NASA pademonstravo naujus skafandrus, kuriuos astronautai dėvės išsilaipindami Mėnulyje vykdant „Artemis“ misiją 2024 metais (Video)  ()

JAV kosmoso agentūra NASA pademonstravo naujus skafandrus, kuriuos astronautai dėvės kapsulėse „Orion“ ir išsilaipindami Mėnulyje vykdant šiuo metu planuojamą misiją „Artemis“, kurios realizavimas – išsilaipinimas Mėnulio pietų ašigalyje – numatytas 2024 metais, rašo cbsnews.com.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujos kartos skafandrai pakeis didžiulius, nerangius daugkartinių erdvėlaivių eros skafandrus, kuriuos iki šiol darbui atvirame kosmose naudoja Tarptautinės kosminės stoties įgula. Jie bus patogesni, užtikrins didesnį mobilumą bei geresnį lankstumą, tačiau nuo vakuumo, ekstremalių temperatūrų ir radiacijos apsaugos taip pat kokybiškai.

„Tai yra mūsų „Artemis“ kartos skafandrai“, – džiaugsmingai pranešė NASA administratorius Jimas Bridenstine'as, ant scenos NASA būstinėje Vašingtone pakviesdamas inžinierius, kurie buvo apsirengę naujuosius kostiumus.

Vienas kostiumas – vadinamoji „Orion“ įgulos išgyvenimo sistema – atrodo panašiai į oranžinius slėginius skafandrus, kuriuos pakilimo ir nusileidimo metu dėvėdavo daugkartinių erdvėlaivių įgulos. Tačiau naujasis modelis pasižymi daugybe patobulinimų ir yra skirtas naudoti būtent „Orion“ kapsulėse. Jie bus dėvimi tuo metu, kai kapsulė bus iškėlinėjama į kosmosą su kuriama NASA sunkiąja raketa nešėja „Spase Launch System“ (SLS) ir kai kapsulė, užbaiginėjant misiją, grįžinės į Žemę.

Kitas skafandras yra skirtas naudoti Mėnulio paviršiuje. Jis pavadintas NASA jau įprastu „Exploration Extravehicular Mobility Unit“ (xEMU) pavadinimu. Jame bus palaikomas maždaug 0,25–0,5 atmosferų slėgis ir bus pakankamai deguonies, kad darbas Mėnulio paviršiuje truktų iki aštuonių valandų, paliekant rezervinį deguonies kiekį, kurio turėtų užtekti dar valandai.

„Ilgai dirbome, kad sukurtume tokius skafandrus, kurie būtų tinkami darbui ir Mėnulyje, ir Marse. Mano darbas buvo paimti krepšinio kamuolį ir suteikti jam žmogaus formą taip, kad ir būtų palaikoma žmogaus gyvybė nepalankiose aplinkose, ir būtų suteikiamas pakankamas mobilumas numatytiems darbams atlikti“, – sakė vyresnioji skafandrų inžinierė Amy Ross.

Kaip aiškino A.Ross, naujieji skafandrai palaikys iki 0,5 atmosferos slėgio – maždaug ekvivalentišką krepšinio kamuoliui. Bet, nepaisant šio slėgio, jie bus pakankamai mobilūs – judrumą užtikrins sąnariniai guoliai, leisiantys astronautams judinti rankas į šonus ir net iškelti virš galvos – tai yra užduotys, kurios buvo sunkiai įmanomos naudojant senuosius skafandrus, kurie iki šiol naudojami TKS.

„Gerokai daugiau mobilumo turime ir apatinėje liemens dalyje. Taigi, turime liemens guolį ir tris kojų guolius, taip pat lankstumo padidinimo jungtį ties liemeniu. Tai astronautui suteikia daug judėjimo laisvės ir galimybę atlikti būtinas mokslines ar aptarnavimo funkcijas planetų paviršiuje“, – sakė A.Ross.

Veteranė astronautė Kate Rubin padėjo atlikti skafandrų bandymus milžiniškame baseine Johnsono kosminių tyrimų centre Hjustone ir ji pritarė, kad tai yra „labai didelis žingsnis į priekį, palyginus su dabar TKS naudojamais skafandrais“.

„Skirtumas milžiniškas. Mobilumas yra viena didžiausių permainų. Faktas, kad šie guoliai suteikia gerokai daugiau judesio per pečius, ir tai yra labai svarbu. Be to, apsirengus tokiu skafandru galima vaikščioti. Kai dirbame TKS, kojos darbo atvirame kosmose metu nėra labai reikalingos, ten daugiausiai sklendžiama. Bet akivaizdu, kad Mėnulio aplinkoje mums reikės vaikštinėti, ir kuo daugiau mobilumo turėsime, tuo daugiau užduočių galėsime atlikti ir tuo daugiau mokslinių darbų padarysime, galėsime daugiau pasiekti“, – sakė astronautė veteranė.

Abu naujieji skafandrai yra tinkami gana plačiam astronautų kūnų dydžių spektrui – gerokai platesniam nei dabar esantys TKS. Iš esmės tai reiškia, kad dirbti Mėnulio paviršiuje galės bet kuris žmogus, priimtas į astronautų korpusą.

„Kuriame skafandrus, kurie tiks visiems mūsų astronautams. Norime, kad kiekvienas žmogus, svajojantis išeiti į kosmosą, galėtų sau pasakyti, kad taip, jis turi tokią galimybę. Būtent ties šia užduotimi dirbame šiuo metu“, – sakė J.Bridenstine'as.

Donaldo Trumpo administracija palaimino planą sugrįžti į Mėnulį iki 2024 metų pabaigos, kai NASA planuoja ant Žemės palydovo paviršiaus ties jo pietiniu ašigaliu išlaipinti pirmąją moterį (ir dar vieną vyrą).

„Artemis“ programa bus vykdoma naudojant SLS raketas nešėjas ir „Orion“ kosmines kapsules. Iškėlus į kosmosą kapsulės nukeliautų link Mėnulio, kur susijungtų su Mėnulio orbitoje besisuksiančia nedidele kosmine stotimi, vadinama „Gateway“. Iš šios stoties įgulos leisis ant Mėnulio paviršiaus – tam bus naudojamas komerciškai kuriamas nusileidimo modulis, kuriuo bus gabenamos mokslinių tyrimų grupės. Vėliau šis modulis grįš į orbitą ir vėl susijungs su „Gateway“ stotimi, iš kurios į Žemę grįš „Orion“ kapsule.

Tiesa, kol kas didžiausia grėsmė plano realizavimui iki 2024 metų pabaigos yra finansavimo stoka: jis šiuo metu yra smarkiai nepakankamas ir sunku prognozuoti, kaip šiai agentūrai seksis išsireikalauti pinigų svarstant naują JAV biudžetą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(21)
(0)
(21)

Komentarai ()

Susijusios žymos: