Įdomi ananaso istorija: kadaise tai buvo tik puošmena  ()

Ananasas yra egzotinis ir daugelio mėgstamas vaisius. Nors dauguma jį sieja su Havajais, iš tiesų šis vaisius nėra kilęs iš šios salos. Jį imta sieti su Havajais dėl to, kad ten jis pirmą kartą imtas konservuoti ir tapo pagrindiniu pasėliu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nepaisant to, ką apie ananasą manome, jis plačiausiai naudojamas ir siejamas su maisto, tokio kaip kiauliena ar jūrų gėrybės, pasaldinimu, taip pat tropinių kokteilių gamyba. Yra galybė desertų receptų, kuriuose pagrindinis ingredientas yra ananasas, kaip antai klasikinis apverstas ananaso pyragas.

Šio vaisiaus botaninis pavadinimas yra Ananas comosus. Jis yra kilęs iš Pietų Amerikos, o jo angliškas pavadinimas kilo nuo ant pušų (angl. pine) augančių kankorėžių. Ananaso atradimo nuopelnai priskiriami Kristupui Kolumbui – jis šį vaisių atrado 1493 metais Gvadalupės saloje. Keliautojas jį pavadino „piña de Indes“, kas išvertus reiškia „indėnų pušis“. Pietų Amerikos guarini indėnai juos vadino „nanã“, o tai išvertus reiškia „puikus vaisius“, ir augino juos maistui.

Tada ananasas atsirado Karibuose, Centrinėje Amerikoje ir Meksikoje, kur jį augino actekai ir majai. K. Kolumbas pristatė ananasą ispanams, kurie šiuos vaisius atgabeno į Filipinus, o vėliau – į Havajus.

Dar vienas tyrinėtojas ir keliautojas – Ferdinandas Magellanas – 1519 metais atrado ananasus Brazilijoje, o 1555 metais šį vaisių imta eksportuoti į Angliją. Netrukus jis paplito Indijoje, Azijoje ir Vakarų Indijoje.

Netrukus ananasus imta kultivuoti Europoje, tačiau dėl didžiulių šiltnamių statybų ir išlaikymo sąnaudų (ananasams augti reikia aukštos temperatūros) jie tapo prabangos simboliu. Užuot vaisių valgę jį demonstruodavo vakarienių metu. Taip jie būdavo naudojami daug kartų, kol supūdavo. XVIII amžiaus pabaigoje ananasų auginimas tapo pagrindiniu aristokratų šeimų tarpusavio kovos akcentu.

Kai JAV prezidentas George‘as Washingtonas pirmą kartą paragavo ananaso Barbadose 1751 metais, jis jį pavadino savo mėgstamiausiu egzotiniu vaisiu. Nors ananasai suklestėjo Floridoje, daugumai amerikiečių jie vis dar buvo retenybė.

Vėliau, apie 1770 metus, kapitonas Jamesas Cookas pristatė ananasą Havajuose. Tačiau komercinis ananasų auginimas prasidėjo tik XIX amžiaus pabaigoje. 1903 metais Jamesas Drummondas Dole‘as įkūrė ananasų plantaciją Oahu saloje ir pradėjo juos konservuoti. Taip šie vaisiai tapo itin prieinami visame pasaulyje.

Jų auginimas ir gamyba reikšmingai išaugo, kai automatizuota mašina ėmė greitai lupti ir šalinti ananaso vidurius. 1921 metais „Dole Hawaiian Pineapple Company“ tapo klestinčiu verslu, paversdama ananasų auginimą stipria žemės ūkio šaka.

Šiandien Havajai užaugina vos 10 procentų pasaulio ananasų. Kitos šalys, smarkiai prisidedančios prie ananasų auginimo, yra Meksika, Hondūras, Dominikos Respublika, Filipinai, Tailandas, Kosta Rika, Kinija ir Azija. Ananasas yra trečias daugiausiai konservuojamas vaisius, nusileidžiantis tik obuolių uogienei ir persikui.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(6)
(1)
(5)

Komentarai ()