Tamsus istorijos epizodas tapo mįslinga paslaptimi: pradingo raganavimu apkaltinos moters kaulai ir kaukolė  ()

Pagyvenusi škotų moteris, kuri XVIII a. pradžioje buvo apkaltinta raganavimu, ramybėje nesiilsi iki šiol – XIX amžiuje jos kaulai buvo atkasti, kad juos ištirtų vietos mokslininkai – o vėliau jų pėdsakai išvis dingo.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Raganos“ kaukolė, eksponuota St.Andrews universiteto Škotijos muziejuje ir 1938 m. Glazge vykusioje parodoje, taip pat dingo. Bet šių metų rugpjūčio 31 d. – per numanomas 315 m. „raganos“ mirties metines – Škotijos valdžia surengė paminėjimą ir pradėjo jos dingusių kaulų paieškas, praneša „Washington Post“.

Moteris, vardu Lilias Adie, gyveno Torryburno miestelyje Faifo (angl. Fife; gėl. Fìobh) srityje Škotijoje ir kalėjime mirė 1704 m. Ji prisipažino – greičiausiai per kankinimus – kad užbūrė kaimynus ir turėjo lytinių santykių su velniu, rašo „Washington Post“.

Faifo valdžia neseniai paskelbė, kad ieško informacijos apie L.Adie kaukolės ir likusio jos skeleto buvimo vietą. Jei palaikai būtų rasti, jie būtų įtraukti į paminklą, skirtą tūkstančiams škotų vyrų ir moterų, patrauktų baudžiamojon atsakomybėn ir nužudytų už tariamą raganystę, atminimui.

Nors Adie mirė daugiau nei prieš 300 metų, jos veidas atgijo 2017 m., kai Škotijos Dandžio universiteto Anatomijos ir žmogaus identifikavimo centras (CAHID) publikavo rekonstrukciją, atliktą teismo medicinos dailininko ir CAHID dėstytojo Christopherio Rynno.

Kadangi Adie kaukolės buvimo vieta buvo nežinoma, specialistas skaitmeninį modelį kūrė dirbdamas pagal jos nuotraukas, saugomas St.Andrews universiteto kolekcijoje. Kadangi L.Adie buvo tik silpna, sena moteris – o ne „bauginanti pabaisa“, kaip ją apibūdino kaimynės – C.Rynnas jos veidui suteikė ir gana malonią bei draugišką išraišką, rašoma pranešime.

Tariamos raganos kapas yra Torryburno paplūdimyje, kur jis pasiekiama ir matoma atoslūgio metu. Iš pradžių kapavietė buvo uždengta sunkiu akmeniu – kad L.Adie tariamai negalėtų prisikelti iš numirusių ir keršyti savo kankintojams.

Tai – vienintelė žinoma raganos palaidojimo vieta Škotijoje, nors maždaug 1800 škotų ir škočių – dauguma jų buvo moterys – XVIII amžiaus pradžioje buvo teisiami ir baudžiami mirties bausme dėl raganystės, rašo „Washington Post“. Taigi vienišas kapas – ir „Adie“ – turi ypatingą reikšmę minint šį tamsų Škotijos praeities epizodą, sakoma Faifo tarybos narės Julie Ford pranešime.

„Svarbu pripažinti, kad Lilias Adie ir tūkstančiai kitų vyrų ir moterų, apkaltintų raganavimu tais laikais, nebuvo blogi žmonės, kaip vaizduoja tų laikų istorija. Jie buvo nekaltos neapšviestų laikų aukos, – teigia J.Ford. – Laikas pripažinti jiems padarytą neteisybę“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(3)
(3)
(0)

Komentarai ()