Maras sugrįžta - užfiksuojami vis nauji buboninio maro atvejai  ()

Kinijos Vidinės Mongolijos regione buvo užfiksuota naujas buboninio maro atvejis. Anksčiau Kinijos pareigūnai tvirtino, kad epidemijos grėsmė yra minimali, tačiau baimė plinta greitai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Autonominio regiono pareigūnai tvirtino, kad 55-erių metų vyrui maras buvo diagnozuotas po to, kai jis lapkričio 5 dieną suvalgė laukinio triušio mėsos.

Pasaulinės sveikatos organizacijos atstovai tvirtina, kad buboninis maras yra labiausiai paplitusi šios nuo viduramžių neregėtos ligos forma, tačiau ji gali greitai išplisti į plaučius ir sustiprėti iki pavojingesnio pneumoninio maro.

Atvejis Vidinės Mongolijos regione yra jau trečias Kinijoje. Anksčiau šį mėnesį maras buvo diagnozuotas dar dviems žmonėms Pekine. Abiem atvejais juo susirgo Vidinės Mongolijos regiono žmonės, kurie buvo atskirti nuo aplinkinio pasaulio.

Regiono sveikatos komisijos atstovai tvirtina, kad nėra įrodymų jog šie atvejai būtų susiję tarpusavyje.

Su ligoniu artimą kontaktą iki karantino turėjo 28 žmonės, kurie dabar taip pat yra akylai stebimi ligoninėse.

Vidinės Mongolijos regione dėl nuolatinių sausrų yra smarkiai išaugusi graužikų populiacija. Praėjusią vasarą Nyderlandų didžio teritorija buvo paveikta „žiurkių maro“.

Atrodo, kad ši baisi liga nesiruošia trauktis. Kiekvienais metais buboninis maras yra diagnozuojamas per tūkstančiui žmonių, tačiau tikrasis skaičius gali būti didesnis.

Vakcinų nuo maro paprasčiausiai nėra.

Gegužės mėnesį pora iš Mongolijos mirė nuo buboninio maro sukeltų komplikacijų, kai suvalgė neapdorotą švilpiko inkstą.

Maras, sukeliamas bakterijos ir perduodamas per blusų įkandimus arba apkrėstus gyvūnus, gali išsivystyti į tris skirtingas formas.

Buboninis maras sukelia limfmazgių patinimą, sepsinis – užkrečia kraują, o pneumoninis – sukelia plaučių infekciją.

Pneumoninis maras, kuriuo susirgo du pacientai iš Mongolijos, yra grėsmingiausias. Jei yra negydomas, greičiausiai baigiasi susirgusiojo mirtimi. Viduramžiais maro protrūkiai nusinešė per 50 mln. Europos gyventojų gyvybę. Nors žmonės sugebėjo išrasti antibiotikus, maras niekur nedingo ir šiomis dienomis.

Visai nesenai jis vėl ėmė gąsdinti gyventojus.

Nuo 2010 iki 2015 metų Pasaulio sveikatos organizacija pranešė apie 3,2 tūkst. pasaulinių maro atvejų, iš jų 548 baigėsi žmonių mirtimi.

Kongo Demokratinėje Respublikoje, Madagaskare ir Peru yra užfiksuojama daugiausia tokių maro protrūkių. JAV kasmet diagnozuojama nuo kelių iki keliolikos susirgimų maru, teigia JAV ligų ir kontrolės prevencijos centrai.

2015 m. maru susirgo du žmonės iš Kolorado, o 2014 metais šioje valstijoje tokių atvejų buvo net aštuoni. Per pastaruosius du dešimtmečius Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad per šį laikotarpį užfiksuota 50 tūkst. maro atvejų.

Dabar ši organizacija teigia, kad liga tampa vis grėsmingesnė.

Šiuo metu nėra sukurta jokios efektyvios vakcinos marui gydyti. Šiuolaikiniai antibiotikai gali padėti išvengti komplikacijų ar mirties, jei bus naudojami laiku.

Kai kuriose situacijose nepadeda net antibiotikai. Madagaskare užfiksuotas buboninio maro variantas buvo atsparus antibiotikui streptomicinui, kuris dažniausiai būna pagrindinis tokių ligų priešnuodis.

Parengta pagal „The Guardian“, CNN inf.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(18)
(3)
(15)

Komentarai ()

Susijusios žymos: