio galiuką?

Skausmas: deginantis ar aštrus skausmas varpos galvutėje.

Priežastis: geriausiu atveju šį skausmą sukėlė muilas ar šampūnas, patekęs pro angą, sako urologas Tobiasas Köhleris iš Springfilde, Ilinojaus valstijoje įsikūrusio „Memorial“ medicinos centro. Jei priežastis būtent ši, greičiausiai, pajusite suerzinimą vos tik muilui patekus į šlaplę, tačiau kartais nesmagus jausmas jaučiamas ne iškart, o tik šlapinantis.

Jei skausmas nepraeina po dienos ar dviejų, tai gali būti lytiškai plintančios infekcijos požymis, ypač jei dar ir pastebėjote žalsvas ar balkšvas išskyras. Kita galima priežastis, anot T. Köhlerio, yra inkstų akmuo, tačiau tokiu atveju skauda ne tik varpos galvutę, bet ir pilvo apačią.

Sprendimas: palaukite porą dienų. Jei skausmas praeina ar atlėgsta, reiškia, viskas tvarkoje. Jei skauda ir toliau arba skausmas suintensyvėjo, laikas apsilankyti pas gydytoją.

2. Kodėl skauda kapšelį?

Skausmas: bukas, nemalonus skausmas kapšelio srityje, kuris kyla po svarmenų kilnojimo ar sunkių baldų nešiojimo arba po ilgo stovėjimo. Prigulus toks skausmas paprastai atlėgsta.

Priežastis: varikocelė – tai kapšelio venų (sėklinio virželio) išsiplėtimas. Dėl to šyla sėklidės, kapšelis tampa jautresnis, jaučiamas bukas skausmas.

„Dauguma vyrų apibūdina vaizdą kaip kapšelį juosiančius mėlynus kirminus“ , – sako T. Köhleris. Išsiplėtusiose kapšelio venose kaupiantis kraujui, gali sutrikti spermos ir testosterono gamyba. Simptomai priklauso nuo varikocelės stadijos.

Trečios stadijos varikocelė yra didžiausia ir labiausiai pastebima, galite jausti gumbus ir patinimą. Antros stadijos varikocelė ne tokia intensyvi, tačiau vis tiek galite jausti, kad veržia kapšelį. Pirmos stadijos varikocelės galite nė nepastebėti.

Sprendimas: kuo greičiau kreipkitės į gydytoją – tačiau nebūtinai į skubiosios pagalbos skyrių.

3. Kodėl penį skauda erekcijos metu?

Skausmas: erekcija niekaip nepraeina, varpos skausmą sunku ištverti.

Priežastis: daugumai vyrų, kurie patiria erekcijos sutrikimą, paprastai sutrikęs kraujo pritekėjimas į varpą, tačiau gali būti ir atvirkščiai – pritekėjęs kraujas lieka varpoje. Tai priapizmas, arba skausminga erekcija, kuri nėra susijusi su susijaudinimu.

Sveikos erekcijos metu kraujas turėtų judėti abiem kryptimis, sako T. Köhleris. Priapizmo atveju varpoje susilaikęs kraujas netenka deguonies, ir tai sukelia skausmą. T. Köhleris sako, kad šis negalavimas paprastai ištinka vyrus, kurie vartoja preparatus nuo erekcijos sutrikimų kartu su kvaišalais. Priapizmą taip pat gali sukelti vaistai nuo erekcijos sutrikimų, suleisti tiesiai į varpą. Niekada taip nedarykite.

„Taip gali nutikti ir visai be jokios priežasties“, – įspėja T. Köhleris.

Sprendimas: kuo skubiau vykite į skubiosios pagalbos skyrių.

4. Kodėl skauda sėklides?

Skausmas: aštrus, veriantis skausmas sėklidėse, kuris nepraeina, ir nuo kurio gali pykinti, prasidėti vėmimas.

Priežastis: viena sėklidė gali persisukti kapšelyje, tad užkertamas kelias sveikam deguonies ir kraujo pritekėjimui. „Iš esmės, galima sakyti, kad sėklidė patyrė širdies smūgį“, – aiškina T. Köhleris.

Ši pavojinga būklė vadinama sėklidžių persisukimu, ir jei skubiai nesureaguosite, galite netekti vienos sėklidės, įspėja urologas. Sėklidės prie kūno pritvirtintos sėkliniais virželiais, kurie eina iki dubens. Kai kuriems vyrams sėklidės kapšelyje prisitvirtinusios laisviau, ir tai padidina persisukimo riziką.

Ką daryti: nedelsiant kreiptis į skubiosios pagalbos – priėmimo skyrių. „Jei per porą valandų persisukimas nebus pašalintas, kyla grėsmė prarasti sėklidę“, – sako T. Köhleris.

Urologas iš Minesotos universiteto, dr. Jonas Pryoras jam aiškina: „Jei kreipiamasi į gydytojus per 4–6 val., sėklidę dažniausiai pavyksta išsaugoti, – sako jis. – Bet jei uždelsite, ir kreipsitės tik po 12–24 val., greičiausiai, ją prarasite.“

5. Kodėl skauda kapšelio viršuje?

Skausmas: nepraeinantis skausmas ar užjautrėjimas kapšelio viršuje, prie varpos pagrindo. Skausmas gali stiprėti, skaudama vieta patinsta ar parausta.

Priežastis: tai gali būti epididimitas – sėklidės prielipo uždegimas. Tai epididymio, vingiuoto kanalėlio, gulinčio ant užpakalinio sėklidės paviršiaus, uždegimas ar infekcija. Jaunesniems nei 35 m. vyrams šią infekciją dažniausiai sukelia lytiškai plintančios ligos. Jei vyrui daugiau nei 35 m. – priežastis gali būti bakterinė infekcija.

Sprendimas: kuo greičiau kreipkitės į gydytoją. Jei skausmas stiprėja, galbūt tai sėklidžių persisukimas (žr. pirmiau), o tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į skubiosios pagalbos skyrių.

6. Kodėl šlapinantis perveria aštrus skausmas?

Skausmas: aštrus skausmas šlapinantis.

Priežastis: blogiausiu atveju, tai gali būti šlapimo pūslės vėžys, sako Vanderbilto universiteto urologinės chirurgijos skyriaus vadovas Josephas A. Smithas. Jo simptomai – skausmas šlapinantis, kraujas šlapime, dėl kurio šlapimas atrodo rūdžių spalvos.

Vis dėlto daug dažniau pasitaikanti priežastis – šlapimo takų infekcija, kurią sukelia į šlaplę patekusios bakterijos. Dar viena galima priežastis – lytiškai plintanti liga, pavyzdžiui, gonorėja.

Sprendimas: kreipkitės į gydytoją!

7. Kodėl skauda penio linkį?

Skausmas: skausmas erekcijos ar lytinio akto metu, prieš pat erekciją gali būti juntamas dūris.

Priežastis: daug vyrų gimsta su šiek tiek nelygia ar išlinkusia varpa, tačiau kai kuriems pasireiškia Peironi liga, dažniausiai sulaukus vidutinio amžiaus – kai dėl varpos viduje susiformavusio fibrozinio audinio (randėjimo) atsiranda varpos deformacija, didelis išlinkimas. Tikslios priežastys, dėl kurių atsiranda Peironi liga, nėra žinomos, tačiau kai kurie tyrėjai mano, kad fibrozinis audinys gali atsirasti, kai sekso metu ar sportuojant erekuota varpa užgaunama.

Sprendimas: kreipkitės į gydytoją, kad nustatytų, ar varpa išlinkusi ne nuo Peironi ligos. Gera žinia ta, kad šios ligos atveju skausmas nebūna labai stiprus, ir tik 1-2 proc. vyrų ši liga sutrikdo lytinę sueitį, kaip informavo urologas Ryanas Berglundas. Vis dėlto, jei išlinkimas labai didelis, tai gali trukdyti lytiniam gyvenimui. Tokiais atvejais vyras gydomas geriamais vaistais, injekcijomis ar atliekant operaciją.

8. Kodėl skauda apyvarpę?

Skausmas: kai skauda apyvarpę, paprastai juntamas ir patinimas, tempimas.

Priežastis: kai kurie berniukai gimsta su labiau įtempta apyvarpe, siauresne jos anga, bet paprastai paaugus tai praeina (fimozė). Jei jūsų apyvarpė staiga įsitempė, ištino ir tapo skausminga, dėl to gali būti kalta parafimozė – būklė, kai apyvarpės nebeįmanoma atsmaukti už varpos galvutės.

Paprastai taip nutinka, kai apyvarpė būna atsmaukta ilgesnį laiką. Nuo parafimozės apyvarpė patinsta, dėl to gali sulėtėti kraujo pritekėjimas į varpos galvutę. Laiku negydant, tai gali sukelti audinių apmirimą, gali sutrikti varpos funkcija.

Sprendimas: vykite į priėmimo – skubiosios pagalbos skyrių, kur gydytojas pabandys atsmaukti apyvarpę naudodamas ledą ar tvarstį. Kaip rašoma leidinyje „The Scientific World Journal“, kraštutiniu atveju gydytojas gali atlikti nedidelį įpjovimą arba skubų apipjaustymą.

Aut. teisės: delfi.lt
(7)
(3)
(4)

Komentarai ()